Нова "червена" победа в дербито! ЦСКА - София съкруши Левски с 3 гола през първото полувреме - на живо с отзивите

Сакраменто излезе невредим от сблъсъка с "гръмотевиците", Везенков с 10 минути

Александър Везенков и съотборниците му от Сакраменто Кингс отново направиха стъпка в правилната посока след тежкото поражение от Лос Анджелис Клипърс преди два дни. Възпитаниците на старши треньора Майк Браун пребориха един от най-симпатичните отбори от началото на сезона - Оклахома Сити Тъндър, с крайното 128:123 (29:30, 30:23, 41:39, 28:31) в своята зала "Голдън 1 Сентър" в Калифорния. Така "кралете" записват втора победа над този съперник през настоящата кампания, след като в първия мач в средата на ноември те спечелиха със 105:98, когато звездата на тима Ди'Аарън Фокс не игра. Тази сутрин лидерът на Кингс изригна с 41 точки - третия му двубой през сезона с поне 40.

По този начин тимът на Браун постигна третата си победа в последните си четири мача и вече гледа към топ 3 на Западната конференция. Сакраменто разполага с баланс от 14-9, а пред него в класирането са Далас с 15-9, Оклахома с 15-8, Денвър със 17-9 и лидера Минесота с 18-5.

Александър Везенков прекара 10 минути на паркета срещу Тъндър, като завърши срещата с 3 точки и 4 борби при 1/4 стрелба от игра - всичките от тройката, и приключи с +/- от +7. Причината за малкото игрово време на българския национал бе фактът, че Майк Браун използваше система с три гарда през по-голямата част от времето, като Ди'Аарън Фокс бе в компанията на Малик Монк и Кион Елис, който направи страхотен мач и записа 17 точки и 6 борби. За тяхна сметка пък титулярите Харисън Барнс и Кевин Хъртър претърпяха спад в минутите си, като двамата играха по 20 минути.

Следващият мач на Сакраменто е срещу Юта Джаз в неделя сутрин от 5:00 часа българско време. "Джазмените" бяха в криза известно време, но след завръщането в игра на своята звезда Лаури Марканен те записаха две поредни победи.

Само 73 секунди след началото на мача пред треньорския щаб на Сакраменто се извиси проблем, тъй като титулярното тежко крило Кийгън Мъри извърши две бързи нарушения. Майк Браун обаче остави младока на паркета, докато "кралете" започнаха мача с минисерия от 5:1. Домакините се възползваха от грешките в нападение на "гръмотевиците", които извършиха четири такива на старта на срещата и по този начин Сакраменто запази преднината си при 12:8. Впоследствие обаче звездата на ОКС Шей Гилджъс-Алекзандър поведе тима си към серия от 10 поредни точки, чрез която гостите обърнаха мача при 14:20. Кингс успяха да настигнат съперника си, като резервите Малик Монк и Трей Лайлс намалиха изоставането на "кралете" до две точки при 21:23. Александър Везенков влезе в игра за първи път при оставащи три минути до края на първата четвърт, но не успя да намери целта при първата си стрелба от тройката. Майк Браун обаче извади българския национал след няма и две минути, връщайки Домантас Сабонис на негово място. Гилджъс-Алекзандър завърши първата част с 14 точки и изведе Тъндър напред при 29:30 след 12 минути игра.

Все пак Везенков се завърна на паркета за началото на втората четвърт. Крилото овладя първата си борба в мача, веднага след която Монк върна водачеството в ръцете на Сакраменто при 34:32. Българинът пропусна страхотна възможност да запише първите си точки в срещата, но пропусна отворена тройка от нулевия ъгъл. Домакините от Калифорния продължаваха да разполагат с крехка преднина при 43:38, а след последните събития на паркета Везенков извърши нарушение срещу Чет Холмгрен и позволи на Аарън Уигинс да пробие през него и да вкара. Въпреки това най-полезният играч в Евролигата вече натрупа три борби на сметката си. И този престой на българина на терена приключи в средата на втората четвърт, когато в игра се завърна Кийгън Мъри. Гардът Кион Елис продължи силното си представяне с осмата си точка в мача, като така той донесе най-голямата преднина на Сакраменто при 51:43. Благодарение на кош и фал на Ди'Аарън Фокс тимът на Кингс вече водеше с двуцифрена дистанция при 59:49, но SGA отново напомни за себе си и собственоръчно скъси разликата до шест на полувремето при 59:53.

Оклахома записа силно начало на третата четвърт, като за под две минути свали дистанцията до само точка при 61:60. Двата тима нямаха намерение да приключват гонитбата помежду си, а при 68:65 Харисън Барнс не успя да забие и остави разликата само три точки. От другата страна пък Джош Гиди се развихри и вече имаше 10 точки за изминали само 4 минути от началото на третата четвърт - 68:67. Звездата на Сакраменто Ди'Аарън Фокс се зае с мисията да отговори на своя съперник по позиция, като той пък вече бе вкарал 12 точки в третата четвърт, за да запази аванса на своя тим - 73:69. Водачеството вече се менеше на почти всяка атака, като Оклахома поведе с точка при 76:77 след 29-ата точка в мача на Гилджъс-Алекзандър. Това обаче не остана така за дълго, защото "кралете" отново излязоха напред при 83:80 във втората половина на третата четвърт. Двата отбора вдигнаха оборотите с точни стрелби от далечно разстояние, като с такава на Малик Монк Сакраменто удържа преднината при 91:87. Монк и Фокс довършиха започнатото и нанизаха по още една стрелба отдалеч до края на периода, който приключи при 100:92 в полза на Сакраменто.

Александър Везенков започна последната четвърт, стъпвайки на паркета за първи път от края на първото полувреме. Той постави супер начало на периода с първата си тройка в мача, чрез която Кингс отвориха 13-точков актив при 105:92, предизвиквайки прекъсване за щаба на ОКС. Българският национал взе още един добър изстрел, но отново не успя да вкара сам отдалеч и да повиши разликата до 14 точки. Впоследствие Везенков грабна четвъртата си борба в мача, а "кралете" все още разполагаха с двуцифрен актив при 107:96. Силните минути на крилото поне за момента приключиха, защото той бе заменен от Кион Елис при оставащи около осем минути от последната четвърт. Гардът изригна при завръщането си на паркета с две поредни тройки, за да направи дистанцията 14 точки при 113:99.

Фокс пък се зае с отговорността да довърши съперника, помагайки на Кингс да поддържат идентична преднина при 117:104. Гилджъс-Алекзандър нямаше намерение да развява бялото знаме и скъси дистанцията до осем при 117:109, като звездата на "гръмотевиците" вече имаше 39 точки на сметката си. Разликата бе съкратена и до едва четири точки при 119:115 с оставащи около четири минути до края на редовното време. Двубоят се превърна в истински спектакъл, като ОКС имаше шанс да обърне мача с тройка на Холмгрен, но той пропусна и след това Фокс реализира труден пробив за 121:117. Гостите изпуснаха още един изстрел отдалеч, а Кийгън Мъри бе точен от другата страна за 123:117. Сакраменто задържа преднината си до финалната сирена и спечели двубоя със 128:123.

Ди'Аарън Фокс бе над всички за Сакраменто с 41 точки и 7 асистенции при 14/23 стрелба от игра. Малик Монк прибави 18 точки и 9 асистенции, Домантас Сабонис се отличи с 18 точки, 16 овладени топки и 7 завършващи подавания, Кион Елис наниза 17 точки с 6 борби, а Кийгън Мъри отбеляза 15 точки.

Шей Гилджъс-Алекзандър движеше Оклахома напред със своите 43 точки, 6 борби и 9 асистенции. Джош Гиди прибави 18 точки и 8 борби, Лу Дорт вкара 17 точки, а Чет Холмгрен завърши срещата с 14 точки и 10 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

САКРАМЕНТО: Ди'Аарън Фокс, Кевин Хъртър, Харисън Барнс, Кийгън Мъри, Домантас Сабонис

ОКЛАХОМА СИТИ: Джош Гиди, Шей-Гилджъс Алекзандър, Лу Дорт, Джейлън Уилямс, Чет Холмгрен