Българският екипаж с шесто място на финала на Световния Е-рали шампионат в Италия

Калин Дедиков и Георги Павлов от Асоциация за устойчива мобилност с KIA Niro EV записаха поредно солидно представяне в Eco Dolomites GT 2023 – финален кръг на Bridgestone FIA ecoRally cup.

Екипажи от десет държави се включиха в състезанието, като отборите на Италия, Испания и Чехия стартираха с почти изравнени точки в борбата за световната титла. Ралито с общ маршрут от 440 километра по най-предизвикателните планински проходи на Доломитите беше разделено на четири етапа с над 230 състезателни километра.

Променливите атмосферни условия, в съчетание със спецификата на трасето, направиха състезанието екстремно изпитание за електрическите автомобили и техните екипажи. В две състезателни отсечки Дедиков и Павлов постигнаха най-добри времена и се позиционираха близо до лидерите, борещи се за титлата.

Българският екипаж безпроблемно се справи с предизвикателствата на ралито и се концентрира в постигане на максимално добра енергийна ефективност. Основни пропуски в регламентите на ФИА на практика толерират по-старото поколение електромобили и всички водещи отбори с изключение на Асоциация за устойчива мобилност залагат именно на предишното поколение Hyundai Kona и KIA E-Niro. Българският екипаж успя да постигне и много добра енергийна ефективност по време на състезанието, въпреки негативите, заложени в регламента, спрямо техният електромобил и завърши състезанието на шеста позиция в генералното класиране.

Eco Dolomites GT 2023 е четвъртото поред състезание през сезона, в което отборът на Асоциация за устойчива мобилност се класира в топ 10 на Bridgestone FIA ecoRally cup, с което българите затвърдиха позицията си на един от водещите отбори в шампионата. Победители във финалният кръг станаха Герини/Прусак с KIA E-Niro, втори Здарски/Набелек с Hyundai Kona и трети, световните шампиони за 2022 Конде/Сергнесе с KIA E-Niro.

С една точка преднина чехите Здарски/Набелек (81) грабнаха световната титла в Bridgestone FIA ecoRally cup следвани от Герини/Прусак (80) и Конде/Сергнесе (77). При производителите за трета поредна година световен шампион е KIA пред Hyundai и Renault.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!