Гладиаторска битка между ПСВ и Дортмунд остави всичко за реванша

Отборите на ПСВ Айндховен и Борусия (Дортмунд) направиха равенство 1:1 в първия 1/8-финален мач от Шампионската лига. Гостите откриха през първото полувреме с гол на Донийл Мален (24'), а в началото на втората част домакините изравниха благодарение на точно реализираната дузпа от Люк де Йонг (56').

Съставът от "страната на лалетата" пропиляха куп положения през първото полувреме и бяха наказани от бившия си играч, след което пък гостите трябваше да съжаляват, че не нанесоха на време втори решителен удар. Така след почивката нидерландците взеха своето и дори можеха да постигнат пълен обрат.

Всичко остава да се реши на реванша, който със сигурност ще предложи не по-малко емоции. Ответният двубой е на 13-ти март (сряда) от 22:00 българско време, като тогава отново Sportal.bg ще ви предложи развитието на сблъсъка в реално време.

Петер Бос тръгна смело и пусна подчертано офанзивна схема със солидна отбрана и бързо подвижна халфова линия. На вратата бе Валтер Бенитес, а пред него действа четворка бранители, като се очакваше основната тежест да изнесат Схаутен и Боскали. В центъра на терена връзката между двете половини прави Джоуи Ферман, а напред към попаденията тръгна триото Бакайоко - Де Йонг - Лосано.

Един Терзич отговари също с четирима бранители, позиционирани пред вратая Майер, като Хумелс и Шлотербек влязоха в ролята на последната преграда. Джан и Забитцер опитаха да изнасят топката напред, където самотен на върха на нападението бе Фюлкруг, който бе подпомаган активно по крилата от Мален и Санчо.

Гостите се разминаха с фалстарт, след като още в четвъртата минута Фюлкруг поиска медицинска помощ, но след кратък преглед се видя, че не е пострадал тежко и не му се наложи да напусне преждевременно.

В игрови аспект двубоят започна с домакински натиск, като играчите в червено-бели спортни екипи неколкократно опитаха да пратят опасни центрирания в съперниковото наказателно поле, но срещнаха добре подредената германска отбрана. Тилман и Лосано от нидерландците бяха сред най-дейните за своите, като изпробваха съперника с интересни фалцирани центрирания.

Четвърт час след началото гостите малко по малко се разчупиха и на свой ред опитаха да предложат първите си интересни идеи за вечерта. В 15-ата минута Мален опита да стреля от границата на наказателното поле, но Бенитес внимаваше и улови. Веднага след това домакините отговориха и броени секунди след като тяхната врата бе застрашена, Тилман стреля, опитвайки да предолее Александър Майер, но ударът му мина покрай десния стълб.

Тези положения отвориха мача, като германците отговориха с нови два удара. Първо, Марко Ройс стреля от далечна дистанция, но Бенитес отново бе на мястото си, за да попречи на топката да се озове в неговата врата. Минутка по-къно Фюлкруг овладя прецизен пас във вътрешността на пеналтерията и стреля, но запрати топката над напречната греда.

При следващия си опит обаче германските шампиони не сбъркаха и нанесоха важен удар по амбициите на коравия си съперник. Мален направи отлична солова акция на границата на наказателното поле, залъга двама бранители в "червено" и намери начин от почти невъзможен ъгъл да стреля и да провре топката в малкия процеп между стража и врата. След като съдията посочи центъра, халфът на гостите отказа да отпразнува гола, тъй като той е бивш играч на нидерландците и показа уважение към клуба.

Домакините не се стреанаха от този развой на събитията и само пет минути след като изстанаха в резултата, можеха да възстановят равенството. Джоуи Ферман си освободи пространство и стреля от средна дистанция, като бе много близо до това да порази вратата, пазена от Майер, но топката разтресе напречната греда и нидерландците останаха догонващи. Малко по-късно пък Лосано също изпробва стрелковите си умения, но на пътя на коженото кълбо застана защитник в "жълто-черно", който спря опасността.

В 37-ата минута отново липсата на точност се оказа ключова и Бакайоко не успя да намери рамките на вратата, като ударът му профуча покрай дясната греда. Три минути по-късно Сайбари опита да стреля отдясно и спечели ъглов удар, след който обаче не последва нищо опасно. Малко преди края на редовното време на първата част пък Люк де Йонг засече центриране около точката за изпълнение на дузпа, като ударът му мина над вратата.

В продължението нямаше нови интересни голови положения, като най-интригуващото бе жълтият картон, който Шлотербек от гостите си изкара. Така германците се оттеглиха на почивката с крехка преднина, като домакините имаха не леката задача за отрицателно време да подобрят точността на мерника си.

След почивката натискът на домакините продължи и още в 49-ата минута те съумяха да стигнат до нова опасност пред германската отбрана, от която спечелиха ъглов удар. Игровите положения обаче продължаваха да не дават резултат и така съдбата се намеси в помощ на нидерландците, които упорито продължаваха да търсят гола, но не съумяваха да преодолеят Майер. Десетина минути след подновяването на играта Матс Хумелс повали съперников играч в собственото си наказателно поле и съдията се принуди да посочи бялата точка. Зад топката застана Люк де Йонг, който стреля в долния ляв ъгъл и взриви трибуните на стадион "Филипс".

Подобно на случилото се през първата част отборът, който получи гол във вратата си, реагира светкавично и опита веднага на свой ред да се разпише. По-малко от 180 секунди след попадението на Де Йонг, Маатсен от гостите засече центриране в наказателното поле и бе близо до това да върне преднината на своите, но Валтер Бенитес показа страхотен рефлекс и изби топката в ъглов удар.

Час след началото голмайсторът за гостите Донийл Мален отново можеше да порази бившия си клуб, като този път можеше да се разпише ефектно с глава, но ударът срещна напречната греда.

Междувременно нидерландците не изпаднаха в глуха отбрана, опитвайки се да пазят крехкия си аванс и на свой ред потърсиха пълния обрат. Исмаел Сайбари се възползва от пас на границата на наказателното поле, но подобно на Мален нацели напречната греда.

Десетина минути по-късно отново бе ред на германците да потърсят гола, като Волф си освободи пространство около точката за изпълнение на дузпа и засече центриране от пряк свободен удар с глава, а Бенитес за пореден път отчая амбициозните си съперници.

В следващия четвърт час не се случваше нищо особено, освен че битката се концентрира в центъра на терена, което очевидно се дължеше на доста изчерпалата се енергия на футболистите и от двата тима. Ново голово положение видяхме чак две минути преди края на редовното време, когато Тезе от домакините стресна противниковата отбрана с опасно центриране, но в последния момент преди да бъде нанесен решителен удар, бранителите в жълто-черни спортни екипи избиха топката.

В добавеното време пък Джоуи Ферман изпробва мерника си от далечна дистанция, но ударът му бе прекалено неточен, за да затрудни Майер. След това Дест опита опасно центриране, но домакините за пореден път не съумяха да капитализират превъзходството си, с което и окончателно се примириха, че ще трябва да решат всичко след две седмици на "Сигнал Идуна Парк", където обаче ще трябва да се справят и с мощния рев на една от най-страстните агитки в цяла Европа.

ПСВ АЙНДХОВЕН 1:1 БОРУСИЯ (ДОРТМУНД)
0 - 1 Донийл Мален (24')
1 - 1 Люк де Йонг (56' - дузпа)

ПСВ: 1. Валтер Бенитес, 3. Джордан Тезе, 22. Йерди Схаутен, 18. Оливие Боскали, 8. Сержиньо Дест, 10. Малик Тилман, 23. Джоуи Ферман, 34. Исмаел Сайбари, 11. Йохан Бакайоко, 9. Люк де Йонг

Борусия: 1. Александър Майер, 26. Юлаин Риерсон, 15. Матс Хумелс, 4. Нико Шлотербек, 22. Ян Маатсен, 20. Марсел Забитцер, 23. Емре Джан, 21. Донийл Мален, 11. Марко Ройс, 10. Джейдън Санчо, 14. Никлас Фюлкруг

Снимки: Imago