Скандал! Допингиран кениец бягал на Софийския маратон под чуждо име

Скандал след Софийския маратон! Лабан Черуйот, който се класира на четвърто място на дистанцията от 21.1 км, всъщност е Алекс Лагат и не е имал право да стартира.

Кениецът Лагат е със спрени състезателни права заради употреба на допинг, но в София се е записал с името на своя съотборник и сънародник Лабан Черуйот.

В същото време истинският Черуйот участвал на състезание в Полша.

За четвъртото си място в София измамникът е получил 400 евро.

Правата на двамата се държат от един и същ мениджър Золт Бенедек, който вече призна пред организаторите на маратона в София, че е направил грешка.

Сега Лагат ще бъде дисквалифициран от състезанието, а международната федерация по лека атлетика ще разследва Бенедек за измама.

Атлетите на този мениджър са основни участниците на маратоните в България. През пролетта Лабан Черуйот спечели надпреварата на класическата дистанция във Варна.

През 2020 година победителите в Софийския маратон при жените и мъжете - украинката Виктория Хапилина и мароканецът Юсеф Сбаи, бяха хванати с допинг и правата им бяха спрени