Валентина Георгиева влезе във финала на прескок на Световната купа в Баку

Най-добрата българска състезателка Валентина Георгиева се класира за финала на прескок на Световната купа по спортна гимнастика в Баку (Азербайджан), която е олимпийска квалификация за Игрите в Париж 2024.

Националката получи средна оценка от 13.600 точки след 13.800 в първия опит и 13.400 във втория.

За възпитаничката на Филип Янев това е трето състезание след завръщането от контузия. Тя получи травма на коляното на 14 август 2022 година по време на финала на прескок на Европейското първенство в Мюнхен. На 9 септември Георгиева претърпя операция заради увреждане на кръстни връзки и менискус. На Световните купи в Кайро (Египет) и Котбус (Германия) тя спечели сребърни медали.

На земя Еди Пенев е девети с 14.000 точки (първа резерва), а Димитър Димитров получи 12.400 точки и е 42-и. На успоредка в конкуренцията на 53 състезатели Божидар Златанов е на 28-о място с 13.166 точки, а Йордан Александров получи оценка 11.700 точки, която му отреди 43-а позиция.

Квалификациите на останалите уреди са утре. България е представена от шест състезатели - Еди Пенев, Йордан Александров, Божидар Златанов, Димитър Димитров, Валентина Георгиева и Йоана Янкова.