На мач на Порто: Развален монитор, отменена и пропусната дузпа в добавеното време и гол в 109-ата минута

По изключително куриозен начин завърши срещата между Порто и Арука от четвъртия кръг на португалското първенство. Кристо Гонсалес откри резултата поведоха в 84-ата минута, но двубоят приключи при резултат 1:1 след гол на Еванилсон за “драконите” дълбоко в добавеното време.

Порто се хвърли да търси изравняване в последните минути. Първо в 87-ата минута няколко играчи на домакините паднаха в наказателното поле, ситуацията бе разгледана и правилно не бе отсъдено нарушение.

В 90-ата минута след падане на Тареми съдията Мигел Ногейра отсъди дузпа. Поради съмнения той бе подканен от ВАР реферите да отиде да гледа ситуацията на монитор. Когато отиде там обаче се оказа, че до екрана не стига сигнал от системата за видеоповторения и няма картина. Последва разговор между него и съдиите на ВАР по мобилен телефон. Реферът привика двамата треньори, за да им обясни ситуацията и отмени дузпата.

Ногейра даде 17 минути добавено време, а в 102-ата минута отсъди дузпа за Порто след нарушение срещу Тареми. Ударът на Галено от бялата точка бе отразен от вратаря на гостите. “Драконите” все пак стигнаха до изравнителен гол в 19-ата минута на продължението чрез Еванилсон.

Веднага след двубоя от Порто поискаха анулиране на резултата и преиграване на мача. Доводите на клуба са, че съдията е отменил дузпата в края на редовното време без да има картина от ВАР, а чрез информация, дадена му по телефона. От големия конкурент Бенфика също излязоха с декларация, в която призоваха за ясни критерии. Те оспориха дългото добавено време и бяха критични към показаната картина от изравнителния гол на Порто, при който имаше съмнения за засада.

Снимки: Imago