Феноменална Марица с важна първа победа в ШЛ след голяма драма срещу Вашаш

Волейболният първенец на България Марица (Пловдив) записа феноменална първа победа в тазгодишното издание на Шампионската лига за жени като гост на унгарския Вашаш Обуда (Будапеща) с 3:2 (22:25, 25:17, 25:18, 14:25, 15:8) в 3-ия си мач от Група В на най-силния европейски клубен турнир, игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "ЕАрДе Арена".

Победата беше първа за Марица в Шампионската лига от 3 години насам. С успеха Марица е на 3-о място във временното класиране с 2 точки, а Вашаш е 4-и с една. Така маричанки взеха преднина в битката срещу унгарките за третата позиция, която дава право на участие в Купата на CEV.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Следващият мач в Шампионската лига за маричанки е гостуване на турския гранд Еджзаджъбашъ Дайнавит (Истанбул). Срещата е във вторник (5 декември) от 18,00 часа българско време.

Домакините от Вашаш поведоха с 5:1 в началото на първата част. Маричанки намалиха изоставането си до само точка при 11:12. Марица изравни резултата при 18:18 след блокада на Сиара ДеБел. Маричанки направиха и няколко страхотни атаки и добри изяви на блокада. Вашаш, все пак, успя да вземе първия гейм след 25:22. Във втората част маричанки играха страхотно, като поведоха с 4:2 и се стигна до 11:8. Преднината се увеличи до 17:13, а геймът беше спечелен с 25:17 след успешна атака на Сиера ДеБел. Това беше и първият спечелен гейм за Марица през този сезон в Шампионска лига.

В третия гейм Вашаш поведе с 4:2, но маричанки изравниха при 8:8. Пловдивчанки дръпнаха с три точки аванс при 12:9, а разликата стана 5 при 18:13. Българският шампион затвори гейма в своя полза след 25:18 след успешна атака на Добрина Христоскова. В четвъртата част Вашаш поведе с 4:2 точки, но момичетата на Борислав Крачанов изравниха при 7:7, унгарките дръпнаха с разлика до 13:7. Стигна се до 19:9, а частта приключи след 25:14 за домакините и мачът влезе в решителен тайбрек.

Страхотно започна тайбрек за маричанки, които поведоха с 4:1, но унгарките намалиха изоставането си на една точка при 6:5. Момичетата на Борислав Крачанов направиха нова серия и поведоха с 8:5. Маричанки увеличаха аванса до 11:7, след което Марица затвори мача след 15:8 и записа изключителна победа.

Ива Дудова стана най-полезна за Марица с 20 точки (4 блока и 43% ефективност в атака - +15) за победата и стана MVP на мача. Сиера ДеБел добави още 17 точки (2 блока, 1 ас, 37% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане - +12) за успеха.

За домакините от Вашаш най-резултатна стана американката Тейлър Денис Банистър с 27 точки (1 ас и 42% ефективност в атака - +16), но и нейните усилия не бяха достатъчни за победа.

ВАШАШ ОБУДА (БУДАПЕЩА, УНГАРИЯ) - МАРИЦА (ПЛОВДИВ, БЪЛГАРИЯ) 2:3 (25:22, 17:25, 18:25, 25:14, 8:15)

ВАШАШ: Букет Гюлюбай 5, Тейлър Денис Банистър 27, Ката Тьорьок 8, Каролина Фрицова 6, София Гиймес-Капет 6, Айшан Абдулазимова 11 - Далма Юхар-либеро (Сара Тот, Сесилия Ямбор, Орсолия Пап 3, Миртил Ерьос, Фатумата Сила 4)

Старши треньор: ЙОАНИС АТАНАСОПУЛОС

МАРИЦА: Маргарита Гунчева 2, Ива Дудова 20, Виктория Коева 2, Сиара ДеБел 17, Борислава Съйкова 11, Мария Кривошийска 9 - Мила Пашкулева-либеро (Лора Славчева 1, Добрина Христоскова 9, Мария-Габриела Миличевич, Жана Тодорова-либеро)

Старши треньор: БОРИСЛАВ КРАЧАНОВ.

Снимки: CEV.EU