Нова "червена" победа в дербито! ЦСКА - София съкруши Левски с 3 гола през първото полувреме - на живо с отзивите

Вълнуващ Ливърпул победи Нюкасъл в голов спектакъл

Ливърпул изигра фантастичен мач и победи Нюкасъл с 4:2 на "Анфийлд". Доминацията на мърсисайдци през цялата среща бе огромна, но множество пропуски запазиха интригата почти до края на срещата, а всички попадения паднаха през второто полувреме.

Мохамед Салах пропусна дузпа в 22-ата минута, но се реваншира с блестящо представяне през втората част. Египтянинът откри резултата малко след почивката, но Александър Исак бързо изравни при първата добра атака на гостите от началото на мача. След това резервите имаха думата. Диого Жота имаше огромен принос за следващия гол, дело на Къртис Джоунс, а Салах асистира на Коди Гакпо за гола на нидерландеца в 78-ата минута. Свет Ботман върна интригата, след като засече топката с глава след ъглов удар. Салах сложи точка на спора от дузпа в 86-ата минута. С това попадение египтянина вече има 151 гола във Висшата лига за Ливърпул. Днес той изигра последния си мач за тима преди да замине за участието си на Купата на африканските нации.

След този успех отборът на Юрген Клоп е едноличен лидер на върха с аванс от три точки пред втория Астън Вила и пет точки пред Манчестър Сити, който е изиграл мач по-малко, и Арсенал. "Свраките" записаха пета загуба в последните си шест мача в първенството и са девети в класирането.

Мърсисайдци стартираха вихрено двубоя и веднага притиснаха гостите. Те стигнаха до няколко ситуации пред наказателното поле на съперника и един удар на Александър-Арнолд, който бе отклонен и топката мина покрай вратата. Нюкасъл обаче стигна до добра ситуация при първата си възможност. Топката бе открадната от Собослай и стигна до Майли. Неговият удар бе блокиран и не застраши Алисон.

Атаките на домакините не спираха и в 12-ата минута Нунес можеше да прати топката в мрежата. Великолепно подаване на Александър-Арнолд към Салах създаде възможността. Египтянинът подаде на Нунес, който му върна, но с не особено добро подаване, а останаха и съмнения за засада. Салах намери Нунес, чийто удар от прекрасна позициия бе отразен от Дубравка, а след това опит на Джоунс бе блокиран от бранител.

Отлична атака на Ливърпул в 18-ата минута доведе до гол, но той не бе зачетен поради засада. Подаване на Джоунс изведе Нунес сам срещу вратаря. Уругваецът не успя, но Диас при добавката прати топката в мрежата. Ситуацията бе прегледана и засада бе потвърдена. При следващата атака на мърсисайдци Диас получи топката в наказателното поле и мина покрай няколко защитници преди да бъде съборен от Ботман. Салах застана зад бялата точка и стреля силно в центъра, което позволи на Дубравка да блокира удара. Александър-Арнолд реагира най-бързо, но стреля високо над вратата при добавката.

Ситуациите пред вратаря на Нюкасъл се редяха едно след друго. Следващият удар бе на Нунес, а малко по-късно Джоунс стреля покрай вратата от малък ъгъл. Ван Дайк също имаше възможност, но и неговият изстрел не намери целта. След половин час игра "свраките" успяха да организират една от редките си атаки благодарение на отлична работа на Жоелинтон. Първоначално нападението бе спряно, а след това Исак бе изведен на прекрасна позиция, но бе отсъдена засада.

Нунес направи огромен пропуск в 36-ата минута. Уругваецът се озова сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее. Дубравка се справи и със следващия му опит. Следващата атака бе на гостите и завърши с попадение, което бе отменено поради засада. Исак бе зад защитата, когато получи топката, а след това Бърн засече с глава центриране на Майли. В 39-ата минута Александър-Арнолд реши да опита да изненада Дубравка и бе много близо. Той отправи фантастичен удар от въздуха от много малък ъгъл, а топката се удари в гредата.

Ливърпул имаше сериозно предимство във владеенето на топката и в началото на второто полувреме. В 49-ата минута домакините направиха това, което многократно не успяха през първата част. Собослай напредна през центъра и подаде на Диас. Колумбиецът с великолепно подаване намери Нунес в наказателното поле, а той взе правилното решение и подаде към Салах, който завърши пред опразнената врата. За него това бе гол номер 150 за мърсисайдци във Висшата лига.

Попадението вдъхнови още повече мърсисайдци и последваха няколко нови възможности пред вратата на гостите. Първо Дубравка се справи с удар на Салах. След това египтянинът намери Нунес пред вратата. Уругваецът направи пореден голям пропуск, но и вратарят се намеси великолепно. След това стражът още веднъж спря Нунес.

Нюкасъл накара домакините да съжаляват за всички пропуски и при първата си реална възможност изравниха. Гордън се освободи от двама играчи по лявото крило и изведе Исак, а той завърши отлично.

Резултатът на таблото беше толкова далече от случващото се на терена, където натискът на Ливърпул бе тотален. Отборът на Клоп не даваше нито секунда спокойствие на съперника, а положенията продължиха да се редят. Дубравка се справи с удар на Диас, а след това Нунес направи поредния си пропуск. Той засече прекрасно центриране на Ендо, но не уцели вратата. Малко след тази ситуация нападателят бе сменен. Уругваецът заедно с Диас и Собослай, който се държеше за бедрото, напуснаха терена, а в игра влязоха Гакпо, Жота и Гравенберх.

Дубравка продължи с невероятните си спасявания. Той успя да отрази удар са Салах, след това добавката на Джоунс бе блокирана от Ливраменто. Фантастичните изяви на вратаря включваха и удар на Гакпо, който получи време и пространство в наказателното поле след един ъглов удар.

След няколко минути, в които нямаше голова ситуация пред вратата на гостите, които дори стигнаха до положение след центриране на Гордън към Лонгстаф, падна втори гол в тяхната врата. Голяма заслуга за попадението имаше влезлия като резерва Жота. Португалецът пусна към Салах, който му върна, и след това намери Джоунс пред опразнената врата.

Четири минути след втория гол падна и трети. Завърналият се на терена Алексис Мак Алистър намери Салах отдясно, а той великолепно изведе Гакпо зад защитата. Ударът на нидерландеца не бе особено чист, но бе достатъчно точен, за да се озове топката в мрежата. Когато изглеждаше, че Ливърпул е решил мача, гостите се върнаха в него. След ъглов удар Ботман засече топката с глава и я прати в мрежата.

Надеждите на "свраките" се върнаха, но атаките на мърсисайдци не спираха. Жота беше изведен зад защитата и напредна сам срещу вратаря. Той заобиколи Дубравка и бе съборен от вратаря. Съдията отсъди дузпа, а този път Салах не сбърка. Представянето на египтянина днес показа на Ливърпул колко ще им липсва следващите седмици, когато ще играе за Египет на Купата на африканските нации. До края остана време за още няколко положения пред вратата на гостите и Салах имаше шанс дори да стигне до хеттрик.

ЛИВЪРПУЛ - НЮКАСЪЛ 4:2
1:0 - Салах (49)
1:1 - Исак (54)
2:1 - Джоунс (74)
3:1 - Гакпо (78)
3:2 - Ботман (81)
4:2 - Салах (86-д)

Снимки: Gettyimages