Танак с убедителна победа в Чили, Рованпера на крачка от титлата

Ойт Танак спечели своята втора победа от началото на сезона в Световния рали шампионат (WRC) след като спечели рали „Чили“. За естонеца това е първи успех от снежното рали „Швеция“ в средата на месец февруари насам.

Танак не спечели нито една отсечка в хода на последния ден на състезанието, но благодарение на огромния аванс, който успя да изгради в петък и събота той стигна до една комфортна победа. В края на състезанието преднината на пилота на М-Спорт пред Тиери Нювил (Хюндай) бе 42.1 секунди. Белгиецът спечели три от четирите отсечки днес, като единствено Кале Рованпера (Тойота) успя да му вземе пауърстейджа.

Нювил бе трети преди неделните етапи, зад Танак и съотборника си Теему Сунинен, като разликата между пилотите на Хюндай бе само 13.9 секунди. Това даде предпоставки за прилагането на отборни заповеди, но от такива нямаше нужда, тъй като Сунинен катастрофира в предпоследната отсечка и отпадна от състезанието.

Инцидентът на финландецът позволи на Елфин Еванс (Тойота) да се качи на подиума, като уелсецът взе и 4 бонус точки за второто си време в пауърстейджа. Четвърти се класира днешният рожденик Рованпера, който вече е сложил една ръка върху титлата за 2023 година.

Два кръга преди края на сезона финландецът води с 31 точки пред Еванс и ще има нужда просто да не губи точки от Еванс в рали „Централна Европа“, за да си гарантира втората си поредна титла предсрочно. Състезанието, което ще се проведе в Германия, Австрия и Чехия ще се проведе между 26 и 29 октомври.

Класиране при пилотите в WRC след рали "Чили"

Иначе в Чили пети финишира третият пилот на Тойота Такамото Кацута, който бе и последен от Rally1 колите. По този начин Тойота си гарантира титлата при конструкторите за трета поредна година, два кръга преди края на шампионата.

В WRC2 победата в Чили грабна Оливър Солберг, който завърши на 25.8 секунди пред Гас Грийнсмит. Тройката допълни Сами Паяри, който изостана с 1:02.1 от победителя Солберг.

В общото класиране в WRC2 лидер със 108 точки продължава да е Андреас Микелсен, който не пътува до Чили. На само 4 пункта зад норвежеца е Йоан Росел, който завърши четвърти в южноамериканското състезание. В случая предимството на Микелсен е още по-голямо, тъй като той има още едно рали, в което да може свободно да печели точки, докато Росел вече ще трябва да вади резултати.

Трети в битката за титлата се движи Грийнсмит, който има актив от 99 точки. Британецът е в сходна ситуация като Росел, но от номинираните си до момента ралита той има едно отпадане, което ще може да компенсира с точки в „Централна Европа“ или „Япония“.

Победителят от рали „Чили“ Солберг е четвърти, на 17 пункта от водача, но шведът вече няма как да добавя точки към своя актив, тъй като изкара разрешените си седем номинирани състезания в рамките на сезона.

Снимки: Gettyimages