Китай с два златни медала, Симон Байлс с още едно отличие на Световното в Белгия

Вицешампионката в многобоя Ребека Андраде от Бразилия не позволи Симон Байлс да спечели 22-а световна титла в кариерата си, след като завоюва златото на прескок за жени пред американската суперзвезда на финалите на отделните уреди на Световното първенство по спортна гимнастика в Антверп (Белгия).

Ден след като стана най-титулуваната гимнастичка в историята, Байлс се опита да си върне златото на прескок, която последно спечели през 2019-а, като изпълни изключително трудния си двоен Юрченко, който никой друг не е правил на състезание за жени. Тя обаче падна по гръб при приземяването. След това Байлс направи отличен втори опит, за да завърши с резултат от 14.549 точки.

Андраде беше почти безупречна и взе златото с 14.750. Трета се нареди Со-джон Йо (Република Корея) с 14.416 точки.

Байлс стана първата жена, която прави двоен Юрченко на Световното първенство по време на квалификациите, но днес не успя.

Олимпийската шампионка на прескок Андраде каза, че е разочарована да види как Байлс се проваля в изключително трудното успаржение.

"Щастлива съм за резултата си, но съм тъжна за падането, защото знаем колко спортистите тренират, за да направят този скок", каза бразилката.

26-годишната американка завоюва 28-ия си медал от Световни първенства, от които 21 са златни. Тя има шанс са още отличия на финалите на земя и на греда утре.

Байлс допусна грешка на смесена успоредка днес и завърши на пето място с 14.200 точки.

Шампионка на уреда стана 16-годишната Циюан Цю (Китай) с 15.100 точки.

При мъжете Рис МакКленахан от Ирландия защити титлата си на кон с гривни с 15.100 точки. Втори е Кои Йънг (САЩ), който спечели сребро на първото си Световно първенство. Трети остана Ахмад Абу Ал-Суд от Йордания.

Олимпийският шампион Артем Долгопят от Израел взе златото на земя с 14.866 точки пред Казуки Минами от Япония. Милад Карими от Казахстан завърши подиума.

Изключителна демонстрация на сила направи Ян Лю на финала на халки и получи 15.233 точки. Те бяха достатъчни за действащия олимпийски шампион от Китай да спечели световната титла пред бившiq олимпийски златен медалист Елефтериос Петруниас от Гърция.

Световното първенство в Антверп завършва с още пет финала в днешния 8-и октомври (неделя). България също има свои представител, след като Кевин Пенев е сред финалистите на прескок и с това си осигури квота за олимпийските игри в Париж 2024.