Сакраменто се измъкна след трилър с продължение, Везенков на пейката през целия мач

Отборът на Сакраменто Кингс прекъсна негативната серия от три поредни поражения в редовния сезон на НБА. "Кралете", в чиито редици е българският национал Александър Везенков, сториха това по изключително драматичен начин, след като спечелиха домакинството си на Портланд Трейл Блейзърс с крайното 121:118 (34:29, 22:31, 29:24, 26:27, 10:7) след продължение в "Голдън 1 Сентър" в Калифорния. За съжаление, най-полезният играч в Евролигата не влезе в игра, като остана на пейката за първи път от началото на сезона в най-силната лига в света.

Изненадите в ротацията на старши треньора на Кингс Майк Браун започнаха още преди началото на мача, когато стана ясно, че Кион Елис ще бъде титуляр на позицията плеймейкър. Кеслър Едуардс "взе" минутите на Везенков на позиция 4, а пък Алекс Лен бе предпочитаната опция под коша пред ДжаВейл МакГий, който също не записа нито минута в срещата.

По този начин Сакраменто вече разполага с баланс от 3 победи и 4 загуби през настоящия сезон, като заема 10-ото място в Западната конференция. Портланд е с актив от 3-5 и е 11-и в подреждането. Следващият мач на Везенков и компания ще е срещу Оклахома Сити Тъндър в събота сутрин от 5:00 часа българско време, като това ще е първият двубой на тима от група "C" на In-Season турнира.

Домантас Сабонис, който вкара 8 точки в предходния мач срещу Хюстън, започна двубоя по невероятен начин и за само четири минути и половина игра успя да отбележи повече точки от двубоя с "ракетите" - 9 точки и 3 борби, като изцяло благодарение на неговите усилия Сакраменто водеше с 11:10 рано в срещата. Иначе длъжниците на тима до този момент - Кевин Хъртър и Кийгън Мъри, отново бяха неубедителни в началото, като първият пропусна два пробива, а вторият не намери целта в четири от първите си пет опита. Сакраменто водеше със 17:14, като този път Майк Браун реши да заложи на доста интересна ниска петица с Малик Монк и Дейвиън Мичъл, които влязоха на местата на Кион Елис и Харисън Барнс.

Включването на Монк доведе до повече агресия в нападението на домакините, като той първо асистира за забивка на Сабонис, а след това размина защитата на съперника и отбеляза първите си две точки в мача с ефектен пробив за 21:20. Интересните смени в ротацията на Кингс продължиха - Кеслър Едуардс и Алекс Лен се появиха на терена, а пък Кийгън Мъри се завърна. Останалите двама в игра бяха Монк и Дейвиън Мичъл. Първата четвърт завърши с рецитал на Мичъл, който вкара осем поредни точки и поведе калифорнийци към аванс от пет при 34:29. Същите петима започнаха втората четвърт за Кингс. Крис Дуарте също влезе преди Александър Везенков, а междувременно Кийгън Мъри направи разликата двуцифрена в полза на "кралете" при 41:31.

Постепенно титулярите започнаха да се завръщат в игра, като тимът на Майк Браун продължаваше да поддържа идентичен аванс при 45:36. Няколко грешки обаче върнаха Портланд в играта, като Блейзърс нанесоха серия и направиха дистанцията само точка при 48:47. Джеръми Грант продължи наказателната си акция от началото на мача и с 18-ата си точка в двубоя предизвика обрат при 52:53. Ненужен трети личен фал на Дейвиън Мичъл изпрати Шейдън Шарп на наказателната линия, откъдето той оформи резултат 56:60 в полза на Портланд на полувремето.

Двата тима продължаваха да се движат много близо един до друг в началото на третата четвърт, като първо авансът на Блейзърс достигна пет точки, а след това Сакраменто обърна, като впоследствие кош и фал на Грант направи резултата 67:67. Кевин Хъртър започна малко по малко да намира себе си, особено след третата му тройка в мача, която изведе Сакраменто напред при 72:67. Джеръми Грант обаче имаше друго мнение и звездата на гостите донесе още една смяна на водачеството при 74:75 с 25-ата си точка в двубоя. Възпитаниците на Майк Браун все пак успяха да се отскубнат напред в резултата в края на третия период, когато Хъртър и Мичъл осигуриха аванс от седем точки на своя тим при 84:77. В последните секунди "кралете" така и не можаха да довършат започнатото, тъй като Скайлър Мейс и Шейдън Шарп върнаха Портланд на точка разлика при 85:84 след 36 минути игра.

Гостите от Орегон се възползваха от трите грешки на своя съперник от началото на последната четвърт и ги наказаха чрез тройки на Матийс Тайбъл и Джеръми Грант за 92:96 в своя полза. Сабонис и Барнс възстановиха преднината на Кингс при 100:98 в средата на последната четвърт. Двата тима си разменяха кошове в заключителните минути, като Диандре Ейтън раздаваше правосъдие от средно разстояние и бившият център на Финикс поведе Блейзърс към актив от три точки при 102:105 с оставащи около три минути до края на редовното време. Сакраменто се опита да изравни с две неуспешни тройки, след което Ейтън продължи доминацията си от другата страна за 102:107. Малик Монк върна две точки от наказателната линия, но стрелбата на Ейтън бе просто автоматична - 104:109 с оставащи по-малко от две минути.

Монк отново се намеси с важен пробив за 109:111, а след това Шейдън Шарп стъпи на линията и подари притежание на Кингс, при което Кевин Хъртър пропусна от тройката. След това пък Кеслър Едуардс се отличи с ключов чадър срещу Скайлър Мейс, като по този начин "кралете" имаха шанс да пратят мача в продължение или дори да го спечелят с оставащи 14 секунди на таблото. Монк пропусна и извърши нарушение в нападение, което обаче след преразглеждане беше превърнато във фал на защитника и така стрелецът на Сакраменто бе изпратен на наказателната линия, за да изравни резултата. Монк не трепна от линията за 111:111, но сега Сакраменто трябваше да се справи в защита, защото на часовника оставаха 8.3 секунди. Скайлър Мейс бе много близо да довърши съперника с тройка в последната секунда, но стрелбата му не бе точна и така двубоят влезе в продължение.

Допълнителните пет минути започнаха традиционно - с поредната размяна на точни изстрели, а Сакраменто излезе напред след страхотна комбинация между Монк и Сабонис за 116:114. В същото време Грант нямаше спиране - 38 точки за крилото и поредното равенство при 116:116, но след това литовският център на "кралете" донесе точка аванс на своя тим при 119:118 и оставащи 42 секунди до края на продължението. Джеръми Грант не успя да отбележи 40-ата си точка в мача, след като пропусна поднасяне, като сега вече домакините имаха контрол над случващото се. Малик Монк прояви хладнокръвие, за да вкара още два фала и да направи разликата триточкова при 121:118 с оставащи точно 13 секунди до края на продължението. В последните секунди Грант не успя да реализира от тройката и така победата отиде в ръцете на "кралете".

Домантас Сабонис се отличи с 27 точки, 11 борби и 9 асистенции за Сакраменто. Малик Монк прибави 23 точки и 10 завършващи подавания при 15/19 стрелба от наказателната линия, след като се появи от пейката. Кевин Хъртър наниза 17 точки, Дейвиън Мичъл прибави 16, Харисън Барнс постигна 12 точки и 5 борби, а Алекс Лен финишира с 10 точки и 6 овладени топки.

Джеръми Грант изригна с 38 точки, 9 борби и 5 асистенции за Портланд. Шейдън Шарп, Диандре Ейтън и Скайлър Мейс отбелязаха по 18 точки, като третият навъртя и 11 асистенции, а Матийс Тайбъл приключи двубоя с 13 точки.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

САКРАМЕНТО: Кион Елис, Кевин Хъртър, Харисън Барнс, Кийгън Мъри, Домантас Сабонис

ПОРТЛАНД: Малкълм Брогдън, Шейдън Шарп, Матийс Тайбъл, Джеръми Грант, Диандре Ейтън