Ботев (Пд) изпрати странната за клуба 2023 година с успех срещу Хебър

Ботев (Пловдив) изпрати 2023 година с успех! "Канарчетата" победиха Хебър с 1:0 в двубой от 20-ия кръг на efbet Лига. Мачът на стадион “Христо Ботев” бе ръководен от Георги Гинчев. Антонио Перера (57) беше точен за домакините след асистенция на Ивелин Попов, а с четири 100-процентови пропуска се отчете Мартин Секулич, който бе предпочетен пред голмайстора Антоан Бароан в днешния мач. Тази година бе доста странна за Ботев, имайки предвид позитивната новина с откриването на стадион "Христо Ботев" през месец април и последвалата дълга серия без победа на своя стадион. През лятото начело на тима беше назначен Станислав Генчев, при който отборът се срина, но в крайна сметка сега "канарчетата" гледат с оптимизъм към 2024 година.

Домакините влязоха в срещата като 8-ми в класирането и в доста добра форма. Пловдивчани вече имат 29 пункта, с 3 по-малко от ЦСКА 1948, който загуби днешния си мач с Крумовгряд. Ботев се намира и в серия от седем поредни мача без загуба - пет победи и две равенства. В миналия кръг “канарчетата” надвиха като гости Арда, а преди това се справиха и с Пирин. По-рано през седмицата пък “жълто-черните” играха и срещу Етър в 1/8-финал от Купата на България, като се наложиха с 4:2 и продължиха участието си в турнира. Хебър пък загуби след успеха с 2:1 в тунира за Купата срещу Левски

Преди началния съдийски сигнал Антоан Бароан беше награден от ръководството на Ботев с плакет. Нападателят се превърна в най-резултатния чужденец в историята на "канарчетата".

Във втората минута на мача защитата на Хебър допусна сериозна неточност, която позволи на Мартин Секулич да поеме топката и да шутира малко преди границата на наказателното поле. Шутът беше слаб и попадна право в Матвей Игонен. Минута по-късно Ивелин Попов качи топката на главата на Секулич, който от близка дистанция до голлинията стреля, но вратарят на Хебър се намеси безупречно.

В 10-ата минута настана суматоха в пеналтерията на Хебър. Топката някак достигна до Уме Емануел, който не успя да нанесе хубав удар и шутира покрай дясната греда. Гостите веднага отговориха чрез Атанас Кабов. Той влезе от левия фланг навътре към центъра на терена, след което стреля, но в аут.

В 18-ата минута феновете на Ботев започнаха да скандират "Оставка" срещу ръководството на БФС.

В 32-рата минута Атанас Кабов отправи страхотен шут в горния ляв ъгъл на вратата. Ударът от далечна дистанция беше посрещнат от вратаря на Ботев Хидайет Ханкич с отличен плонж, от който гостите спечелиха корнер. Пет минути по-късно Мартин Секулич прокара топката между краката на Георги Вълчев и подаде към Самюел Акере, останал сам на дъгата на наказателното поле. Последва шут с фалц към далечни ъгъл, при който Матвей Игонен реагира и успя да улови топката.

В 52-рата минута Точукву Ннади пусна меко подаване по въздуха зад гърба на защитата на Хебър. Бранителите на гостите заспаха и зад тях изскочи Джеймс Ето'о, който пое с гърди, но не успя да нанесе хубав удар. Игонен внимаваше и запази вратата си суха.

В 57-ата минута Ботев поведе с гол на Антонио Перера. За пореден път с голяма заслуга за попадението на "канарчетата" бе Ивелин Попов. Халфът центрира в наказателното поле, където трима футболисти на домакините атакуваха топката, но Антонио Перера беше на точното място и с глава опъна мрежата на Игонен.

В 71-вата минута Мартин Секулич се прояви с два сериозни пропуска. Първо Ивелин Попов открадна топката при слаб пас на вратаря на Хебър. Попето видя свободния Секулич, подаде му, но хърватинът се засуети и вместо да подаде към свободния Уме Емануел, реши да шутира. Игонен отрази удара с тяло, а малко по-късно видя как топката се отбива в горната греда. При въпросната втора ситуация Секулич не успя да насочи удара си с глава във вратата след центриране на Уме от левия фланг.

В 76-ата минута Игонен отново показа рефлекса си след удар в далечния ъгъл на Акере. Ботев бе близо до втория гол в 80-ата минута. Ивелин Попов центрира от ъглов удар, а Янис Карабельов отклони с глава. Топката стигна до Секулич, който отблизо опита да я добави в мрежата на Хебър. Там Игонен успя да се намеси, но не и напълно да спаси, а след втория опит на хърватина да добута топката във вратата, Стилиян Тисовски успя да изчисти от голлинията.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) - ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 1:0
1:0 Антонио Перера (57)

Стартови: състави:

БОТЕВ: 1. Хидайет Ханкич, 9. Мартин Секулич, 10. Ивелин Попов, 15. Джеймс Ето‘о, 16. Самюел Акере, 20. Антонио Перера, 21. Точукву Ннади, 28. Янис Карабельов, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис, 79. Атанас Чернев;

ХЕБЪР: 32. Матвей Игонен, 13. Архан Исуф, . Стефан Цонков, 7. Георги Вълчев, 27. Роберт Мазан, 8. Карлос Охене, 84. Стилиян Тисовски, 10. Ангел Бастунов, 14. Олексий Збун, 11. Атанас Кабов, 9. Георги Николов;

НАЧАЛО: 15:00 часа
СЪДИЯ: Георги Гинчев
СТАДИОН: "Христо Ботев", Пловдив