Барселона изпусна Наполи и остави развръзката за реванша

Отборите на Наполи и Барселона завършиха при резултат 1:1 в първия 1/8-финален сблъсък от Шампионската лига.

Каталунците наложиха натиск през първото полувреме, но тогава не успяха да пропукат коравата неаполитанска отбрана. След почивката италианците рухнаха и гостите поведоха с гол на Роберт Левандовски (60'). Веднага след това те можеха да направят преднината си още по-сериозна, но Педри не успя да преодолее стража на италианските шампиони Мерет. Пропускът му се оказа ключов и отборът на Наполи съумя да изравни с попадение на Виктор Осимен (75').

До края домакините играха вдъхновено, но не стигнаха до пълен обрат, а в добавеното време "блаугранас" също имаха интересна ситуация пред себе си. Така мачът приключи с равенство и всичко остана да се реши на реванша, който предстои на 12-ти март (вторник) от 22:00 часа българско време, когато Sportal.bg отново ще ви предложи развръзката на събитията в реално време.

Привидно със стартовия състав на Калцона всичко бе наред, като само Желински не беше на линия от звездите на неаполитанците. Иначе още от първия съдийски сигнал видяхме на вратата Мерет, а в защита Ди Лоренцо и в халфовата линия Лоботка. На върха на атаката действаха безмилостните Политано, Осимен и Кварацхелия, като в най-важния момент наказаха каталунската отбрана, която за пореден път доказа, че в момента е сред най-колебливите в топ 5 първенствата на Европа.

Гостите може и да бяха в по-добра моментна форма преди първия съдийски сигнал, но и бяха отборът, който бе измъчван от контузии на редица ключови играчи. Към старта Алонсо лекуваше контузия в гърба, Балде имаше мускулни травми, а Гави и Торес бяха неразположени в областта на коляното. Все пак част от ключовите играчи бяха на линия, като увереност в редиците на Чави придадоха вратарят Тер Стеген, Араухо и Кансело в отбрана, Гюндоган в халфовата линия, както и Левандовски и Педри в атака.

Двубоят започна с битката в средата на терена, където поне през началните десет минути нито един от двата отбора не съумя да вземе превес. Тогава дойде и първото интересно положение, като Ламин Ямал опита да намери десния ъгъл на вратата, охранявана от Мерет, но стражът на домакините се справи отлично. Малко по-късно Левандовски също изпробва мерника си, но стреля в аут.

Към средата на полувремето домакините съумяха също най накрая да приближат опасно вратата на съперника и стигнаха до ъглов удар, от който обаче не последва нищо опасно.

Три минути по-късно Левандовски отново бе замесен в центъра на събитията, като ударът му се натъкна на нова адекватна реакция от страна на Мерет. Няколко секунди по-късно Гюндоган отправи мощен удар от границата на наказателното поле, , но отново стражът на домакините запази мрежата си суха.

След това съперниците опитаха да пробият с центрирания, като Осимен от неаполитанците изглеждаше най-близо до възможността да се озове в стрелкова позиция, но попадна в засада и опропасти атаката на отбора си.

Следващият изстрел към една от двете врати дойде чак две минути преди края на редовното време на първата част. Кансело от каталунците се намери в близост до наказателното поле на домакините и нанесе опасен удар, който мина над напречната греда. Така на полувремето двата отбора се оттеглиха без да си отбележат гол.

Броени секунди след подновяването на играта домакините можеха да открият резултата, като Политано стигна до центриране около точката за изпълнение на дузпа, но прати топката встрани от дясната греда. Три минути по-късно каталунците отговориха с удар на Гюндоган, който стреля право в ръцете на Мерет. След това гостите отново наложиха натиск, като Гюндоган пак се озова в центъра на събитията, стреляйки встрани от дясната греда.

В следващите десетина минути нови опасности нямаше, като прехвърюаха искри вследствие на груби единоборства, които нажежиха страстите. Така в 56-ата минута Игор Мартинес от неаполитанците се размина с официално предупреждение и получи устна забележка след като влезе в краката на съперников играч по изключително груб начин.

Час игра след началото настъпи логичната развръзка. Продължително нападение на каталунците най-накрая доведе до пробив в неаполитанската отбрана и Педри преодоля футболист в "синьо" непосредствено пред наказателното поле и прати пас към Левандовски, който намери как да шутира в коридор между други двама защитници на италианските шампиони и най-накрая повали иначе страхотно представящия се Мерет.

Каталунците трябва да съжаляват, че не удвоиха моментално преднината си, тъй като създадоха няколко много изгодни положения в минутите след като откриха резултата. Изключително близо до гола бе Педри, който отправи мощен удар от воле, но Мерет този път се справи перфектно и запази своите в мача.

Това спасяване се оказа ключово, тъй като съвсем скоро неаполитанците нанесоха удар по отбраната на "блаугранас", която не спира да демонстрира ужасяващи слабости от началото на кампанията. Огромно пространство бе оставено пред Ангиса около наказателното поле, като той приплъзна в коридор подаване към Осимен, който се измъкна от колебливата клопка на строполяващия се на земята Мартинес и голмайсторът на италианските шампиони прониза Тер Стеген.

В следващите минути играта се изнерви и за отрицателно време грешникът Мартинес и Кристенсен от гостите си изкараха глупави жълти картони. Неаполитанците се възползваха и до края на редовното време наложиха натиск, който можеха да капитализират. Изключително силни включвания на Распадори, който майсторски изпълняваше статичните положения до края нажежи обстановката, но така и не се намери кой играч в син спортен екип да нанесе решаващия удар. В 88-ата минута Джовани Ди Лоренцо изпробва рефлекса на Тер Стеген, който се справи, а след него Джовани Симеоне разтресе напречната греда.

В изтичащите секунди на продължението Илкай Гюндоган се озова на границата на наказателното поле и прати фалцов удар по посока вратата на Мерет, но топката мина покрай левия страничен стълб и остави развръзката за ответния двубой.

НАПОЛИ 1:1 БАРСЕЛОНА
0 - 1 Роберт Левандовски (60')
1 - 1 Виктор Осимен (75')

Наполи: 1. Алекс Мерет, 22. Джовани Ди Лоренцо, 13. Амир Рахмани, 5. Жуан Жезус, 17. Матиас Оливера, 99. Андре - Франк Замбо Ангиса, 68. Станислав Лоботка, 24. Йенст Каюсте, 21. Матео Политано, 9. Виктор Осимен, 77. Хвича Кварацхелия

Барса: 1. Марк - Андре тер Стеген, 23. Жул Кунде, 4. Роналд Араухо, 5. Иниго Мартинес, 2. Жоао Кансело, 21. Френки де Йонг, 15. Андреас Кристенсен, 22. Илкай Гюндоган, 27. Ламин Ямал, 9. Роберт Левандовски, 8. Педри