Черноморец опази крепостта си и е финалист за Купата, Уандие е големият герой

Черноморец достигна до финала на тазгодишното издание в турнира за Купата на България, след като срази Рилски спортист в последната секунда с крайното 75:73 (20:22, 17:8, 17:19, 21:24) в своята зала “Арена Бургас”. Бургазлии изтръгнаха победата буквално в последния момент, след като Алекс Уандие стана автор на победния кош за “акулите” при оставащи 1.4 секунди до края на редовното време. По този начин Черноморец се класира за финалния сблъсък, като утре от 18:00 часа ще се изправи срещу Спартак Плевен, който елиминира Балкан по-рано днес. "Акулите" имат възможността да спечелят трета Купа в историята си, като последната такава е спечелена през далечната 1975-а.

Така тимът на Васил Евтимов прекъсна серията от 14 поредни победи на Рилски спортист, която ще остане реална само в Националната баскетболна лига. Това бе и директен сблъсък между двата отбора, които водят таблицата в първенството с равен баланс от по 20 победи и 5 загуби.

Най-любопитно от всичко е, че това е трети пореден мач между Черноморец и Рилски, който завършва с победен кош в последните секунди. В предишните две срещи самоковци спечелиха на два пъти с по две точки чрез победни кошове на Майкълин Скот, но тази вечер бе моментът на бургазлии да си върнат с успешната изява на Уандие секунда и половина преди края на времето.

Проблемът за Черноморец вече е изцяло свързан със състоянието на Христо Захариев, който пропусна двубоя заради травма в прасеца.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Полуфиналният сблъсък започна с няколко зрелищни отигравания, като Шон Смит и Джон Флорвиъс сътвориха по една забивка в две последователния нападения и по този начин Рилецо поведе при 4:6. Един от лидерите на Рилски спортист - Чавдар Костов, пък извърши две лични нарушения още преди преполовяването на първата четвърт, но въпреки това Любомир Киров реши да го остави на паркета. Рискът бе оправдан веднага и стрелецът наниза тройка за 6:11 в полза на Рилецо. Все пак Костов излезе малко след това и бе заменен от друго основно оръдие на самоковци - Алън Арнет. От другата страна пък баскетболистите на Черноморец трупаха пропуски от далечно разстояние и Майкълин Скот увеличи дистанцията до седем точки при 6:13 в полза на Рилски спортист. Шон Смит обаче се събуди и реализира четири поредни точки, за да скъси изоставането на "акулите" до три при 10:13. Страхотната работа на Смит и в дефанзивен план помогна на бургазлии да заличат своето изоставане и дори да поведат с точка след тройка на Травис МакКонико за 15:14. Веднага след това обаче "златната резерва" на Рилски спортист Арнет се активизира и възвърна крехкото предимство на своя тим с пет поредни точки за 15:19. Същият сценарий бе използван и малко по-късно, когато отново МакКонико предизвика обрат с тройка за 20:19 в полза на Черноморец. В последните секунди обаче Мирослав Васов изведе Рилецо напред с две точки, благодарение на точен изстрел зад дъгата за 20:22.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Дистанцията между двата отбора продължаваше да е минимална в началото на втората четвърт, когато съдиите предупредиха президента на Черноморец Васил Стоянов. След като допуснаха първите две точки в четвъртината, възпитаниците на Васил Евтимов започнаха да показват частица от своя характер и записаха силна серия от 8:0, благодарение на която дръпнаха напред в резултата при 28:24. "Акулите" дори пропуснаха да направят серията си още по-внушителна и вездесъщият Алън Арнет скъси дистанцията до две точки при 28:26 при оставащи точно пет минути до края на първото полувреме. Отборът на Черноморец продължаваше да действа много силно в защита и от началото на втората част бе допуснал само четири точки, но така или иначе тимът все още не можеше да се отскубне напред в резултата - 29:26. Домакините на турнира летяха в края на първото полувреме, като чрез тройка на Тони Троша и пробив на Евгени Хаджирусев авансът на Черноморец се вдигна до седем при 37:30 в последните секунди на първото полувреме. Именно и това беше резултатът на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Черноморец започна да тича все по-бързо в транзиция така, както се случи при вчерашната разгромна победа над ЦСКА. Именно тогава в третата четвърт "акулите" разкриха част от своя пълен потенциал и се изстреляха напред с двуцифрена преднина при 44:33 след добавка на Алекс Уандие. Мигновено обаче Чавдар Костов свали три точки от пасива на своя тим, но комбинация между МакКонико и Смит отново доведе нещата до десет разлика при 46:36. Джон Флорвиъс бе спрян в два поредни случая под коша на "акулите", но след това той изригна с мощна забивка, за да съкрати дистанцията до само пет при 46:41. Устремът на самоковци бе удължен и с тройка на Майкълин Скот, като така изглеждащата като сериозна до този момент преднина на домакините вече бе намалена до само две точки при 46:44. Впоследствие Алън Арнет отново пое отговорност в нападението на Рилски и изравни резултата от наказателната линия, но секунди по-късно Ладериън Грифин отбеляза четвъртата тройка на "акулите" в мача за 51:48 на влизане в последните 90 секунди от третата четвърт. В последната секунда на третата четвърт Травис МакКонико наниза нов далечен шут и по този начин "акулите" поведоха с 54:49 преди старта на заключителния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Алекс Уандие се отличи с ключова тройка в последните стотни на нападението за Черноморец, чрез която тимът му поведе с 60:51 след две минути игра в четвъртата част. Минута по-късно бившият състезател в италианските дивизии направи чудесна пресечка и възстанови 11-точковата преднина на бургазлии при 62:51. Домакините продължаваха да се вихрят, като за пореден път МакКонико и Смит комбинираха за мощна забивка на втория за 64:51 в средата на последната четвърт. Баскетболистите на Васил Евтимов обаче позволиха отпускане, след като МакКонико извърши неспорстменско срещу Чавдал Костов, който намали разликата до десет точки при 64:54. Рилски спортист продължаваше да топи изоставането си, като този път Янев бе точен от средна дистанция, а след това Костов вкара техническо на МакКонико за 64:57 с оставащи около четири минути до финалната сирена. Малко след това плеймейкърът на бургазлии направи и петия си фал, като така Евгени Хаджирусев ръководеше нападението на Черноморец при 66:59 в последните три минути. Последва грешка на гостите, а убийственият инстинкт на Арнет влезе в употреба - тройка и 66:62.

След прекъсването за домакините Троша отнесе чадър, а от другата страна Александър Янев вкара на пробив за 66:64. Във важен момент Ладериън Грифин не сбърка и вкара двата си наказателни удара, за да направи резултата 68:64, след което обаче Майкълин Скот намали разликата до точка при 68:67 с оставащи 75 секунди. Този път Грифин вкара само веднъж от линията, а в ответното нападение Арнет пропусна и Шон Смит донесе притежание на "акулите" - 69:67. Отборът на бургазлии сбърка в следващата си атака след лош пас на Хаджирусев към Троша и така Рилски можеше да гони изравняване или дори водачество. Невероятният Шон Смит се извиси и блокира опита от тройката на Алън Арнет, взе борбата и след това заби в другия кош за 71:67 в полза на Черноморец.

След таймаута Чавдар Костов наниза много важен изстрел от тройката и така резултатът бе 71:70 с оставащи 14 секунди, когато Евгени Хаджирусев бе пратен на наказателната линия. Юношата на БУБА не сбърка и отново изведе "акулите" с три аванс при 73:70. Скот бе точен от първия път, но при втория Троша извърши нарушение срещу Флорвиъс и така центърът на самоковци имаше шанса да изравни резултата от линията - 73:71. Флорвиъс запази хладнокръвие и изравни резултата при 73:73 с оставащи 13 секунди на часовника. Алекс Уандие изригна в последните секунди и наниза очертаващия се като победен кош след отличен пас на Евгени Хаджирусев за 75:73, като на таблото имаше 1.4 оставащи секунди.

Шон Смит бе над всички за Черноморец с дабъл-дабъл от 17 точки и 14 борби. Травис МакКонико завърши с 15 точки, 7 борби и 7 асистенции, а Ладериън Грифин прибави 14 точки.

Чавдар Костов и Алън Арнет завършиха с по 15 точки за Рилски спортист. Майкълин Скот реализира 13 точки, а Джон Флорвиъс прибави 12 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЧЕРНОМОРЕЦ: Травис МакКонико, Милен Захариев, Шон Смит, Ладериън Грифин, Андрей Иванов

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Васил Попов, Чавдар Костов, Алекс Симеонов, Джон Флорвиъс