Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Милан разплака Удинезе в луд мач, който беше белязан от скандал

Отборът на Милан постигна изключително драматична победа с 3:2 при гостуването си на Удинезе в зрелищен двубой от 21-вия кръг на Серия "А", в който имаше два обрата. „Росонерите“ поведоха благодарение на Рубен Лофтъс-Чийк (31’), но фриуланите изцяло промениха развоя на мача с голове на Лазар Самарджич (42’) и Флориан Товен (62’). „Дявола“ обаче не се предаде и в крайна сметка стигна до успеха с късни попадения на Лука Йович (83)’ и Ноа Окафор (90+3’). Срещата ще бъде запомнена и със скандал, след като беше прекъсната за около пет минути през първото полувреме заради расистко поведение на част от домакинските фенове срещу съперниковия вратар Майк Менян.

Стефано Пиоли не предприе нито една промяна в стартовия си състав след успеха с 3:1 над Рома. Така триото в атака отново беше съставено от Кристиан Пулишич, Оливие Жиру и Рафаел Леао. Домакините пък бяха подредени в 3-5-1-1 с Лоренцо Лука като централен нападател, зад когото действаше капитанът Роберто Перейра.

Мачът започна при спокойно темпо и превес на „росонерите“, но без каквито и да било голови положения. Първото такова дойде в 16-ата минута, когато Леао пусна пас към Жиру в наказателното поле, а нападателят отправи опасен удар, който беше отразен от Мадука Окойе. Санди Ловрич отговори с шут, който се оказа доста неточен. В 18-ата минута Ернандес центрира към Жиру, който отклони топката, но твърде леко и така вратарят я улови с лекота. В 31-вата минута Ернандес отново потърси комбинация с Жиру, който този път пропусна топката за връхлитащия Лофтъс-Чийк и англичанинът откри резултата със своя шут.

Само две минути по-късно мачът беше прекъснат от главния съдия Фабио Мареска. Причина за това беше расистко поведение от страна на част от домакинските фенове към Менян. Малко преди това тифозите бяха предупредени заради маймунски звуци към френския национал, но заради повторната им проява се стигна до няколкоминутното прекъсване, по време на което играчите на гостите се прибраха за кратко в съблекалнята си. В крайна сметка паузата продължи само около пет минути и играта беше подновена.

Фриуланите не се забавиха и възстановиха равенството още в 42-рата минута. Тогава Самарджич финтира Симон Кяер пред наказателното поле и веднага отправи шут за 1:1. Малко след това сърбинът потърси втори гол, но този път топката профуча покрай вратата. В добавеното време преди почивката Хасан Камара опита далечен шут, който завърши в ръцете на Менян.

В 59-ата минута Жиру стреля с глава след центриране на Пулишич, но Окойе успя да улови топката. Три минути по-късно Менян отрази шут отблизо на резервата Мартин Пайеро. Атаката на домакините обаче продължи и неразбирателство между Тижани Райндерс и Ернандес доведе до удар на появилия се след почивката Товен, който донесе пълния обрат в двубоя. В 68-ата минута Лоренцо Лука пробва удар с глава, който беше уловен от Менян.

В 74-тата минута появилият се като смяна Кингсли Ехизибуе нанесе удар по земя, който завърши в обятията на Менян. В 81-вата минута Жиру се отчете с пропуск с глава. Две минути по-късно Тео Ернандес потърси пас в наказателното поле, който беше пресечен от Ловрич. Така топката стигна до Жиру, който със своя шут я запрати в напречната греда. След това топката тупна, преминавайки голлинията с половината си обем, а дотичалата резерва Йович с плонж я добута във вратата за 2:2.

В добавеното време Жиру опита коварен изстрел от голямо разстояние, който беше избит от Окойе в корнер. При неговото изпълнение именно французинът отклони топката към появилия се от пейката Окафор, чийто удар се превърна в победното попадение за миланския гранд.

С четвъртия си пореден шампионатен успех третият в класирането Милан събра 45 точки и намали на шест дистанцията си спрямо лидера Интер. Удинезе остана на 16-ата позиция с 18 пункта или само на един от зоната на изпадащите.

УДИНЕЗЕ - МИЛАН 2:3

0:1 Лофтъс-Чийк (31')

1:1 Самарджич (42')

2:1 Товен (62')

2:2 Йович (83')

2:3 Окафор (90+3')

Удинезе: Окойе, Ферейра, Перес, Кристенсен, Ебоселе, Ловрич, Уолъс, Самарджич, Камара, Перейра, Лука

Милан: Менян, Калабрия, Кяер, Габия, Ернандес, Лофтъс-Чийк, Адли, Райндерс, Пулишич, Жиру, Леао