Рилски спортист пребори Монтана и си осигури финал с Берое за Купата

Рилски спортист ще играе за втора поредна година във финала на турнира за Купата на България по баскетбол за жени. Отборът, воден от старши треньора Маргарита Маринкова победи Монтана 2003 със 79:68 (21:13, 20:23, 20:15, 18:17) във втория полуфинал на надпреварата в „Арена Самоков“. Така домакинът на финалната четворка Рилски спортист ще се изправи срещу шампиона и носител на трофея Берое в повторение на мача за златните медали от 2023-а.

Утре (неделя) срещата за третото място между Монтана 2003 и Локомотив София предстои от 13:00 часа и финалът за Купата на България между Рилски спортист и Берое ще се играе от 15:30 часа.

Берое достигна до финала за Купата с лекота

Победата бе трета поредна за Рилски спортист над Монтана 2003 от началото на сезона след двата предишни успеха в първенството при дамите. Самоковки поеха инициативата от самото начало, а състезателките от Монтана грешаха повече и не успяха да поведат нито веднъж в срещата.

Домакините започнаха по-добре и натрупаха преднина от 8 точки в края на първата четвърт при 21:13. Монтана 2003 се доближи до 4 точки в началните минути на втората част, но с Деница Манолова и Вероника Джикова начело баскетболистките на Рилски спортист увеличиха разликата до 11 точки - 39:28. С две поредни тройки на Микаела Дамянова и Борислава Денчева, плюс кош на Тераник Батъл в оставащите по-малко от три минути вицешампионките намалиха пасива си до 36:41 на почивката.

Последва оспорвана трета четвърт, в която Рилски спортист задържа водачеството, справяйки се с опитите на Монтана 2003 за обрат. Гостите скъсиха дистанцията до 1 точка при 44:45 след тройка на Шериз Феърлей, но самоковският отбор отговори с две тройки, дело на Драгана Николич и Виолета Григорова и отново натрупа по-голям аванс, който бе 61:51 преди последните 10 минути. В тях Рилски спортист не допусна противникът да се доближи съществено и в заключителните моменти дори вдигна разликата до 14 точки.

Деница Манолова бе над всички за домакините с 25 точки, 6 борби и 4 асистенции. Вероника Джикова се включи с 13 точки, 7 борби и 7 асистенции, а Ивана Бонева добави 9 точки.

За Монтана 2003 Янина Тодорова завърши с 14 точки и 3 борби, Тераник Батъл отбеляза 12 точки и 6 борби, а Микаела Дамянова се отчете с 11 точки и 2 борби.