Милан стартира мощно в Лига Европа

Отборът на Милан изигра най-добрия си мач в евротурнирите през този сезон, след като спечели с убедителното 3:0 като домакин на Рен в първия сблъсък помежду им от елиминационните плейофи на Лига Европа. Рубен Лофтъс-Чийк (32', 47') се разписа два пъти, а Рафаел Леао (52') добави един гол. Така „росонерите“ стартираха успешно участието си в Лига Европа, след като по-рано през кампанията отпаднаха в груповата фаза на Шампионската лига.

Стефано Пиоли предприе три промени в стартовия си състав след победата с 1:0 над Наполи. В защита контузеният капитан Давиде Калабрия беше заменен от Алесандро Флоренци, така че лентата отиде на ръката на Тео Ернандес. Симон Кяер обаче успя да превъзмогне физическите си проблеми и отново си партнираше с Матео Габия. Така другите две промени бяха в средата на терена, като наказаният в шампионатния мач Тижани Райндерс се завърна сред титулярите, където беше и Юнус Муса. Това означаваше, че този път Исмаел Бенасер и Ясин Адли стартираха на пейката. Изнесен малко по-напред беше Лофтъс-Чийк, по двата фланга действаха Кристиан Пулишич и Леао, а централен нападател беше Оливие Жиру, за когото това беше мач номер 700 на клубно ниво. Гостите пък бяха подредени в 4-4-2 с Арно Калимуендо и Мартен Терие в атака.

Домакините започнаха мача настървено и можеха да поведат в резултата още в 7-ата минута. Тогава Леао стреля, но топката първо претърпя рикошет в крака на Уармед Омари, след което се отклони в напречната греда и накрая излезе в корнер. След втория пореден корнер Райндерс опита далечен удар, който не намери целта. В 10-ата минута Муса също не успя да се разпише с шут отблизо. Последваха пропуски на Флоренци и Леао за домакините и на Артур Теате и Бенжамен Буриго за гостите.

Така се стигна до 32-рата минута, когато Флоренци центрира към Лофтъс-Чийк, а англичанинът се разписа с глава за 1:0. Малко след това Гела Дуе опита да възстанови равенството, но слабият му удар завърши в ръцете на Майк Менян. Жиру отговори с шут от дистанция, който също беше уловен, но от Стив Манданда. Последната голова възможност преди почивката се откри пред Дезире Дуе, но Менян с лекота улови удара му по земя.

„Росонерите“ започнаха вихрено второто полувреме. Още в 47-ата минута Лофтъс-Чийк отбеляза второто си попадение в двубоя. При изпълнение на корнер Симон Кяер отклони топката с глава, Манданда я изби, но атакуващият халф беше точен с глава за втори път тази вечер. Само пет минути по-късно Леао и Ернандес за пореден път демонстрираха отличното разбирателство помежду си, след като комбинираха и португалецът още повече увеличи преднината на тима си с хубав шут. В 56-ата минута Пулишич можеше да отбележи ново попадение за домакините, но Манданда отрази шута му по земя. При последвалия корнер Райндерс стреля неточно от голяма дистанция.

В 62-рата минута Малик Тиау замени Кяер, с което се завърна на терена след близо тримесечно отсъствие заради контузия. В 70-ата минута шут на резервата Амин Гуири профуча покрай вратата, а малко след това Менян улови нов негов изстрел. Влезлият като смяна Ноа Окафор отговори със свой удар, който беше отразен от Манданда, а Азор Матусива блокира добавката на нападателя. В 75-ата минута появилият се от пейката Алуду Сейду отправи несполучлив шут от голямо разстояние. В оставащото време удари на Гуири, Сантамария, Ернандес и резервата Бенасер не успяха да доведат до промяна в крайния резултат

Така Милан ще замине за реванша след седмица на „Роажон Парк“ с комфортен аванс, който ги доближи до осминафиналите на Лига Европа.

МИЛАН - РЕН 3:0

1:0 Лофтъс-Чийк (32')

2:0 Лофтъс-Чийк (47')

3:0 Леао (52')

Милан: Менян, Флоренци, Кяер, Габия, Ернандес, Муса, Райндерс, Пулишич, Лофтъс-Чийк, Жиру

Рен: Манданда, Г. Дуе, Омари, Теате, Труферт, Буриго, Матусива, Сантамария, Д. Дуе, Калимуендо, Терие

Снимки: Imago