Лацио отново надхитри Рома и ще играе на полуфинал

Лацио спечели римското дерби срещу Рома с 1:0 от четвъртфиналите за Купата на Италия и така се класира за полуфиналите на турнира. Матия Дзакани отбеляза единственото попадение от дузпа в 51-вата минута. Така „орлите“ записаха трета победа с този резултат срещу градския си съперник от началото на миналия сезон насам, като през този период няма нито една загуба в сблъсъците между двата тима, както и нито един допуснат гол в тях.

Маурицио Сари направи цели шест промени в стартовия си състав след победата с 2:1 над Удинезе. Титулярният вратар Иван Проведел беше аут заради грип, така че Христос Мандас получи своя дебют за тима. За сметка на това Алесио Романьоли беше възстановен от травмата си и се завърна на мястото на Марио Гила, а Мануел Ладзари замени Лука Пелегрини. В средата на терена Данило Каталди с капитанската лента и Матиас Весино бяха предпочетени пред Николо Ровела и Даичи Камада, а в атака Фелипе Андерсон стартира вместо Густав Исаксен и така си партнираше с Валентин Кастейянос и Дзакани.

От друга страна, Жозе Моуриньо предприе само две промени в стартовите си 11 след ремито 1:1 с Аталанта. Новото попълнение Дийн Хуйсен започна на мястото на Диего Йоренте, а в халфовата линия титуляр беше Леандро Паредес вместо капитана Лоренцо Пелегрини. Тандемът в нападение отново беше оформен от Пауло Дибала и Ромелу Лукаку.

Двете агитки спазиха традицията да показват специални хореографии преди началото на дербито. Тази на „орлите“ беше с посланията „Единствените деца на Рим“, както и „Честит рожден ден, любов моя“ предвид вчерашното отбелязване на 124 години от създаването на Лацио. Ултрасите на Рома пък им отговориха с хореография под наслов „Изборът на народа“.

Още в осмата минута се стигна до спорна ситуация след възможен фал на Джанлука Манчини срещу Кастейянос в наказателното поле, но след бърза проверка с ВАР не се стигна до дузпа. Първата вратарска намеса в двубоя пък дойде в 20-ата минута, когато Руи Патрисио улови топката след пряк свободен удар на Каталди. До почивката нямаше други голови положения пред двете врати.

В 48-ата минута Весино стреля с глава от чудесна позиция, но Патрисио изби топката в корнер. При последвалото му изпълнение Хуйсен фаулира Кастейянос и след преглед с ВАР главният съдия Даниеле Орсато посочи бялата точка, откъдето Дзакани даде аванс на „орлите“ с точен удар. В 57-ата минута Весино можеше да удвои преднината на тима, но Патрисио излезе и отрази удара му, а добавката на Дзакани беше блокирана. Секунди по-късно нов шут на Весино профуча покрай вратата.

Чак в 61-вата минута „джалоросите“ отправиха първия си точен удар, но изпълнението на резервата Пелегрини въобще не затрудни Мандас. Четири минути след това именно халфът се отчете с пропуск. Последва ново дълго затишие в играта, което беше нарушено в 82-рата минута от удар на влезлия от пейката Педро Родригес, който завърши в ръцете на Патрисио. Малко след това треньорът на вратарите на Рома Нуно Сантош беше изгонен заради протест срещу съдията. В 87-ата минута резервата Андреа Белоти можеше да изравни, но Мандас успя да спаси неговия изстрел от воле.

В добавеното време си пролича враждата между двата тима, тъй като се стигна до три червени картона. След две разправии между играчите беше изгонен първо Педро от Лацио, а след това и резервата Сардар Азмун от Рома. Точно преди последния съдийски сигнал червен картон получи и капитанът на „вълците“ в този двубой Джанлука Манчини заради реплика към Орсато. Що се отнася до головите положения в заключителните минути, единственото такова дойде при задна ножица на Лукаку, която се оказа несполучива.

Така Лацио продължи към полуфиналите, където ще играе срещу победителя от мача между Ювентус и Фрозиноне, който е в четвъртък.

ЛАЦИО - РОМА 1:0

1:0 Дзакани (51' - дузпа)

Лацио: Мандас, Ладзари, Патрик, Романьоли, Марушич, Гендузи, Каталди, Весино, Андерсон, Кастейянос, Дзакани

Рома: Патрисио, Хуйсен, Манчини, Кристенсен, Карсдорп, Кристанте, Паредес, Бове, Залевски, Дибала, Лукаку

Снимки: Gettyimages