Важна победа и рекорд върнаха настроението в Милан

Милан се наложи с 1:0 над Фиорентина в среща от 13-ия кръг на Серия "А". Гола вкара Тео Ернандес от дузпа в добавеното време на първата част. Отборът на Стефано Пиоли прекъсна поредицата от 4 мача без победа в първенството и заема трето място в класирането, на 3 точки зад втория Ювентус. Фиорентина продължава да се представя на приливи и отличи. "Виолетовите" затварят топ 6 с 20 точки, колкото има и Аталанта, но могат да бъдат изпреварени от Рома и Болоня.

Мачът ще бъде запомнен и с постижението на 15-годишния Франческо Камарда. Юношата на Милан влезе като резерва през второто полувреме и стана най-младият футболист, дебютирал в италианския екит.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

През миналия сезон съперниците си размениха по една домакинска победа с 2:1. Милан вече е в серия с поне по един отбелязан гол във всеки от най-скорошните си 10 двубоя срещу Фиорентина, а тимът от Флоренция няма успех на "Джузепе Меаца" от 2019 година.

Атаката на Милан водеше Лука Йович. Сръбският нападател получи шанс заради наказанието на Оливие Жиру, който беше изгонен срещу Лече и ще пропусне два мача. Другата основна фигура в нападението на "червено-черните" - Рафаел Леао, е контузен. В негово отсъствие като титуляр започна Самуел Чуквуезе. В средата на терена действаха Томазо Побега, Тижани Райндерс и Юнус Муса. В центъра на защитата си партнираха Фикайо Томори и Малик Тиау.

Кадровите проблеми в състава на Фиорентина също не бяха малко. Двубоя заради травми пропуснаха Майкъл Кайоде, Додо и Гаетано Кастровили, а Лука Раниери беше наказан. Джакомо Бонавентура организираше играта на "виолетовите" срещу бившия си отбор. В предни позиции Винченцо Италиано гласува доверие на Лукас Белтран, а по фланговете нападаха Николас Гонсалес и Рикардо Сотил. Алфред Дънкан и Артур бяха двойката дефанзивни халфове.

В началните минути Фиорентина се стремеше да държи по-дълго топката в свое притежание. Милан на няколко пъти опита висока преса, но без успех. Хубав пробив на Кристиан Пулишич принуди Артур да го задържи, за което бразилецът получи жълт картон. До средата на полувремето публиката скучаеше, защото никой от отборите не беше отправил удар.

В 23-ата минута дойде и първото чисто положение. Пулишич технично овладя топката пред наказателното поле и шутира точно под гредата, но Пиетро Терачано изби. Милан постепенно взе инициативата и по-продължително се задържаше в противниковата половина, но не намираше никакви свободни пространства. Капитанът Калабрия имаше възможност да центрира от удобна позиция в 30-ата минута, но прати топката право в ръцете на Терачано.

Малко по-късно Сотил стреля от далечна дистанция, но не затрудни Майк Менян. В 40-ата минута футболистите на Фиорентина разиграха на висока скорост в противниковата половина и пред Нико Гонсалес се откри шанс да шутира, но аржентинският национал не показа точен мерник. Повечето атаки на Милан се развиваха по десния фланг. При една от тях Калабрия проби и центрира, а топката рикошира в бранител на Фиорентина и само отличният рефлекс на Терачано попречи да се стигне до автогол.

По-настоятелните действия на "росонерите" все пак дадоха резултат в добавеното време на първата част. Тео Ернандес се измъкна и влезе в наказателното поле, а десният бек на Фиорентина Фабиано Паризи го повали. Съдията Марко Ди Бело не се поколеба да посочи бялата точка и да вдигне жълт картон на Паризи. Самият Ернандес изпълни наказателния удар, като технично прати Терачано в обратния ъгъл - 1:0 в полза на Милан.

Италиано замени на почивката Артур с Максим Лопес. Веднага след подновяването на играта Чуквуезе пропусна да удвои аванса на домакините с глава, а в ответната атака Менян изпревари Белтран и предотврати сигурен гол. Мачът стана много по-открит и топката почти не се задържаше в средата на терена. В 54-ата минута Менян сбърка с пас към свой съотборник и Фиорентина веднага стигна до удар, но той беше неточен. След поредното центриране в наказателното поле на Милан Менян отново прояви несигурност, но съдията маркира нарушение срещу него.

След час игра Пиоли извади Пулишич и пусна вместо него Рубен Лофтъс-Чийк. Фиорентина обаче продължаваше да доминира, а "росонерите" много лесно губеха топката. В средата на полувремето темпото поспадна и пред двете врати не се случваше нищо интересно. Фиорентина стигна до няколко статични положения, но те не доведоха до сериозни опасности за Менян. В 73-ата минута гостите имаха претенции за дузпа, след като топката срещна ръката на Лотъс-Чийк, но това стана след рикошет в тялото на халфа.

Четвърт час преди края напълно незабележимият до момента Лука Йович беше изведен очи в очи с Терачано, но не успя да преодолее стража на Фиорентина. В 83-ата минута дойде моментът за историята. Талантът от Примаверата на Милан Франческо Камарда влезе вместо Йович и счупи рекорда на Уиздъм Ейми за най-млад футболист, дебютирал в Серия "А". Нападателят записа своя първи мач на 15 години, 8 месеца и 15 дни.

В заключителните минути Милан трябваше да трепери. Голямо разбъркване пред вратата на домакините завърши с неточен удар на Максим Лопес. Макар и хаотичен, натискът на Фиорентина предизвика сериозно напрежение пред Менян. Французинът обаче запази концентрация и направи ключово спасяване в последните секунди. Победата върна усмивките в Милан преди важния двубой с Борусия (Дортмунд) в Шампионската лига. На Фиорентина предстои домакинство на Генк в Лигата на конференциите.