Тимофеева със забележителен обрат срещу бившата шампионка Вожняцки

Квалификантката Мария Тимофеева достигна до третия кръг на Откритото първенство на Австралия при своето дебютно участие в турнир от Големия шлем, след като днес отстрани с 6:1, 6:4, 6:1 шампионката от 2018 година Каролин Вожняцки.

Срещата се игра под закрит покрив на “Джон Кейн Арена”, защото денят в Мелбърн започна с проливен дъжд.

170-ата в ранглистата на WTA рускиня изоставаше със сет и пробив срещу бившата №1 в света, но постигна обрат и се поздрави с победата след 2 часа и 21 минути игра.

“В момента думите малко ми бягат, заяви развълнуваната Тимофеева в интервюто на корта. - За мен беше чест да играя тук срещу Каролин. Честно казано, влязох в мача без никакви очаквания, просто исках да покажа на какво съм способна и да видя как ще потръгнат нещата. Беше наистина страхотно, наслаждавах се на всяка секунда.”

Контрастът в опита на двете тенисистки в Големия шлем беше наистина огромен. Докато 20-годишната Тимофеева играе за пръв път в основната схема на “мейджър”, то Вожняцки участваше на 53-ия си турнир от Шлема и втори, след като се завърна от майчинство миналото лято.

Миналата година Мария Тимофеева спечели първата си WTA титла. Това стана в Будапеща, където тя влезе в основната схема като “щастлива губеща”, записвайки своя дебют в основната схема на турнир от тура.

Срещу Вожняцки, носителка на 30 титли на сингъл, Тимофеева първоначално имаше проблеми. Първият сет премина в продължителни разигравания и дълги геймове, а богатият опит на датчанката й помогна да поведе с 6:1 и 2:0. След това обаче Тимофеева направи някои корекции в играта си, изравни резултата във втората част, а в 8-ия гейм направи пробив за 5:3. Тя сервира за спечелване на сета, но Вожняцки успя да върне пробива, намалявайки изоставането си. Още в следващия гейм обаче мощните ретури на Мария й позволиха отново да пробие съперничката си и така тя изравни резултата в срещата. Тимофеева загуби подаването в откриващия гейм на третия сет и дори се разплака, но успя да се събере и спечели следващите шест гейма, за да поздрави с тази забележителна победа. Тя изцяло доминираше в последната част, в която записа 15 уинъра срещу само три на Каролин.

В следващия кръг Мария Тимофеева ще се изправи срещу поставената под №10 Беатрис Хадад Мая.