Собственикът на отбора на Хаас във Формула 1 Джийн Хаас потвърди, че незадоволителните резултати на тима в последните години са основната причина за раздялата с Гюнтер Щайнер, която беше обявена вчера.
Щайнер бе начело на Хаас от самото създаване на отбора в началото на 2014 година и го ръководеше по един много екстравагантен начин. Италианецът бе известен със своята директност не само към пилотите си, но и към представителите на медиите.
Официално: Хаас остана и без шеф на отбора
Хаас дебютира във Формула 1 в началото на сезон 2016 и още в третата си година завърши пети в класирането. Последните няколко сезона обаче бяха доста разочароващи за екипа, който завърши два пъти последен и веднъж предпоследен в класирането. Именно това е била и основната причина за раздялата между Хаас и Щайнер.
Техническият директор на Хаас напусна след спор със собственика
„Всичко зависеше от представянето. Вече имаме осем години зад гърба си, 160 състезания и нямаме нито един подиум. През последните години сме девети или десети. Не казвам, че вината е на Гюнтер или нещо подобно. Просто сега изглеждаше правилният момент да направя тази смяна и да поемем в нова посока, защото изглеждаше, че ако бяхме продължили по същия начин нямаше да има подобрение“, обясни Хаас в интервю за официалния сайт на Формула 1.
Позицията на Щайнер ще бъде заета от Аяо Комацу, който също е част от Хаас от създаването на тима. През цялото това време японецът беше директор на инженерите, а сега поема ръководството на целия отбор. Неговото повишение е сходно с това на Андреа Стела в Макларън преди година.
„Погледнахме кой в отбора има най-голям опит. Аяо е с отбора от първи ден и го познава много добре. Най-голямата ми грижа е, че трябва да имаме готова кола за Бахрейн. Ще видим дали подобно ръководство, ориентирано повече към инженерството, ще даде някакъв резултат.
„Мисля, че Гюнтер беше по-скоро човек на хората, беше много добър в това. Аяо е много техничен, гледа нещата от статистическа гледна точка. Разбира защо се представяме зле и какво можем да променим. Подходът му е различен.
„Наистина ни трябва нещо различно, защото иначе няма да стигнем никъде. Както казах всички стига до факта, че след осем години сме последни. Нямам какво повече да кажа“, обясни Хаас.
Снимки: Gettyimages