Дунав (Русе) спечели титлата във Висшата лига и се завърна в елита

Носителите на Купата на България Висша лига Дунав (Русе) спечелиха титлата във второто ниво на шампионата - Висшата лига. Воденият от Красимир Миронов тим се наложи категорично у дома над Миньор (Перник) с 3:0 (25:13, 25:18, 25:21) във втората финална среща, играна тази вечер в зала "Дунав".

По този начин, след успеха с 3:1 гейма в първия мач преди 3 дни, русенци спечелиха титлата и съответно промоция за Efbet Супер Волей, като завършиха сезона с 21 поредни победи. Дунав се завръща в елита след 2022-а година, като ще замени изпадналия отбор на Раковски 1964 (Севлиево).

Марек загуби гостуването си на Пирин в Разлог и ще играе плейаут

Миньор пък ще има последен шанс за влизане в елита, като ще играе плейаут с Марек Юнион Ивкони (Дупница), който завърши на 11-о място в Efbet Супер Волей. Мачът от плейаута ще бъде следващата събота (30 март) на неутрален терен, като на по-късен етап ще бъде обявено къде ще се проведе и от колко часа.

Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на Венцеслав Георгиев, който почина, след като бе поразен от мълния на стадион "Дунав" и днес щеше да навърши 12 г.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Дунав започна ударно в първия гейм, взимайки превес веднага след първия съдийски сигнал. Състезателите на Красимир Миронов не изпуснаха лидерската позиция и продължиха да контролират случващото се на терена (21:8). Гостите от Миньор Перник опитаха да се върнат в играта чрез успешна игра в центъра, играейки за своята чест в този гейм. Русенци обаче бяха безпощадни и затвориха при 25:13 в своя полза.

Вторият гейм стартира малко по-равнопоставено, като отборите започнаха да се преследват в резултата (3:2, 6:5). Дунав дръпна при 11:8, но след това перничани отново изравниха за 12:12, 13:13. В този момент обаче, русенци отново взеха инициативата, възползвайки се и от грешки на противника. Домакините повече “не погледнаха назад” в този гейм и с по-прецизна атака поведоха при 15:13, правейки комфортна преднина в своя полза (20:14) за крайното 25:18.

В последния, трети гейм, Миньор опита да върне интригата в двубоя, като двата отбора се преследваха в резултата в първите минути (4:5, 6:7, 11:10). Подкрепяни от феновете в препълнената зала “Дунав”, местните състезатели отново успяха да намерят правилните волейболни отговори и поведоха със 17:13. Въпреки опитите на гостите за нещо повече, това не се случи и Дунав затвори гейма и мача при 25:21.

Състезателите на старши треньора Красимир Миронова и неговия помощник Данко Тонев нямат загуба през изминалия сезон, а през януари спечелиха Купата на България Висша лига.