Холанд се завърна към головете и постиженията и качи Манчестър Сити на върха поне за малко

Манчестър Сити изигра слаб за стандартите си мач срещу Евертън на „Етихад“, но въпреки това успя да стигне до победа с 2:0 и да се качи на върха във временното класиране на Премиър лийг поне за няколко часа. Шампионите в момента имат точка преднина пред Ливърпул при равен брой изиграни срещи.Малко по-късно днес обаче мърсисайдци приемат Бърнли и могат отново да оглавят класирането, но с двубой повече от „гражданите“. Иначе днес тимът на Джосеп Гаурдиола игра доста безидейно и отправи само два точни удара. Все пак ефективността на домакините бе стопроцентова и след две попадения на Ерлинг Холанд (71', 85') Манчестър Сити записа десета поредна победа във всички турнири и шеста поредна в първенството. Норвежецът вече има 51 гола в 50 мача като титуляр във Висшата лига. Никой в историята на надпреварата не е правил това досега.

Гуардиола  направи четири промени в сравнение с мача с Брентфорд през седмицата. Джон Стоунс и Мануел Аканжи замениха Кайл Уокър и Йошко Гвардиол в защитната линия на „гражданите“. Матеус Нунеш и Жереми Доку пък влязоха на местата на Кевин Де Бройне и Бернардо Силва, които останаха на пейката за началото.

Шон Дайч заложи на същия състав, който преди седмица направи 2:2 с Тотнъм. Това означаваше, че Джак Харисън запази мястото си зад гърба на Доминик Калвърт-Люин, който е в серия от 18 мача без гол. Амаду Онана бе възстановен от своята контузия, но остана на пейката за началото.

„Карамелите“ започнаха много агресивно и до осмата минута създадоха две по-опасни атаки, които обаче не доведоха до други проблеми за Едерсон, освен физическата болка, която получи в осмата минута след сблъсък с Годфри. След това гостите се прибраха много компактно, а Сити владееше топката, но бе да има никаква острота в действията на шампионите. Единствено Доку опитваше да бъде активен отляво. Темпото обаче бе много ниско и Евертън се чувстваше добре. Чак в добавеното време на първата част „гражданите“ имаха по-добра възможност, но Тарковски блокира удар отблизо на Аканжи след центриране от корнер. Домакините имаха леки претенции за дузпа, тъй като топката срещна лакътя на бранителя. Ръката му обаче бе плътно прилепена до тялото, така че нямаше как да има наказателен удар.

В първите десетина минути на втората част не се промени нищо. Реакцията на Джосеп Гуардиола бе двойна смяна – Кевин Де Бройне и Кайл Уокър влязоха на местата на Нунеш и Аканжи.

Сити успя да вземе аванс с първия си точен удар. Той дойде в 71-вата минута, когато след поредното центриране от корнер отбраната на Евертън не успя да изчисти топката и тя стигна на далечната греда до Холанд, който стреля силно с десния крак. Пикфорд докосна топката, но тя влезе във вратата му за 1:0. Това бе първи гол за норвежеца от ноември. Останаха сериозни съмнения дали обаче трябваше да бъде отсъждан ъглов удар в полза на домакините в тази ситуация, след която падна попадението.

Вторият точен удар в актива на домакините също бе отправен от Холанд и отново бе гол. В 85-ата минута Де Бройне изведе норвежеца при една контраатака. Централният нападател сгази физически Брантуейт, който падна на тревата, след което Холанд стреля покрай Пикфорд за 2:0. Този резултат се запази до края.

Снимки: Gettyimages