Кошмарно начало провали Бенфика срещу РБ Залцбург

Бенфика загуби с 0:2 домакинството си на РБ Залцбург в среща от група "D" на Шампионската лига. Португалците останаха с човек по-малко още в 13-ата минута заради червен картон на Антонио Силва, а Роко Шимич превърна отсъдената дузпа в гол. Преди това гостите получиха още един наказателен удар, пропуснат от Карим Конате. Австрийският тим реши всичко в своя полза в 51-ата минута с точен изстрел на Оскар Глох.

Дори и в намален състав, Бенфика имаше по-голямо притежание на топката и отправи повече удари, но футболистите на РБ Залцбург много добре използваха възможностите си и дадоха заявка, че ще се опитат да преодолеят групата, в която са още Интер и Реал Сосиедад.

През миналия сезон Бенфика стигна чак до четвъртфиналите в ШЛ. Португалският гранд стартира новата кампания на домашната сцена със загуба от Боавища, но след това записа 4 поредни победи. Преди това тимът на Роджер Шмит вдигна и Суперкупата на Португалия след успех срещу Порто

Наставникът на “орлите” заложи на върха на атаката на Петър Муса, а по крилата започнаха Жоао Марио и завърналият се в клуба след 13-годишна пауза Анхел Ди Мария. На вратата застана друго ново попълнение - Анатолий Трубин. Като централна двойка защитници действаха Николас Отаменди и Антонио Силва, а в средата на терена си партнираха Жоао Невеш и Оркун Кьокчу

Целта пред РБ Залцбург е за втори път в историята си да преодолее груповата фаза в Шампионската лига. Отборът е хегемон в Австрия и има стабилно присъствие в Европа през последните години, а сега ще се опита да надгради представянето си с новия треньор Герхард Щрубер.

В предни позиции за гостите стартираха младоците Карим Конате и Роко Шимич, а непосредствено зад тях бе поставен израелецът Оскар Глох. С по-дефанзивни функции в средата на терена бяха натоварени Мадс Бидструп, Моритц Кяергаард и Люка Гурна-Дуат.

Началото едва ли можеше да е по-лошо за Бенфика. Още във 2-ата минута вратарят Трубин фаулира Павлович в наказателното поле и реферът Халил Мелер посочи бялата точка. Карим Конате обаче пропусна дузпата, стреляйки на вратата.

Бързото темпо, наложено от РБ Залцбург, определено изненада Бенфика. В 11-ата минута и домакините поискаха дузпа след контакт между Дедич и Жоао Невеш, но намесата на ВАР помогна на рефера да вземе правилното решение и играта продължи. Секунди по-късно Жоао Марио уцели гредата.

В ответната атака Трубин излезе неразчетено и беше преодолян. Топката летеше към вратата на Бенфика, а Антонио Силва я изби с ръка пред самата голлиния. Това означаваше втора дузпа за РБ Залцбург и червен картон за бранителя на "орлите". Този път с отговорността се нагърби Роко Шимич, който изведе австрийците напред.

Роджер Шмит се принуди да извади от игра Жоао Марио, за да вкара защитник в лицето на Морато. Домакините заиграха с 4-2-2-1 и въпреки численото неравенство, създадоха няколко опасни положения до почивката. Шлагер спаси удар на Ди Мария, а малко по-късно показа, че внимава, когато аржентинският национал се опита да го изненада директно от корнер. РБ Залцбург се стараеше да контролира топката по-продължително и чакаше нови грешки в защитата на съперника.

След почивката Бенфика можеше да изравни, но Шлагер се справи с изстрели на Муса и Кьокчу. В 51-ата минута обаче РБ Залцбург организира светкавична контра, при която Шимич не прояви егоизъм и подаде на напълно свободния Глох и израелецът не сбърка. Попадението беше проверено за евентуална засада, но такава нямаше.

При 2:0 за австрийците стана доста по-лесно. Те се прибраха в половината си, а Бенфика търсеше начин да върне интригата в намален състав. Муса и Жоао Невеш имаха положения, но Шлагер беше непробиваем.

Смените в двата отбора не промениха случващото се на терена. Домакините атакуваха, но им беше много трудно да преодолеят организираната защита на РБ Залцбург. Австрийците спазиха традицията никога да не губят първия си мач в групите на ШЛ и вече гледат с оптимизъм към двубоя с Реал Сосиедад. Бенфика пък ще се опита да измъкне нещо срещу финалиста от миналия сезон Интер, за да не се прости рано-рано с шансовете си да продължи напред.

Снимки: Gettyimages