Еванс с минимален аванс пред Нювил след първия ден на рали "Финландия"

Само 6.9 секунди разделят Елфин Еванс (Тойота) и Тиери Нювил (Хюндай) на върха на класирането след първите десет скоростни отсечки на рали „Финландия“, девети кръг за сезон 2023 в Световния рали шампионат.

Въпреки че не спечели нито един от първите десет етапа Еванс оглавява битката за победата пред Нювил, който бе над всички във финалните три отсечки днес. Преди това Кале Рованпера (Тойота) регистрира пет поредни етапни успеха, но напусна състезанието в осмата отсечка, в която се обърна по таван.

Освен световният шампион, който отново няма да успее да се пребори за победа в задния си двор, днес от рали „Финландия“ отпаднаха още Есaпека Лапи (Хюндай) и двамата пилоти на М-Спорт Ойт Танак и Пиер-Луи Лубе. Със сигурност Танак няма да рестартира утре, след проблемите с двигателя на неговата Puma.

След всички тези перипетии за пилотите в Rally1 място в тройката си заслужи Такамото Кацута (Тойота), който бе най-бърз в откриващата отсечка днес. Японецът изостава с 16.4 секунди от съотборника си Еванс в битката за победата.

На 12.4 зад Кацута се движи и Теему Сунинен (Хюндай), а отборният шеф на Тойота Яри-Мати Латвала е последният оцелят пилот от Rally1 категорият, като той заема петото място в общото подреждане. Финландецът изостава с 1:23.7 минути от първото място.

В WRC2 Яри Хутонен (Шкода) оглавява класирането с аванс от 12.9 пред Сами Паяри (Шкода). Тройката в класирането във втората категория допълва Николай Грязин (Шкода), който изостава със само 0.3 от Паяри.

Рали „Финландия“ продължава утре с нови осем отсечки с обща дължина от цели 160.68 състезателни километра. Първата от тях ще стартира в 8:05 часа местно и българско време, а последната е предвидена за 18:35 часа.