Лудогорец и Ботев (Пд) посягат към Купата на България - на живо от националния стадион с атмосфера и състави

Уембаняма и Сан Антонио не успяха да спрат Везенков и компания, Фокс и Сабонис изригнаха

Александър Везенков и съотборниците му от Сакраменто Кингс постигнаха втората си победа в нововъведения In-Season турнир. В среща от група "C" възпитаниците на Майк Браун победиха "шпорите" със 129:120 (29:31, 33:31, 32:33, 34:26) във "Фрост Банк Арена" в Тексас. По този начин "кралете" елиминираха Спърс от надпреварата и същевремнно постигнаха петата си поредна победа в редовния сезон на НБА.

По този начин Сакраменто се изравнява с Минесота на върха в групата, като двата тима са с баланс от по 2-0. Сан Антонио вече няма шансове да продължи напред, тъй като заема последното пето място с актив от 0-3. Иначе Кингс увеличават баланса си в редовния сезон до 7-4 и продължават да заемат шестото място в Западната конференция, докато тексасци инкасират седмо поредно поражение и остават на 14-ата позиция в таблицата с актив от 3-9.

Александър Везенков завърши срещата с 5 точки и 4 борби при 2/4 стрелба от игра, включително 1/2 от тройката, за 17 минути на паркета. Националът приключи с +/- от +10, като можеше да прекара и доста повече време на терена. Той направи отлично включване през първото полувреме, когато игра цели 14 минути, и заедно със своя съотборник Малик Монк помогнаха на "кралете" да наваксат 15-точково изоставане. В третата четвърт обаче Везенков извърши две бързи нарушения и общо три в актива му, като подари четири точки на Сан Антонио от наказателната линия и така Майк Браун реши да го извади след само около три минути на паркета, като до края на мача той не влезе повече на терена.

Все пак Сакраменто успя да се справи с жилавите "шпори" благодарение на своите лидери Ди'Аарън Фокс и Домантас Сабонис. Плеймейкърът записа първия си 40-точков мач за сезона след 43 в коша на Спърс при 14/24 стрелба от игра, като добави 8 борби и 7 асистенции, а литовският център се отличи с 24 точки, 14 борби и 7 асистенции, въпреки че игра с пет лични нарушения във втората половина на последната четвърт.

Следващият мач на Везенков и компания е срещу Далас Маверикс на Лука Дончич и Кайри Ървинг в понеделник през нощта от 2:30 часа българско време.

Сакраменто започна мача с колебания от тройката и три поредни пропуснати изстрела, докато в същото време от другата страна френската сензация Виктор Уембаняма доминираше с вкарани шест от първите девет точки на Спърс - 9:0. Домакините продължаваха да се радват на страхотен старт и вече имаха двуцифрен аванс при 15:3 след тройка на Джулиан Шампени. Келдън Джонсън бе оставен на два пъти сам на тройката, откъдето не сбърка, за да направи разликата внушителна за първа четвърт - 23:5 в полза на "шпорите". При оставащи 6:34 до края на първата част Александър Везенков записа първата си поява на паркета. Българският национал бързо остави своя отпечатък в мача с първата си тройка в двубоя при първото си докосване до топката за 23:10. След това най-полезният играч в Евролигата имаше още една отворена стрелба отдалеч, но този път не сполучи. Сабонис и Фокс все пак помогнаха на гостите да съкратят изоставането си до десет точки при 27:17 към края на периода. Малик Монк се отличи с много силно включване от пейката, а помен от неприятното начало на "кралете" вече нямаше и след кош в последната секунда на Сабонис разликата след една четвърт игра бе само две точки при 31:29.

Баскетболистите на Майк Браун продължаваха да поддържат високото ниво и започнаха втората четвърт със серия. Везенков вече имаше три борби на сметката си, а в нападение отбеляза и петата си точка, след като излъга Джеди Осман с успешна пресечка през средата за 31:35 в полза на Кингс. Четвъртата борба на Везенков в мача не закъсня, а Крис Дуарте наказа съперника с втората си поредна тройка за 35:41. Бившият играч на Олимпиакос впечатли и с добра защита един на един срещу Сандро Мамукелашвили, само че отборът му загуби инерцията си и допусна обрат след дъжд от тройки за съперника - 43:42 в полза на Сан Антонио. Първият доста дълъг престой на Везенков на паркета завърши след цели 11 минути - в средата на втората четвърт. Той имаше +/- от +15 до този момент, като това бе вторият най-висок такъв в състава на Сакраменто след +22 на Малик Монк.

Зак Колинс обаче бе големият герой за Сан Антонио, като центърът бе 3/3 от тройката и след една забивка вече имаше 20 точки, за да поведе Спърс към аванс от шест при 57:51. Предвид положителното им включване досега, Майк Браун вкара Монк и Везенков за последните три минути от първото полувреме. Българинът се отличи с още една добра изява в защита, след като спря атака двама на един, принуждавайки Джулиан Шампени да пропусне под коша. Ди'Аарън Фокс пък реши да изравни резултата с два поредни снаряда от тройката и така първото полувреме приключи при 62:62.

Пълният обрат настъпи в началото на третата четвърт, когато Сакраменто направи силна серия от 4:15, за да дръпне напред с двуцифрена преднина при 66:77. Сабонис и Фокс доминираха, а плеймейкърът на "кралете" изведе отбора си с 16-точкова преднина при 68:84, след като проби и вкара през Уембаняма за кош и фал. Вторият престой на Александър Везенков на терена започна при оставащи 4:46 до края на третата част. Възпитаниците на легендата Грег Попович обаче нямаха намерение да се дават без бой и мачът отново стана значително интересен при 82:86, след като Зак Колинс продължи отличното си представяне за 22-рата си точка в мача. Веднага в следващото нападение обаче Колинс се оказа на лоша позиция, тъй като Малик Монк сътвори зверска забивка през него за 82:88. Везенков не се представи добре при втората си поява, допускайки две нарушения, от които Сан Антонио се възползва и намали дистанцията до три точки чрез Колинс и Мамукелашвили. Българинът бе заменен и на терена се завърна Кийгън Мъри. Кош на грузинеца със сирената за край на третата четвърт направи резултата 94:95 преди началото на финалния период.

"Шпорите" си върнаха преднината, която загубиха в началото на третата част, и благодарение на Виктор Уембаняма и неговата 23-а точка те отново поведоха при 100:98. Малик Монк и Харисън Барнс обаче комбинираха за следващите седем точки на "кралете", които излязоха напред при 103:105. Домакините продължаваха да стоят наравно със своя съперник, като тройка на Келдън Джонсън върна паритета при 110:110 в средата на последната четвърт. Фокс и Сабонис осигуриха аванс от три точки на своя тим при 111:114. Кевин Хъртър най-сетне напомни за себе си с първата си тройка в мача, но в доста ключов момент за 111:119, а Уембаняма провали две поредни атаки на "шпорите". Зак Колинс върна трите точки за Спърс, но Сабонис и Фокс отново влязоха в познатите си роли и осигуриха преднина от осем точки на Сакраменто при 115:123 с оставащи около две минути до финалната сирена.

Ди'Аарън Фокс се отличи с 43 точки, 8 борби и 7 асистенции за Сакраменто. Домантас Сабонис добави 27 точки, 14 овладени топки и 7 завършващи подавания, а Малик Монк запали искрата от пейката с 20 точки и 8 асистенции.

Зак Колинс записа 28 точки, 8 борби и 5 асистенции за Сан Антонио. Виктор Уембаняма се отличи с 27 точки и 9 овладени топки, Келдън Джонсън допринесе с 21 точки, 9 борби и 7 асистенции, а Малаки Бранъм отбеляза 10 точки с 5 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

САН АНТОНИО: Джеръми Сошан, Келдън Джонсън, Джулиан Шампени, Виктор Уембаняма, Зак Колинс

САКРАМЕНТО: Ди'Аарън Фокс, Кевин Хъртър, Харисън Барнс, Кийгън Мъри, Домантас Сабонис