Евро 2024: Португалия - Чехия 2:1

Ман Сити се озова на най-познатото си място след погром, Доку обра овациите, но Холанд се контузи

Шампионът Манчестър Сити с лекота победи Борнемут у дома с 6:1, благодарение на което временно оглави класирането в Премиър лийг. В познатия си стил "гражданите" решиха всичко още до почивката, когато водеха с 3:0 след голове на Жереми Доку (30'), Бернардо Силва (33') и Мануел Аканжи (37'). Над всички обаче бе белгиецът, който бе в основата и на трите гола, а през второто полувреме асистира на Фил Фоудън (64') и Бернардо Силва за четвъртия и петия и по този начин завърши с гол и четири асистенции. Луис Синистера (74') отбеляза почетното попадение за гостите при отдавна решен мач. Нейтън Аке оформи крайния резултат в 88-ата минута. Лошата новина за Пеп Гуардиола е, че Ерлинг Холанд получи някаква контузия, заради която бе заменен на почивката. След този успех Сити има точка аванс пред Тотнъм, който в понеделник приема Челси, и три пред Арсенал, който по-късно днес гостува на Нюкасъл.

Джосеп Гуардиола направи четири промени в сравнение със състава, който започна при изразителната победа в дербито на Манчестър. Мануел Аканжи се завърна след изтърпяно наказание. Нейтън Аке, Матео Ковачич и Жереми Доку също стартираха. Рубен Диаш, Йошко Гвардиол, Фил Фоудън и Джак Грийлиш седнаха на пейката за началото.

Андони Ираола направи три корекции от сблъсъка с Ливърпул. Макс Аарънс, Лойд Кели и Маркъс Тавърниър стартираха за сметка на Смит, Семеньо и Клуйверт.

Както и в предишните домакинства на шампионите, Манчестър Сити имаше голямо предимство в първите 20-ина минути, но не успяваше да създава чисти положения и по-скоро проучваше как може да преодолее сгъстената отбрана на гостите. В 22-рата минута Ерлинг Холанд засече с глава центриране на Алварес, но топката срещна гредата. Това положение зададе тона на всичко, което се случи до почивката. А то се състоеше в това, че Сити отново набързо успя да реши напълно мача в своя полза.

В основата на всичко интересно бе Жереми Доку. В 29-ата минута белгиецът влезе отляво към центъра, направи двойно с Родри, след което стреля покрай Раду за 1:0.

Четири минути след това Доку разшифрова отбраната на Борнемут от другата страна. Белгиецът влезе отдясно, направи двойно с Уокър, след което демонстрира техниката си в наказателното поле и върна към Бернардо Силва, който удвои резултата - гол и асистенция за Доку.

В 37-ата минута домакините изпълниха късо корнер. Ковачич намери Бернардо Силва, който добре продължи към Доку. Белгиецът стреля от границата на наказателното поле, топката рикошира в гърба на Аканжи и влезе във вратата на Раду за трети път. Попадението отиде на сметката на бранителя, за когото това е първи гол в Премиър лийг.

За началото на второто полувреме Фил Фоудън замени Ерлинг Холанд, който в края на първата част видимо изпитваше някакъв дискомфорт.

Секунди след подновяването на играта Доминик Соланке прати топката във вратата на Едерсон, но попадението бе отменено заради засада на Райън Кристи, който му асистира.

Домакините очаквано свалиха темпото, опитвайки да спестят възможно най-много сили. Това даде шанс на "черешките" да бъдат много по-активни. В 60-ата минута отново Соланке се размина с гола, след като хубав негов удар срещна гредата. Въпреки това шампионите скоро отново стигнаха до гол. В 64-тата минута Доку отново се справи с лекота с Аарънс и подаде към Фоудън, който отблизо направи 4:0. За Доку това бе трета асистенция днес.

В 74-тата минута отборът на Борнемут, който се представи доста по-добре след почивката, все пак заслужи почетния си гол. Реализира го резервата Луис Синистера, който получи от Аарънс, добре се освободи от Уокър и стреля покрай Едерсон.

Този гол върна импулса в домакините, които отбелязаха още две попадения до края. В 83-тата минута Доку записа четвъртата си асистенция, след като намери много добре Силва отляво. Португалецът прехвърли технично Раду, а опитът на бранител на Борнемут да изчисти от голлинията се оказа неуспешен.

Две минути преди края Нейтън Аке оформи крайния резултат, след като засече центриране на Оскар Боб след поредното разиграване, последвало късо изпълнение на корнер от страна на домакините.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!