Как се представи Везенков в защита в първия си мач в НБА?

Представянето на Александър Везенков в дебютния му мач в НБА се превърна в една от най-коментираните теми в социалните мрежи. Крилото на Сакраменто Кингс бе най-резултатен при поражението от Торонто Раптърс с 99:112, след като отбеляза 12 точки за 11 минути при 4/7 стрелба от игра и 2/4 от тройката в “Роджърс Арена” във Ванкувър. Страхотните му изяви в нападение логично се завъртяха във всички възможни канали на “кралете”, но за хората, които не успяха да гледат мача на живо или на повторение, остана загадка как българинът се е представил в защита.

В поредния епизод на подкаста Deuce & Mo в YouTube водещите Дюс Мейсън и Морган Рейгън наблегнаха именно на това. Секунди след влизането си на терена Везенков овладя първата от двете си борби в срещата, подсигурявайки коша след неуспешен пробив на Тадиъс Йънг. Българинът се ориентира чудесно при образувалата се бърза атака и беше близо до това да вкара първите си две точки след добро движение без топка към коша. Следващата ситуация показа придвижването на Везенков през два заслона от слабата страна, докато гонеше Джейдън МакДаниълс. Крилото на Раптърс не стигна до стрелба, но направи асистенция за тройка на Малаки Флин, след като гардът на “кралете” Кион Елис слезе твърде ниско към фала и остави Флин да стреля спокойно.

Към края на частта Везенков трябваше да пази по-бързия от себе си новобранец на съперника Грейди Дик, който се слави с добрата си стрелба. В първия сблъсък между двамата националът ни съумя да затвори опита на Дик да пробие към коша, което принуди гарда да потърси пас, който се превърна в асистенция за тройка на Гари Трент-младши заради ново лошо позициониране на Елис. Последва още един дуел между Везенков и Дик, като този път крилото на Кингс направи добра защита срещу 19-годишния стрелец, който обаче успя да вкара от средно разстояние въпреки положените усилия и ръката в лицето от Везенков.

Най-добрите моменти от впечатляващия дебют на Везенков

В началото на последната четвърт Везенков трябваше да се изправи и срещу атлетичния Крис Буше след изпълнен аут. Крилото на Раптърс получи топката на тройката, като българинът му остави място, очаквайки неговият съперник да тръгне на пробив. Буше стреляше около 32% от тройката през миналия сезон и Везенков по-скоро взе правилното решение да остане малко по-назад, само че баскетболистът на Раптърс този път не сбърка и отбеляза изстрела си. Малко по-нататък в мача Везенков и неговият съотборник Джордан Форд не се разбраха при една смяна, вследствие на която най-полезният играч в Евролигата трябваше да остане да пази ултрабързия Маркис Ноуел. Разбираемо, ниският гард размина Везенков с лекота, но не успя да вкара, след което атаката на Раптърс продължи с нарушение.

Следващият мач на Везенков и Сакраменто е в четвъртък сутрин от 5:00 часа българско време срещу ЛеБрон Джеймс и Лос Анджелис Лейкърс в Анахайм.