Balkan Grand Prix 6

Феран Торес изведе Барса до драматична победа в Севиля

Феран Торес изигра изключително силен мач и бе в основата на победата на Барселона срещу Бетис. Каталунците спечелиха с 4:2 на “Бенито Вийямарин” след две късни попадения. Феран Торес отбеляза хеттрик и асистира за гол на резервата Жоао Феликс. Това бе първа домакинска загуба за Бетис в шампионата от началото на сезона. Барселона се изкачи на трето място, но изостава на седем точки от лидера Реал Мадрид.

Чави Ернандес пусна като титуляр за първи път 16-годишният централен защитник Пау Кубарси, който имаше добри изяви през първото полувреме. Феран Торес откри резултата в 21-ата минута, а след като се разписа в началото на второто полувреме изглеждаше, че гостите контролират ситуацията. Два гола в рамките на три минути на Иско обаче промениха нещата. Влезлият като резерва Жоао Феликс изведе Барса напред в 90-ата минута, а в добавеното време Феран Торес оформи своя хеттрик.

Двубоят започна с атаки и към двете врати. Отличен пробив на Ямал притесни защитата на домакините, но се стигна само до ъглов удар. Секунди по-късно великолепно подаване на Иско изведе Луис Енрике, който опита да прехвърли Пеня, но топката мина над вратата.

Каталунците очаквано владееха повече топката и търсеха пролуки в защитата на съперника. Те намериха такава в 14-ата минута. Де Йонг изведе Педри на прекрасна позиция в центъра, но испанският национал не успя да отправи точен удар. Домакините по-рядко стигаха да вратата на Иняки Пеня. При една от атаките им Марк Рока получи възможност да стреля от границата на наказателното поле, но прати топката покрай вратата.

Барса поведе в 21-ата минута с известна доза късмет. При опит за подаване на Гюндоган топката се отклони в бранител на съперника и изведе Педри, който пусна успоредно към Феран Торес, а той нямаше проблем да насочи кълбото към опразнената врата.

Левандовски получи първа възможност да стреля в 26-ата минута. Вратарят отрази удара му, а страничният съдия бе вдигнал флага за засада. 16-годишният Пау Кубарси, който за първи път бе титуляр за каталунците, се справяше на ниво в центъра на защитата и до сериозни ситуации пред Пеня не се стигаше.

Гостите бяха близо до втори гол в 38-ата минута. Тогава Ямал си освободи място за удар в наказателното поле и стреля отлично, но топката се удари в дясната греда на Руи Силва. Феран Торес не уцели вратата при добавката, но той бе в положение на засада. Левандовски успя да прати топката в мрежата в края на първото полувреме. Попадението обаче бе отменено поради засада.

На почивката Пелегрини направи двойна промяна в атаката. Той извади Вилиан Жозе и Асане Диао и пусна Набил Фекир и Борха Иглесиас. Нямаше време неговите промени да дадат резултат, тъй като в самото начало на втората част Барселона стигна до втори гол. Ямал проби и навлезе в наказателното поле. Той опита да центрира, а топката се удари в гредата и отиде при Феран Торес, който я прати в мрежата.

Бетис тръгна много по-активно в предни позиции. Кунде трябваше да изчиства топката от голлинията, но бе отсъдено и нарушение срещу Иняки Пеня. Удар на Фекир пък бе спасен от вратаря. Стражът обаче нямаше какво да направи в 56-ата минута, когато бе преодолян с великолепен изстрел от воле на Иско.

Секунди по-късно “Бенито Вийямарин” отново избухна. Подаване на Луис Енрике изненада защитата на Барса, а Иско бе по-бързо от Пеня и с акробатичен удар прати топката покрай него. Попадението първоначално бе отменено, но разглеждането с ВАР показа, че няма засада и резултатът бе изравнен.

След това развитие Барселона се активизира, а Чави извади Левандовски, който няма да запомни мача с нещо положително, и пусна в игра зимната придобивка Витор Роке. Бразилецът имаше отлична възможност да се разпише в 71-ата минута след подаване на Ямал. Нападателят обаче стреля покрай вратата. Феран Торес направи два опита да стигне до хеттрик - първия път прати топката над вратата, а втория ударът му бе блокиран.

Блестяща контраатака на Бетис в 78-ата минута бе завършена от Луис Енрике. Бразилецът си изработи пространство за изстрел, но прати топката покрай вратата. Чави усили атаката, като пусна в игра последния си коз - Жоао Феликс. Именно португалецът му донесе трите точки. Отлична работа отново свърши Феран Торес, който задържа топката и я пусна към Феликс, а той с много хубав удар с външен фалц прати кълбото в долния десен ъгъл на вратаря.

Домакините се изнесоха в предни позиции и получиха нов гол секунди след третото попадение. Великолепен извеждащ пас на Ямал изпрати Феран Торес сам срещу вратаря и той елегантно го преодоля. До края Жоао Феликс можеше да се разпише още веднъж, но ударът му бе блокиран.

БЕТИС - БАРСЕЛОНА 2:4
0:1 - Феран Торес (21)
0:2 - Феран Торес (48)
1:2 - Иско (56)
2:2 - Иско (59)
2:3 - Жоао Феликс (90)
2:4 - Феран Торес (90+2)

Снимки: Gettyimages