Турнир на талантите U14: Зона Велико Търново - Зона София

Байерн подчини Манчестър Юнайтед в голов трилър

Байерн (Мюнхен) победи с 4:3 Манчестър Юнайтед в най-чакания сблъсък от първия кръг в Шампионската лига. За баварците се разписаха и тримата титуляри в атаката - Льорой Сане, Серж Гнабри и Хари Кейн, който реализира дузпа. Друг нападател - появилият се от пейката Матис Тел, беше точен в заключителните минути, когато два гола за "червените дяволи" вкара Каземиро. Те обаче не помогнаха на гостите да избегнат загубата. Расмус Хойлунд отбеляза дебютното си попадение за Манчестър Юнайтед и намали на 1:2 малко след почивката, но Юнайтед през цялото време беше в ролята на догонващ и в крайна сметка си тръгна победен от "Алианц Арена".

Два от грандовете в европейския футбол имат богата история от дуели помежду си, сред които изпъква знаменитият обрат на “червените дяволи” във финала на турнира през 1999 година. Носителите на общо 9 европейски клубни титли не се бяха срещали от четвъртфиналите преди 9 години, когато краен победител излезе Байерн.

Баварците стартираха кампанията си в Бундеслигата с три поредни победи, но перфектната им серия беше прекъсната от Байер (Лверкузен), който се добра до 2:2 на “Алианц Арена” с гол от дузпа в последните секунди. Сега отборът на Томас Тухел е амбициран да се реваншира пред феновете си с успех в Шампионската лига, където мюнхенци преодоляха груповата фаза във всеки от предишните 15 сезона.

Байерн трябваше да брани два рекорда. Германският колос вече е непобеден в 35 поредни мача в групите на турнира, като спечели най-скорошните си 14 домакинства. Освен това, баварците триумфираха във всяко от последните си 20 домакинства в ШЛ при голова разлика 50:3, а и никога не са губили на собствен терен от Манчестър Юнайтед.

Днес Тухел го нямаше край тъчлинията заради наказание и беше заместен от помощника си Золт Льов. Йошуа Кимих, който се контузи през уикенда, се възстанови и оформи двойка в средата на терена с Леон Горетцка, а Конрад Лаймер отново беше десен бек. Отляво на защитата започна Алфонсо Дейвис. На върха на атаката стартира Хари Кейн, който неведнъж се е разписал срещу Манчестър Юнайтед, а по крилата бяха Серж Гнабри и Льорой Сане. Джамал Мусиала беше титуляр за сметка на Томас Мюлер, който преследваше победа номер 100 в Шампионската лига.

От основните футболисти на домакините аут заради травми все още са Мануел Нойер и Рафаел Герейро. Матайс де Лихт пък отново остана резерва и не се появи в игра.

Манчестър Юнайтед разочарова със серия от слаби резултати и феновете не бяха оптимистично настроени за визитата на “Алианц Арена”. Преди няколко дни “червените дяволи” загубиха на “Олд Трафорд” от Брайтън, а по-притеснителна от самото поражение беше играта на отбора. Хората на Ерик тен Хаг заемат 13-о място в Премиър лийг, но нидерландецът твърди, че тимът не е в криза.

Юнайтед стигна до успех само в един от предишните си 8 мача срещу Байерн в Шампионската лига. Английският гранд е губил по-често в турнира само от Барселона.

Кадровите проблеми на Тен Хаг са основно в защита. Нидерландският специалист, който преди десетилетие водеше дублиращия състав на Байерн, не може да разчита на Аарън Уан-Бисака, Люк Шоу, Тайрел Маласия и Хари Магуайър. Софиан Амрабат също не е готов за игра, а Джейдън Санчо и Антони са аут от състава по дсициплинарни причини.

Атаката на Юнайтед води Расмус Хойлунд, а зад него са подредени Факундо Пелистри, Бруно Фернандеш и Маркъс Рашфорд. Каземиро и Кристиан Ериксен си партнират в средата на терена. Четиримата бранители пред Андре Онана са Диого Далот. Виктор Линдельоф, Лисандро Мартинес и Серхио Регилон.

Противно на очакванията, мачът започна с чисто положение за гостите. Ериксен потърси в наказателното поле Пелистри, който беше блокиран. Топката се върна при датчанина и той веднага стреля, но Свен Улрайх изби в корнер. Домакините сякаш бяха доста нервни и често грешаха. След подаване на Кейн към Сане германският национал се отказа да гони топката и част от публиката го освирка.

В 17-ата минута Рашфорд с лекота надбяга Лаймер и стреля от малък ъгъл, но Улрайх внимаваше. Малко след това Кейн изведе Мусиала с пас в коридор. Халфът настигна топката на самата голлиния и се постара да я върне в в наказателното поле, но спечели само корнер. Малко по-късно Гнабри се забави пред наказателното поле на Манчестър Юнайтед и не стигна до удар.

Байерн постепенно овладя средната зона и органзира няколко опасни атаки. При една от тях Лаймер се отскубна по десния фланг и центрира остро, но никой от офанзивните футболисти на баварците не беше заел добра позиция, за да засече топката. В 28-ата минута Хари Кейн овладя с гръб към вратата и подаде на Сане, който не се поколеба да шутира. Изглеждаше, че Онана няма да има проблеми, но камерунският страж позволи на топката да мине под ръцете му и да спре в мрежата.

Голът смути "червените дяволи". Само четири минути по-късно защитата пред Онана се пропуска и Байерн увеличи преднината си. В основата на попадението беше Мусиала, който умело задържа топката около аутлинията и я насочи към Гнабри, а за него остана по-лесното. Манчестър Юнайтед имаше възможност бързо да намали, но Регилон не уцели вратата след пас на Каземиро. Хойлунд пък отправи неточен изстрел с глава.

Байерн действаше предпазливо до края на полувремето, макар че можеше да вкара и трети гол. В състава на гостите най-активен беше Регилон, който още веднъж се измъкна по левия фланг, но Улрайх пресече ниското му центриране. Секунди преди почивката опасен шут на Сане профуча на сантиметри от гредата.

И втората част стартира с по-добра игра на Манчестър Юнайтед. В 49-ата минута Рашфорд комбинира с Хойлунд, който отправи удар по тревата, а рикошет в крака на Ким Мин-Жае му помогна да отбележи дебютното си попадение с екипа на "червените дяволи".

Байерн реагира веднага. Мусиала беше близо до гола, а в 53-ата минута Байерн получи дузпа след намесата на ВАР. До наказателния удар се стигна, след като Упамекано игра с глава, а Ериксен докосна топката с ръка. Датчанинът се намираше близо, но ръката му беше разперена и това даде повод на Глен Ниберг да посочи бялата точка. Хари Кейн халднокръвно отбеляза поредния си гол с екипа на Байерн и направи резултата 3:1.

Байерн заигра с повече увереност след попадението. Джамал Мусиала преодоля с лекота няколко играчи на гостите и подаде в коридор на Гнабри, който уцели гредата. При идентична ситуация в 62-ата минута Мусиала изведе и Кейн, който шутира от малък ъгъл, но Онана изби.

От пейката за баварците се появи Кингсли Коман, който доскоро лекуваше травма. Той замени Серж Гнабри. Сане пропусна да вкара четвърти гол за Байерн след атака през центъра. Тен Хаг също прибегна до смените и пусна Скот Мактоминей на мястото на Ериксен.

Темпото рязко падна след 70-ата минута. Баварците имаха достатъчно свободни пространства, но не ги използваха ефективно, а Манчестър Юнайтед не знаеше как да направи нещо в офанзивен план. Мусиала получи заслужена почивка и в игра се появи Ерик Максим Чупо-Мотинг. В 78-ата минута Онана отчасти се реваншира за грешката си при първия гол с акробатична намеса след удар на Чупо-Мотинг. След това камерунският страж попречи и на Коман да се разпише.

В 83-ата мнинута Чупо-Мотинг се прояви с техничен финт и удар, но сънародникът му Онана внимаваше. Интригата сякаш отдавна беше изчезнала, но в 88-ата минута Каземиро върна надеждите на Юнайтед поне за равенство. Бразилецът се пребори за топката с голяма доза късмет и от паднало положение я прати във вратата на Байерн.

Това не беше всичко, защото резервата на баварците Матис Тел се възползва от хубаво копване на Кимих и простреля Онана за 4:2. Буквално секунди преди последния съдийски сигнал Бруно Фернандеш центрира остро от статично положение и Каземиро отново изникна в наказателното поле, за да оформи крайния резултат.

Байерн беше по-добрият отбор и заслужено взе трите точки, но за пореден път показа, че е изключително колеблив в защита. Манчестър Юнайтед не се предаде, но е далеч от това, което трябва да представлява и пред Ерик тен Хаг предстои много работа.

Снимки: Gettyimages