Барса не се възползва от грешките на конкурентите, каталунците дадоха свидни жертви в Билбао

Атлетик Билбао и Барселона завършиха 0:0 в очаквания с голям интерес късен неделен мач от 27-ия кръг на Ла Лига. Двата тима разочароваха с изявите си, като създадоха много малко чисти голови положения в един равностоен двубой, изпълнен с много битка. Така Барселона не успя да се възползва от грешните стъпки на лидера Реал Мадрид и на Жирона, като момчетата на Чави остават на 3-о място. Лошите новини за Барса обаче не се изчерпаха с това, тъй като през първото полувреме Френки де Йонг и Педри се контузиха и бяха принудително заменени, като все още не е ясно тяхното състояние, но най-вероятно става дума за сериозни травми. Малка утеха за каталунците е, че все пак те остават непобедени като гост в първенството. Баските пък остават на 5 точки от топ 4, като пред тях е Атлетико Мадрид - отборът, който те разбиха с 3:0 през изминалата седмица, за да се класират на финала за Купата на краля. Тимът на Ернесто Валверде записа първо равенство на стадиона си "Сан Мамес" след серия от седем поредни победи у дома в първенството.

Атлетик Билбао затвърди традицията да се явява един от трудните съперници за Барселона, особено на "Катедралата", както е известен стадиона на тима. В края на месец януари именно баските изхвърлиха тима на Чави от Купата на краля, след като спечелиха с 4:2 вкъщи след продължения. През 2022 г. Барселона отново отпадна за Купата в Билбао. В Ла Лига обаче каталунците се намираха в серия от четири поредни победи срещу съперника си, като дори не бяха допуснали гол, и днес те отново запазиха мрежата си суха, но и пак не спечелиха на "Сан Мамес".

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Най-голямата загуба за наставника на баските Ернесто Валверде безспорно беше отсъствието на наказания Нико Уилямс, както и на Дани Вивиан, който също изтърпяваше санкция. С травми пък бяха Андер Ерера и Юри Берчиче. Така в състава на баските имаше известни ротации, като те действаха във формация 4-2-3-1. Атаката водеше Горка Гурусета, а зад него помагаха Иняки Уилямс, Унай Гомес и Алекс Беренгер. В средата на терена оперираха Микел Весга и Дани Гарсия.

Чави Ернандес не можеше да използва контузените Гави, Алехандро Балде, Феран Торес и Маркос Алонсо. Наставникът на Барселона направи само една промяна в състава си в сравнение с разгромната победа над Хетафе с 4:0 в предишния кръг. Педри се завърна сред титулярите и зае мястото на Жоао Феликс, като партнираше в атака на Роберт Левандовски и Рафиня. Андреас Кристенсен отново действаше в средата на терена, редом до Илкай Гюндоган и Френки Де Йонг.

Първата сравнително добра ситуация за гол бе за гостите в 10-ата минута, когато Илкай Гюндоган центрира от пряк свободен удар, а Андреас Кристенсен стреля с глава, но бе неточен. Няколко минути по-късно и Жул Кунде пробва мерника си с удар от въздуха, но също не сполучи. Неприятната новина за Барселона дойде в 23-тата минута, когато Френки де Йонг се сблъска с играч на домакините и при падането се нарани, като в крайна сметка не успя да продължи мача и бе принудително заменен от Фермин Лопес. Осем минути по-късно дойде най-чистото положение в мача, като след добро извеждащо подаване на Гюндоган именно към Фермин, вратарят на Атлетик Билбао Унай Симон излезе и успя да избие удара му. Топката обаче попадна в Жоао Кансело, който с далечен шут опита да прехвърли стража на домакините и да вкара много красиво попадение. С дружни усилия обаче Симон и Йерай Алварес успяха да избият удара.

Първият точен удар за домакините пък дойде в 38-ата минута от много активния Алекс Беренгер, но изстрелът на затрудни Тер Стеген. Кошмарът за каталунците с контузиите продължи, тъй като към края на полувремето и Педри получи травма и бе принудително заменен от Ламин Ямал, Смененият футболист на Барселона не скри емоциите си и се разплака на пейката.

Второто полувреме започна с два удара на Иняки Уилямс, който профучаха покрай вратата на Барселона. Гостите отговориха с неточни шутове на Роберт Левандовски и Фермин Лопес. Последваха добри минути за домакините, които изпълниха няколко корнера пред вратата на каталунците. В 60-ата минута опасен удар на Беренгер бе блокиран, а Унай Гомес при добавката не затрудни Тер Стеген. След петнадесетина минути Чави Ернандес, който още през първата част получи поредния си жълт картон, предприе тройна смяна и пусна в игра Жоао Феликс, Ориол Ромеу и Иниго Мартинес. До самия край на срещата обаче чистите положения и за двата отбора пак липсваха. В продължението на мача домакините имаха нелоша възможност, когато след центриране от корнер Дани Гарсия бе оставен непокрит, но той стреля с глава в аут. Така и срещата приключи със закономерно нулево равенство.

АТЛЕТИК БИЛБАО (4-2-3-1): Симон; Прадос, Йерай, Паредес, Иманол; Дани Гарсия, Весга; И. Уилямс, Унай Гомес, Беренгер; Гурусета

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Тер Стеген; Кунде, Араухо, Кубарси, Кансело; Де Йонг, Кристенсен, Гюндоган; Рафиня, Левандовски, Педри

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago