Полша обърна Сърбия и си уреди полуфинал на ЕвроВолей 2023 с "кошмара" Словения

Световният вицешампион и тазгодишен победител в Лигата на нациите Полша се класира за полуфиналите на ЕвроВолей 2023. Момчетата на Никола Гърбич обърнаха и се наложиха много трудно над Сърбия с 3:1 (26:28, 25:15, 36:34, 25:17) в мач от 1/4-финалите на първенството, игран тази вечер пред над 4500 зрители в зала "Пала Флорио" в Бари (Италия).

По този начин "Дружина полска" ще играе на полуфинал на европейско първенство за трети пореден път. На полуфинала Полша ще срещне истинския си "кошмар" Словения, който елиминира Украйна на 1/4-финалите след 3:1 гейма. Полуфиналната среща между Полша и Словения ще бъде в четвъртък (14 септември) от 19,00 часа българско време в зала "Пала Лотоматика" в италианската столица Рим.

Словения отново в Топ 4 на Европа

Словения със сигурност може да се определи като "кошмар" за Полша, след като на последните два шампионата на Стария континент през 2019-а и 2021-а ги бие точно на полуфиналите с по 3:1, а на ЕвроВолей 2017 ги отстрани още на 1/8-финалните плейофи след 3:0 гейма.

От друга страна Сърбия отпада на 1/4-финалната фаза за първи път от 2015-а година насам, като ще раздели 5/8-о място в крайното подреждане.

Най-полезен за Полша стана Лукаш Качмарек с 21 точки (3 блока и 55% ефективност в атака) за победата. Вилфредо Леон, който игра само до третия гейм, добави още 19 точки (3 блока, 3 аса, 52% ефективност в атака и 36% позитивно посрещане) за успеха.

За сръбската "репрезентация" Дражен Лубурич (2 аса и 45% ефективност в атака) и Миран Куюнджич (2 блока, 1 ас, 41% ефективност в атака и 57% позитивно посрещане) реализираха 19 и 18 точки, но и това не беше достатъчно за победа.

ПОЛША - СЪРБИЯ 3:1 (26:28, 25:15, 36:34, 25:17)

ПОЛША: Марчин Януш, Лукаш Качмарек 21, Вилфредо Леон 19, Александър Сливка 13, Норберт Хубер 11, Якуб Кохановски 12 - Павел Заторски-либеро (Камил Семенюк 7, Томаш Форнал, Бартош Курек, Якуб Попивчак-либеро)

Старши треньор: НИКОЛА ГЪРБИЧ

СЪРБИЯ: Вук Тодорович, Дражен Лубурич 19, Миран Куюнджич 18, Павле Перич 9, Марко Подрасчанин 5, Петър Кръсманович 7 - Милорад Капур-либеро (Марко Ивович 4, Алекса Батак 1, Александър Атанасийевич 4, Урош Ковачевич 1, Неманя Машулович 1)

Старши треньор: ИГОР КОЛАКОВИЧ.

Снимки: CEV.EU