Европейският шампион на 60 метра потвърди участие в Острава

Европейският шампион на 60 метра в зала от тази зима Самуеле Чекарели и бронзовият европейски медалист на 100 метра Джеремая Азу са първите големи имена, които бяха потвърдени за турнира в Острава на 30 януари 2024 г.

Азу е защитаващият титлата си на 60 метра при мъжете, след като записа 6.58 – 0.02 от личния си рекорд – за победа в Острава по-рано тази година.

Фаворитът на домакините Ян Велеба също ще застане на старт на 60 метра.

“Чешката гала на закрито е любимото ми състезание. Това е най-голямото състезание на закрито в Чехия и обикновено се справям доста добре там, така че го очаквам с нетърпение“, каза Велеба. “Особено съм любопитен за Чекарели, който имаше невероятен сезон на закрито.”

На 800 м при мъжете ще има битка между британците Макс Бърджин и Елиът Джайлс.

Бърджин има приятни спомени от Острава и ще се стреми това да продължи, докато се подготвя за дебютен сезон на закрито. 21-годишният атлет се сблъска с предизвикателства с контузии през последните няколко години, но през 2021 г. той постави европейски рекорд за юноши под 20 години от 1:44.14, за да спечели турнира “Златен шпайк”, а на следващата година завърши трети с 1:44.54, преди да постигне личен рекорд от 1:43.52 в Турку.

Джайлс има опит в това състезание, след като спечели 1500 м с рекорд от 3:35.93 през 2022 г. Този път той ще се състезава на 800 м, дисциплина, в която има личен рекорд 1:43.63 мин, което го прави вторият най-бързият бегач на 800 метра на закрито за всички времена.