Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Мароко започна вихрено в Купата на африканските нации

Полуфиналистът от Мондиал 2022 Мароко започна уверено кампанията си за Купата на африканските нации, след като победи с убедителното 3:0 Танзания в откриващия мач за двата отбора от група “F”. Головете за “атласките лъвове” отбелязаха Ромен Саис (30’), Азедин Унахи (77’) и Юсеф Ен-Несири (80’). Червен картон за танзанийците пък получи бранителят на Шахтьор (Донецк) Новатус Дисма в 71-вата минута.

Първият близо половин час премина в равностойно темпо, без каквито и да било положения. Така дойде 30-ата минута, когато Хаким Зиеш стреля опасно от пряк свободен удар. Вратарят на Танзания Айши Манула успя със сетни усилия да избие, но притичалият капитан на Мароко Ромен Саис бе най-бърз и с добавка откри резултата за тима на Уалид Реграги. Мароканците можеха да удвоят преднината си няколко минути по-късно, когато отново Зиеш центрира от пряк свободен удар, но нападателят на Севиля Юсеф Ен-Несири стреля с глава в аут.

В 36-ата минута отново играчът на Галатасарай бе замесен в опасност пред вратата на Танзания, като получи добра топка и стреля опасно, но Манула успя да избие в корнер. Поредно положение за мароканците се откри само три минути по-късно, когато Ез Абде се озова на отлична позиция, но изстрелът му профуча на вратата.

Втората част започна с нов сериозен пропуск за Мароко, като в 50-ата минута Ен-Несири не успя да засече отлично центриране отдясно. Отново, както и през първото полувреме, последва период от 20 минути, в които не се случи нищо интересно. Така в 71-вата минута дойде ключов момент в мача, при който вече получилият жълт картон Новатус Дисма от Танзания фаулира грубо Азедин Унахи и след второто си официално предупреждение бе изгонен, като с това сякаш предопредели окончателно изхода на мача.

Шест минути по-късно мароканците се възползваха от численото си предимство и удвои резултата. Именно Азедин Унахи направи отлично двойно подаване с резервата Амин Адли и с премерен удар от наказателното поле направи 2:0 за Мароко. Три минути по-късно “атласките лъвове” удариха още веднъж съперника си, след като Ашраф Хакими центрира и намери Юсеф Ен-Несири, който простреля за трети път Манула - 3:0. Попадението бе на ръба на засадата и дори първоначално бе отменено от главния съдия, но след преглед с ВАР бе признато. До края на срещата танзанийският вратар се отличи със страхотно двойно спасяване и отрази последователно удари на Адли и Билал Ел Ханус.

В следващия мач от груповата фаза Мароко ще играе с ДР Конго, а Танзания ще се изправи срещу Замбия.