Рилски грабна Купата на България и пренаписа историята си

Отборът на Рилски спортист е тазгодишният носител на Купата на България по баскетбол при жените. Момичетата на Маргарита Маринкова стигнаха до златото след успех с 62:56 (15:21, 22:6, 16:12, 7:19) над Берое в своята зала “Арена Самоков”. Това е историческо първо злато в историята на самоковки, като по този начин те взеха реванш от “зелените” за поражението си на финала през миналата година. Трети в надпреварата завърши Монтана, а четвърти остана Локомотив София.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Яна Карамфилова постави вихрен старт на мача, като тя стана автор на всичките шест точки на отбора си в първите три минути от редовното време. По този начин старозагорки поведоха с 6:4. От другата страна пък Виолета Григорова показа на какво е способна с пет поредни точки, но Берое продължаваше да е напред в резултата при 14:11 след кош на Жаклин Златанова. "Зелените" продължиха да трупат аванс след отличните действия на Деана Стояновска, която първо наниза тройка, а след това направи красива асистенция към Цветомира Наумова за 19:13 в полза на символичните домакини в срещата. В крайна сметка авансът на Берое в края на първата четвърт бе 21:15.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистките на Берое започнаха да обират доста борби в нападение, но въпреки това те не печелеха особено от това, тъй като пропускаха възможностите си на втори шанс. Рилски пък продължаваше да дебне и вече изоставаше със само четири точки при 23:19. Момичетата на Маргарита Маринкова подхванаха серия и Деница Манолова скъси дистанцията между двата тима до само две точки при 23:21. Постепенно самоковки изравниха играта, като при преполовяването на втората част резултатът сочеше 25:25. Евгения Нацкина изведе "зелените" с точка напред, но след това Рилски спортист достигна до водачеството при 27:30 със серия от четири поредни точки. Виолета Григорова отново демонстрира своя точен мерник и реализира втората си тройка в мача за 27:33 в полза на Рилецо. Походът на домакините на турнира бе удължен достатъчно, за да могат те да достигнат до двуцифрена преднина при 27:37 с оставащи около 60 секунди до края на първото полувреме. Берое обаче получи възможност да скъси изоставането си след края на втората четвърт, но Златанова пропусна два фала и така разликата на почивката бе десет точки при 27:37.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна доста слабо за старозагорки, които се нуждаеха от близо три минути, за да отбележат първите си точки - 29:39 в полза на Рилски. Представянето в играта на самоковки обаче също претърпя спад в сравнение с края на втората четвърт, но мощта на Чембърс в подкошието позволи на тима да запази двуцифрената си преднина при 31:41 в средата на периода. Последва размяна на кошове от двете страни, а след нея Моника Борисова сътвори кош и фал, за да поведе Рилски с най-голямата му преднина до този момент при 34:46 в полза на домакините на турнира. Ивана Бонева и Раня Абурая помогнаха на Рилски да увеличи още повече своя аванс, който достигна 14 точки при 36:50 на влизане в последната минута от третата четвърт. До края на периода двата тима си размениха по една тройка, като Рилски докосваше трофея при 39:53 преди старта на финалната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Радина Илиева увеличи преднината на Рилецо до цели 15 точки след тройка на Радина Илиева за 41:56 след три минути игра във финалния период. Поредният проблем за отбора на Берое бе контузия на Евгения Нацкина, която трябваше да се прибере в съблекалнята за медицинска помощ. Берое пък направи изоставането си 13 точки след кош на Жаклин Златанова за 43:56, а след това и Яна Карамфилова бе точна от наказателната линия за 45:56 в средата на последната четвърт. Рилски обаче влезе в тежка серия и нямаше кош в четири поредни минути, като в този период от време старозагорки сътвориха серия от 8-0, за да се докопат на само седем разлика при 49:56. Николет Гилдей намали разликата до пет точки, но след това Деница Манолова блесна с изпълнение за 51:58 в полза на Рилски спортист. Малко по-късно Радина Илиева също се отличи с ключов кош за 51:60, но Жаклин Златанова върна разликата до седем точки при 53:60 с оставащи по-малко от три минути до края на последната част. Драмата обаче беше пълна и Берое направи последен опит да се доближи опасно близо до своя опонент, като разликата бе сведена до само четири точки при 56:60 с оставащи 90 секунди на таблото. Страхотна асистенция на Вероника Джикова към Деница Манолова направи резултата 56:62, а след това Радина Илиева стигна до много важна открадната топка. В последните секунди се стигна до неразбирателство в редиците на Берое и така Рилски спечели трофея след 56:62.

Деница Манолова се отличи с 13 точки и 7 борби за победата на Рилски. Таяриана Чембърс вкара 11 точки, а Виолета Григорова допринесе с още 10 точки и 5 овладени топки.

Жаклин Златанова единствена прескочи двуцифрения актив за Берое с 15 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Яна Карамфилова, Николет Гилдей, Цветомира Наумова, Деана Стояновска, Жаклин Златанова

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Ивана Бонева, Виолета Григорова, Вероника Джикова, Деница Манолова, Таяриана Чембърс