възможно ли е съдийски грешки да опредeлят шампионът на Англия - гледайте "Контра"

Вихрушка от тройки донесе втора поредна победа на Балкан в Европа

Отборът на Балкан записа втората си поредна победа във ФИБА Къп и увеличи драстично шансовете си за класиране за следващия етап в турнира. Българският шампион надигра португалския Спортинг Лисабон с 81:70 (20:22, 31:11, 12:21, 18:16) в своята зала “Арена Ботевград”. Ключова за успеха на ботевградчани бе втората четвърт, в която тимът на Петър Златанович сътвори лекция по стрелба на своя съперник, като още до почивката Балкан бе отбелязал 12 тройки.

Така “зелените” излизат еднолично на първото място в група “A” с перфектен баланс от 2-0, докато Спортинг остава на втората позиция с актив от 1-1. Трети е унгарският Алба Фехервар с 0-2, а четвъртият тим в групата е израелският Бней Херцлия, който приключи с участието си в надпреварата след войната в Израел.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Във всяко свое нападение отборът на Спортинг се опитваше да сваля топката на поста на своя център Едуард Екиор, който бързо изкара първото лично нарушение на Малик Топин. Американецът обаче се предпази от повече фалове след това, а мачът се движеше равностойно в началото след тройка на Мартин Сотиров за 5:5. Секунди след това Сотиров отбеляза и втората си тройка в мача, за да донесе първата преднина на Балкан в мача при 8:5. Спортинг не се задържа твърде дълго назад в резултата и се възползва от една грешка на домакините, като Майкъл Муур бе точен за 11:13 на последвалата бърза атака.

Ботевградчани обаче продължаваха да поддържат солидна успеваемост при стрелбата от тройката, след като този път Девин Харис стана автор на успешен изстрел зад дъгата за 14:13. Балкан обаче позагуби от своя ритъм в минутите към края на първата четвърт, когато португалците сътвориха серия от седем поредни точки за 14:20 в тяхна полза. Междувременно Димитър Димитров принудително напусна паркета, за да бъде превързана рана в главата му след получен лакът от съперников състезател. За щастие стрелбата на домакините продължаваше да върви, като именно благодарение на нея домакините губеха със само две точки след края на първата четвърт - 20:22 в полза на Спортинг.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Балкан започна втората четвърт с няколко пропуска от наказателната линия, но пък добрата новина за българския шампион бе, че още след 38 секунди игра успя да изкара три отборни нарушения на своя опонент - 24:22 в полза на домакините. Последваха нелепи пропуски от двете страни, като ботевградчани поддържаха двуточковия си аванс при 27:25. Димитър Димитров се завърна превързан на паркета и моментално напомни за себе си със страхотна тройка, за да увеличи аванс на Балкан до седем точки при 32:25. Спортинг обаче не се даде лесно и сътвори минисерия от четири поредни, за да се върне на минимална дистанция от своя опонент при 32:29.

Майкъл Диксън продължаваше да тероризира защитата на португалците с 11-ата си точка в мача, а веднага след това Карл Липс също се включи в офанзивен план, за да може Балкан да си върне преднината от шест точки при 37:31. След като бе неубедителен в изявите си до момента, Николай Грозев най-после се отпуши с тройка, за да увеличи дистанцията до двуцифрените измерения - 41:31 в полза на ботевградчани. Невероятната серия на Балкан продължаваше да расте, като разликата в полза на домакините вече бе 14 точки при 45:31. 11-ата тройка за Балкан бе отбелязана от Девин Харис, който постави дистанция от точно 15 точки за българския първенец - 48:33. Карл Липс също се присъедини към наказателната акция на своя тим, като на почивката Балкан водеше с 51:33 при 12/24 стрелба от тройката.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третият период започна доста по-слабо за домакините, които вече не можеха да разчитат на високата си успеваемост при стрелбата от тройката. Балкан бе отбелязал само две точки за пет минути от старта на частта, но нещо подобно се отнасяше и за неговият съперник, тъй като авансът на Балкан все още беше добър - 53:41. Карл Липс спря пропадането на шампионите с точен изстрел зад дъгата за 56:41. Баскетболистите на Спортинг обаче намираха начин да отговарят на ботевградчани, поддържайки разлика от десет точки при 58:48 към края на третата четвърт.

28 Балкан 81:70 Спортинг

Серията на Спортинг от началото но второто полувреме вече бе 7:18, а това не бяха никак добри новини за Балкан, който загуби организацията си в нападение и вече водеше със само седем точки при 58:51. Кош на Димитър Димитров позволи на българския тим да възстанови самочувствието си, но за съжаление четвъртината приключи с кош и фал на Едуард Екиор, който направи резултата 60:54 и изкара четвъртото лично нарушение на капитана на Балкан. Все пак в последната секунда от четвъртината Димитров успя да си извоюва три наказателни удара след фал от тройката, като той не сбърка нито веднъж и фиксира резултат 63:54 в полза на отбора от Ботевград преди старта на финалния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки поредната доза трудности отборът на Балкан съумя да запише серия от шест поредни точки, която бе завършена от кош и фал на Малик Топин за 69:56. След това обаче Топин пропусна три поредни фала и извърши петото си лично нарушение, като така Димитър Димитров трябваше да доиграе мача на позицията център - 69:59 в полза на Балкан. Мартин Сотиров блесна с важен кош за 71:59, но след това Спортинг прекъсна сушата си без тройка в мача и вкара първата си такава от 14-ия си опит за 71:62 след кош на Рон Къри.

Карл Липс обаче се погрижи да отблъсне намеренията на Спортинг и чрез негови четири поредни точки двуцифрената разлика отново бе изписана на таблото - 75:62 в средата на последната част. Българският шампион изпълни целта си не само да задържи своя аванс, ами и да го увеличи още повече, като този път Девин Харис влезе в ролята на лидер с четири безответни точки за тима си - 79:64. При оставащи две минути до финалната сирена домакините продължаваха да разполагат с 15-точков аванс и бяха на крачка от победата - 81:66. Спортинг намали разликата с четири точки до края на мача, но за повече нямаше време и Балкан спечели двубоя с 81:70.

Карл-Йохан Липс поведе Балкан с дабъл-дабъл от 23 точки и 14 борби. Девин Харис (11 асистенции), Майкъл Диксън и Мартин Сотиров нанизаха по още 13 точки, а Димитър Димитров прибави 11 точки.

Едуард Екиор бе най-резултатен за Спортинг с 24 точки и 8 борби. Рон Къри добави 18 точки и 8 откраднати топки, а Тайри Маршал постигна 11 точки и 10 борби.