10 години по-късно отново китайка на финал в Мелбърн

Китайката Чинвън Джънг се класира на финала на Australian Open след 6:4, 6:4 за 1 час и 37 минути игра. Тя написа история, ставайки едва втората финалистка в “Големия шлем” от Китай след Ли На, която е и шампионка в Мелбърн от 2014-та и в “Ролан Гарос” от 2011-та.

Ястремска пък не можа да стигне до финала от първоначална позиция на квалификантка, но все пак е едва петата в историята квалификантка на “мейджър” полуфинал. Тя ще направи внушителен скок в световната ранглиста от цели 64 места до 29-ото.

Срещата започна с ранен пробив за 2:0 в полза на украинката, който беше постигнат от петата възможност. Тя обаче допусна рибрейк, след като изостана с 0-40, но вкара гейма в дюс, преди все пак да го загуби.

При 3:4 Ястремска отново беше пробита, но получи физически дискомфорт и трябваше да се възползва от медицински таймаут. Почти 10 минути по-късно мачът беше подновен и Джънг затвърди пробива си, повеждайки с 5:3.

В крайна сметка благодарение на солидния си сервис в десетия гейм Джънг успя да спечели първия сет за 55 минути. В него китайката направи 11 уинъра и 12 грешки, а съперницата ѝ - 8 печеливши удара и 15 сбъркани топки.

Ястремска се възползва от услугите на физиотерапевта и в паузата между сетовете, а още във второто си подаване трябваше да отразява троен брейк-бол. От втората възможност със страхотен ретур Джънг се възползва, за да поведе с 2:1. Интригата обаче се запази, защото украинката направи рибрейк, благодарение също на отлични агресивни ретури.

В седмия гейм Джънг проби на нула и всъщност навлезе в серия от 11 поредни спечелени точки, като затвърди предимството си и се доближи максимално до победата - 5:3. При 5:4 Ястремска направи три грешки и така допринесе за първия мачбол на китайката, която се възползва от него с невърнат сервис и стигна финала - 6:4, 6:4.