Убедителен Манчестър Сити взе комфортен аванс в Дания

Отборът на Манчестър Сити победи с 3:1 при гостуването си в първи мач от 1/8-финалите на Шампионската лига. Головете за "гражданите" отбелязаха Кевин Де Бройне (11'), Бернанрдо Силва (45'+1') и Фил Фоудън (90'+3'), а за домакините вкара Магнус Матсон (34').

Старши треньорът на датчаните Якоб Нееструп опита да противопостави отбора си и на другия гранд от Манчестър след успешното представяне в груповата фаза срещу Юнайтед. За целта той бе избрал схема от четирима бранители, трима полузащитници и цели трима нападатели. Под рамката на вратата бе Камил Грабара, а непосредствено пред него видяхме Вавро и Маккенна. В халфовата линия налице бе Расмус Фалк, а напред отбраната на "гражданите" трябваше да тормозят Елиунуси, Клаесон и Ашури.

От другата страна на терена Джосеп Гуардиола тръгна към същинската част от похода си към втора поредна титла от най-престижния европесйки клубен турнир с всичките си силни играчи. На вратата пази Едерсон, пред него бяха Стоунс и Диаш, а в халфовата линия видяхме голмайстора от финала с Интер - Родриго Ернандес. На върха на атаката бе заложено еднолично да действа Ерлинг Холанд, който съвсем скоро се завърна от контузия, като норвежецът бе подкрепен солидно по крилата от Силва и Грийлиш.

"Гражданите" от самото начало демонстрираха намеренията си да не се провалят срещу коравите датчани подобно на градския си съперник през зимата, и още в първите минути тръгнаха смело към съперниковата врата. Де Бройне и Диаш изпробваха точността на мерника си, като в първия случай топката навести десния страничен стълб, а при втората възможност добра намеса на стража Камил Габара осуети плановете на шампионите.

Близо пет минути по-късно гостите успяха да капитализират. Фил Фоудън получи подаване около тъч линията, напредна и прати диагонален пас към Квяин Де Бройне, който се промъкна в наказателното поле и матира Габара.

В следващите минути "гражданите" доминираха и замесените около гола Фоудън и Де Бройне на два пъти можеха да поразят вратата на Габара, но този път стражът на датчаните внимаваше.

"Гражданите" бяха наказани за високомерието си и пропиляните възможности, като десетина минути преди края на редовното време на първата част получиха гол. Едерсон демонстрира абсолютно незнание как да реагира, когато бе притиснат от играчи в бели спортни екипи, след като получи пас и изчисти посредствено топката, като тя се озова в нападател на домакините. Първият удар бе отклонен, но след това коженото кълбо стигна до Магнус Матсон, който изравни резултата.

Радостта на датчаните обаче не продължи дълго. Бранител в "бяло" сбърка при връщането на топката и дебнещият в засада Бернардо Силва се възползва по най-добрия начин, като нанесе смъртоносен удар.

След това се играха още три минути футбол, в които обаче не се случи нищо интересно и гостите се оттеглиха на почивката с гол преднина.

Късното попадение през първата част не доведе до срив в редиците на ФК Копенхаген в началото на втората част, но също така домакините не бяха достатъчно креативни в преден план, за да реализират нов гол. Дори в 54-ата минута Кевин Де Бройне можеше да направи перднината за своите от два гола, но Габара спаси.

В 69-ата минута пък Доку си проправи път между няколко играчи на домакините и стреля от ръба на наказателното поле, но Габара отново показа впечатляващи рефлекси. След това Фоудън и Де Бройне имаха най-много шансове, но или не успяваха да нацелят рамките на вратата, или стражът на датчаните ги отчайваше. Същото сполетя и головата машина Ерлинг Холанд, който не ознаменува завръщането си в "турнира на богатите" с гол, тъй като във втората минута на добавеното време отправи удар в долния ляв ъгъл, но реакцията на вратаря за пореден път бе блестяща.

Все пак "гражданите" успяха да вкарат трети гол, което се случи малко след опита на Холанд. Фил Фоудън навлезе в пеналтерията, намери Кевин Де Бройне, който светкавично му върна услугата и Фоудън не засече мигновено, за да направи победата още по-стабилна.

След попадението нямаше какво друго да се случи и закономерно секунди след подновяването на играта бе даден последния съдийски сигнал. Така макар и да не важи вече правилото за гол на чужд терен, "гражданите" направиха решителна крачка към класирането сред последни осем, тъй като реваншът е на "Етихад", а тама е слабо вероятно да видим сензация. Въпреки това реваншът е на 6-и марти (сряда) и ще бъде очакван с особен интерес, тъй като датчаните вече неколкократно показаха, че със сърцатата си игра могат да взимат скалпа на шампиони и фаворити.

ФК КОПЕНХАГЕН 1:2 МАНЧЕСТЪР СИТИ
0 - 1 Кевин Де Бройне (11')
1 - 1 Магнус Матсон (34')
1 - 2 Бернардо Силва (45'+ 1')
1 - 3 Фил Фоудън (90' + 3')

ФК Копенхаген: 1. Камил Грабара, 19. Елиас Йелерт, 3. Денис Вавро, 26. Скот Маккенна, 2. Кевин Дикс, 8. Магнус Матсон, 33. Расмус Фалк, 9. Диого Гонсалвеш, 30. Елиас Ашури, 7. Виктор Клаесон, 10. Мохамед Елиунуси

Манчестър Сити: 31. Едерсон, 2. Кайл Уолкър, 5. Джон Стоунс, 3. Рубен Диаш, 6. Нейтън Аке, 16. Родриго Ернандес, 20. Бернардо Силва, 17. Кевин Де Бройне, 47. Фил Фоудън, 10. Джак Грийлиш, 9. Ерлинг Холанд