Отказване на Талахадзе позволи на арменец да грабне титлата в категория над 109 кг на Европейското в София

Арменецът Вараждат Лалаян спечели първата си европейска титла във вдигането на тежести. 24-годишният Лалаян стигна до златото в категория +109 килограма при мъжете с двубой от 455 килограма (205 кг + 250 кг).

Лалаян, който взе среброто на последните два шампионата на Стария континент, се оказа без реална конкуренция, след като легендата в този спорт Лаша Талахадзе се отказа от участие. 30-годишният грузинец, който е двукратен олимпийски, седемкратен световен и седемкратен европейски шампион и никога не е губил състезание при мъжете, в което е участвал, излезе пред публиката в "Арена София" за представянето на участниците. Минута преди първия си опит обаче Талахадзе се оттегли от състезанието.

Със сребърния медал остана сънародникът на Лалаян Симон Мартиросян, който постигна двубой от 437 килограма (190 кг + 247 кг). Трети в крайното класиране се нареди Едуард Зиазюлин от Беларус с 436 килограма двубой (195 кг + 241 кг).

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

В изхвърлянето най-силният резултат бе на Лалаян от 205 килограма. Втори със 195 килограма остана Зиазюлин, а със 190 килограма третото място завоюва Мартиросян. В изтласкването отново същите трима тежкоатлети доминираха, като Лалаян бе първи с 250 килограма, а Мартиросян остана втори с 247 килограма, с шест повече от тези на Зиазюлин.

Категория над 109 килограма бе последната от европейското първенство в София, на което България завърши с четири титли и общо седем медала в двубоя.