Горещо дерби между Левски и ЦСКА-София пред 30 000

Очакваното с голям интерес дерби между ЦСКА-София и Левски от 13-ия кръг на efbet Лига завърши 1:1. Около 30 000 по трибуните видяха много горещ сблъсък, в който не бе излъчен победител след попаденията на Роналдо в 43-ата минута и Джонатан Линдсет в 49-ата минута. "Сините" могат да съжаляват с една идея повече от пропуснатите три точки, тъй като имаха по-чисти положения, а голът на "червените" дойде след груба грешка на Пламен Андреев, който бе големият грешник и през юни в последното дерби. Буквално секунди по-рано пък Уелтон пропусна сам срещу Бусато да удвои, а в последните секунди бразилският страж спаси вратата си от нов гол на Роналдо. Младият вратар на "сините" също с много хубаво спасяване в даденото продължение не позволи на противника да стигне до пълен обрат. Назон пък пропусна най-чистата възможност веднага след равенството, когато не успя на празна врата да уцели топката.

ЦСКА-София остана на трето място с актив от 25 точки, след като записа четвърто равенство за сезона, но удължи серията си на осем поредни двубоя без поражения, докато Левски е четвърти с 23 точки след второто си равенство през тази кампания. Лидерът в първенството Локомотив (Пловдив) има 29 точки.

Сблъсъкът на Националния стадион се игра при отлично време за футбол и при може би най-добрата посещаемост в мач от първенството от доста години. За съжаление организацията преди мача не беше достатъчно добра и феновете на "сините" влизаха до средата на първата част, а по-лошото е, че хилядите по трибуните станаха свидели на грозни сцени, като тези преди почивката и през паузата, когато двете агитки се обстрелваха с ракети и се наложи да има съобщение, че срещата ще бъде прекратена предварително, ако тези действията не спрат.

Преди мача агитките на двата тима направиха големи шествия. Това на Сектор "Г" тръгна от емблематичното за тях място "Кравай", като стигна на стадиона преди шествието на Сектор "Б" да тръгне от булевард "Тодор Александров".

"Сините" тръгнаха с 40-минутно закъснение и много от тях влизаха на стадиона чак до 30-ата минута на мача.

"Червените" излязоха със същите 11, с които разбиха Локомотив (Пловдив) на "Лаута". Нестор Ел Маестро не направи нито една промяна от мача в понеделника, който бе определен от мнозина за най-доброто представяне на тима от години. Под рамката стартира Густаво Бусато, а Иван Турицов, Християн Петров, Енес Махмутович и Емануел Шакич бяха бранителите, докато капитанът Амос Юга и Марселино Кареасо бяха опорни халфове. Джонатан Линдсет, Тобиас Хайнц, и Майкъл Естрада действаха зад Дюкенс Назон.

20 ЦСКА - София 1:1 Левски I

"Сините" обаче имаха две промени от загубата с 0:1 от Лудогорец. Кристиан Димитров и Асими Фадига замениха Келиан ван дер Каап и Джавад ел Джемили.

37 ЦСКА - София 1:1 Левски II

Николай Костов, който не можеше да разчита на Дарлан и Илиян Стефанов, останали извън групата, заложи на Пламен Андреев, а пред него в защита на Жереми Петрис, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба и Цунами. Асен Митков, Андриан Краев и Асими Фадига бяха халфовете, докато тримата бразилци Уелтон, Роналдо и Рикардиньо бяха нападателите.

Още в първата минута Роналдо получи удар и Марин Петков бе пратен за загрява. Сектор "Г" опъна голяма хореография на целия сектор с огромен транспарант: "Напред към победата, за тази публика". Символичният домакин започна по-активно мача, като в 9-ата минута Естрада бе изведен отдясно и центрира опасно, но Линдсет не успя да засече. Норвежецът в 12-ата минута остана зад защита, като спечели единоборство с Кордоба и опита да прехвърли Андреев, но прехвърли и вратата.

В 14-ата минута Фадига засече остро центриране на Цунами, но изстрелът му с глава мина на сантиметри от горната греда.

Естрада, който тормозеше Цунами, имаше претенции за дузпа след леко бутане на Кордоба към него, докато Андреев пръв стигна до топката.

В 17-ата минута Андреев сбърка и отправи лошо подаване при изнасянето на топката, като Хайнце я отне и подаде на Назон, който бе засада. Нападателят му върна и скандинавецът отбеляза, но попадението не бе зачетено. Последва силен удар на Назон, който мина над гредата.

В 33-ата минута Бусато спаси удар от два метра на Краев с главата си, а се оказа, че Радослав Гидженов е отсъдил нарушение на Димитров при подаването към капитана на "сините". Три минути след това Назон падна в наказателното поле и имаше претенции за игра с ръка на Цунами.

Постепенно "сините" задържаха за първи път в мача малко по-продължително топката и стигнаха до гол. Това се случи в 43-ата минута, когато Роналдо с красиво попадение с глава даде аванс на своя отбор. Той се извиси над отбраната и засече майсторски центриране на Цунами, пращайки топката в долния десен ъгъл на Бусато. Това бе десети гол за крилото със синята фланелка от 58 мача, както и пети за този сезон във всички турнири.

Интересното е, че през това време Уелтон, който бе стартирал атаката на своите, лежеше на линията на наказателното поле на "червените", след като искаше нарушение срещу него за удар с ръка на Юга. Малко след това Пламен Андреев сбърка, като увисна при центриране на Хайнце от фал, но Димитров изби пред голлинията и "сините" заразиха преднината си до края на първата част, в която имаше над пет минути продължение.

За съжаление, на почивката стадионът се превърна в бойно поле, като от секторите "В" и "Г" двете агитки се замеряха масово с ракети и трябваше да се налага дикторът на стадиона да предупреждава, че ако това не престане, мачът ще бъде прекратен. Именно поради това и стотици полицаи застанаха пред секторите "Б", "В" и "Г". Това даде резултат, като нещата се укротиха.

Втората част започна с отлична индивидуална акция на Уелтон, който излезе очи в очи с Бусато, но стражът се хвърли в краката му и изби коженото кълбо с десния си крак. Този пропуск се оказа решаващ, тъй като при следваща си атака ЦСКА-София изравни. Пламен Андреев, който бе изключително несигурен от първата минута в дербито, тръгна да излиза и да пресече дълго подаване към Линдсет. Норвежецът обаче се възползва от това негово действие и чукна топката пред стража и след това през двама бранители прати топката във вратата за 1:1. Това се случи в 48-ата минута.

Попадението стресна "сините", които рискуваха да получат втори гол. Естрада бе изведен зад защитата и подаде на Назон, който бе пред Петрис и на празна врата не уцели топката и пропусна да донесе пълен обрат.

Уелтон бе избутан от Юга и също имаше претенции за дузпа. Малко след това Назон отново бе зад защитата, но не успя да овладее топката и не излезе очи в очи с Андреев

Сектор "В" стана целия в синьо от множеството димки пуснати от левскарите, а червена димна завеса имаше от Сектор "Г" .

Андриан Краев стреля покрай вратата с изстрел отдалеч, а удар на Назон също мина покрай десния стълб. Той бе заменен от Матиас Фаетон, докато Тибо Вион се появи на мястото на контузилия се Турицов.

Французинът с първата си проява на терена в 71-ата минута увисна и Уелтон проби отляво, след което бразилецът го финтира, но силният му удар мина покрай вратата на безпомощния Бусато. Удар на Цунами с глава пък бе изчистен пред голлинията от Енес Махмутович в 73-ата минута. Секунди по-късно Юга предизвика меле, след което четирима играчи бяха санкционирани с жълти картони. От последвалия корнер Краев пропусна с глава да уцели вратата. Асен Чандъров и Джавад ел Джемили пък влязоха в игра за "сините".

При ново центриране от Митков 26-кратните шампиони имаха нов шанс, но Цунами отново не уцели вратата с глава. Ван дер Каап изненадващо се появи на терена в халфовата линия вместо младока Митков, който бе изморен. Ел Джемили бе видимо разконцентриран и направи елементарни грешки, след които последваха две контраатаки и можеха да донесат поражение за Левски. При едно от тях Фаетон стреля много опасно в първата минута на даденото шест минути продължение, но Андреев с добър рефлекс изби. Това накара Костов да пусне младият Преслав Бачев на мястото на испанеца, който престоя едва няколко минути на терена. Това вбеси техничаря, който не прие добре двойната си смяна.

Левски опитваше да стигне към победата и получи страхотен шанс в 96-ата минута, когато Цунами центрира, Петров увисна и Роналдо пое топката на гърди и остана под ъгъл очи в очи с Бусато, който отново излезе и скъси ъгъла, като спаси удара на сънародника си, който първо тупна в земята. Така подобно на последното равенство в дербито през пролетта, стражът бе герой, тъй като тогава спаси дузпа на Ивелин Попов след 90-ата минута за крайното 0:0.

Интересното е, че това е първо равенство 1:1 между "сини" и "червени" от дебютното им дерби в ерата на Гриша Ганчев начело на ЦСКА-София преди седем години. През този период се изиграха 24 мача в родния елит, като това е общо 11-то равенство, а победите на тима от "Българска армия" са девет, докато тези на 26-кратните шампиони са едва четири. Левскарите останаха с една единствена победа в шампионата срещу този противник от февруари 2019 година насам, постигната с 2:0 преди година под ръководството на Станимир Стоилов, докато останалите резултати за последните четири година са осем равенства и пет победи за "червените".

След мача и двата тима отидоха пред своите страхотни фенове, за да ги поздравят и да се надяват, че ще ги виждат все по-многобройни по трибуните след паузата на националните отбори. Тогава ЦСКА-София ще гостува на Пирин (Благоевград), а Левски, който преди сезона обяви, че ще гони титлата, ще търси път към победата след едва едната спечелена точка през последните два кръга, в домакинството на един от лидерите Черно море.

ЦСКА-София 1:1 ЛЕВСКИ
0:1 Роналдо (43)
1:1 Линдсет (49)

ЦСКА-София: Густаво Бусато, Иван Турицов, Християн Петров, Енес Махмутович, Емануел Шакич, Амос Юга, Марселино Кареасо,Тобиас Хайнц, Джонатан Линдсет, Майкъл Естрада, Дюкенс Назон

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба, Цунами, Асен Митков, Андриан Краев, Асими Фадига, Уелтон, Роналдо, Рикардиньо

Снимки: Владимир Иванов | Снимки: Борислав Трошев