Левски отново превзе "Колежа", а Ботев най-накрая се разписа

Левски отново остави Ботев (Пловдив) с празни ръце на "Колежа". "Сините" победиха "канарчетата с 3:1 в дербито от втория кръг на efbet Лига. Рикардиньо (57) беше точен за столичани от много спорна дузпа, а след това Джавад Ел Джемили (75, 86) с безпощаден удар удвои. Той беше точен и за втори път в мача с ново ювелирано изпълнение от дъгата на наказателното поле. Мартин Секулич (82) намали изоставането на Ботев и направи заключителните минути на двубоя много любопитни. Това беше и първи гол за Ботев на "Колежа" в официален мач. Интересното бе, че двамата твърди титуляри на столичани Сонко Сундберг и Андриан Краев, които са съответно втори и трети капитан в отсъствието на Николай Михайлов, бяха оставени резерви. На "Колежа" присъстваха около 8000 фенове.

Както е известно, на старта на първенството "сините" отстъпиха с 1:2 от ЦСКА 1948 на "Герена", а "канарчетата" завършиха 1:1 дербито си с градския съперник Локомотив (Пловдив).

Треньорът на домакините Станислав Генчев, който търсеше първи успех начело на тима, направи две промени от стартовите 11 на “Лаута”. Йеспер ван Хеертум и Уме Емануел започнаха вместо Станислав Роботов и Амаду Думбия.  На вратата бе Хидайет Ханкич, а Роберто Пунчец, Йеспер ван Хеертум, Янис Карабельов, Красиан Колев, Джеймс Ето’о, Самюел Акере, Реда Рабей, Николай Минков, Уме Емануел и Мартин Секулич бяха останалите титуляри.

Играчите на "жълто-черните" играеха със специални екипи, посветени на инициативата "Нощ на Ангелите". Този път тя е посветена на малката Иви, а средствата, които ще бъдат събрани, ще бъдат дарени в помощ на семейството на малкото момиченце в битката ѝ с коварната болест.

Наставникът Николай Костов направи две промени от първия кръг, като на местата на Сундберг, който бе капитан с “червените”, и Краев играха Кристиан Димитров и Ивелин Попов. Пламен Андреев бе вратар, а Жереми Петрис, Димитров, Хосе Кордоба и Марин Петков бяха в защита. Асен Митков и Попов бяха опорни халфове, Джавад Ел Джемили, Уелтон и Роналдо действаха зад Рикардиньо, който вкара победното попадение в последния сблъсък между двата тима през април, когато бе открит официално “Колежа”.

Ботев опита да упражни преса в началните минути на мача и на два пъти десният бек на "сините" Жереми Петрис бе близо до това да сбърка. В 5-ата минута Левски задържа топката и тя беше пратена на левия фланг към Уелтон. Бразилецът влезе към вътрешността на терена и шутира от далечна дистанция, като защитник в "жълто-черно" блокира удара.

24 Ботев (Пловдив) 1:3 Левски I

В 11-ата минута се откри първата добра възможност за тима на Ботев. Уме Емануел проби по десния фланг и центрира блестящо в наказателното поле. Жереми Петрис "увисна", позволявайки на останалия зад гърба му Красиан Колев да стреля с глава от чиста голова позиция. Ударът на младока беше блокиран с една ръка от стража Пламен Андреев.

Две минути по-късно Джеймс Ето'о бе много близо до това да отбележи гол-шедьовър. Той видя, че вратарят Пламен Андреев е излязъл леко напред и завъртя топката много умело към горния му ляв ъгъл. Капитанът на "сините" възстанови позицията си и парира в корнер.

В 21-вата минута Кристиан Димитров намери Уелтон с диагонално подаване. Бразилецът отново залъга Николай Минков и влезе към наказателното поле, след което шутира по земя. Топката попадна право в ръцете на капитана за Ботев в днешния двубой Хидайет Ханкич. В 24-ата минута Марин Петков пробва късмета си с удар от далечна дистанция, който премина встрани от вратата.

36 Ботев (Пловдив) 1:3 Левски II

Левски определено записа по-силни минути от Ботев преди почивката за вода, дадена на футболистите от главния съдия Николай Железов. Малко преди нея Джавад Ел Джемили влезе в наказателното поле, но не успя да завърти добре топката към обратния ъгъл и Ханкич се намеси.

В 31-вата минута Уме Емануел стреля слабо с левия крак, което нямаше как да затрудни Пламен Андреев. Пет минути по-късно Уелтон центрира балонно към втора греда, където Роналдо опита да върне топката с глава към наказателното поле. Получи се коварен удар в долния ляв ъгъл на вратата зад Ханкич, но стражът реагира. В 38-ата минута Ивелин Попов изпълни свободен удар, но стреля над напречната греда.

В 42-рата минута главата на Мартин Секулич беше превързана за бинт след удар с лакът от Хосе Кордоба. В добавеното време на първата част анемичен удар на Секулич по земя беше уловен лесно от Пламен Андреев.

Второто полувреме започна с удар за Левски, който беше дело на Ивелин Попов. Шутът на опитния футболист от въздуха не бе точен и излезе в аут. В 53-ата минута Левски получи правото да изпълни дузпа за нарушение на Роберто Пунчец срещу Рикардиньо. Бранителят се засуети в наказателното поле, а бразилецът го изпревари и се строполи на тревата. Останаха съмнения обаче доколко и дали Пунчец закача крака на Рикардиньо. Все пак ВАР потвърди решението на Николай Железов. Зад топката застана потърпевшият Рикардиньо, който преодоля Ханкич със силен удар.

В 75-ата минута Левски удвои преднината си с дебютен гол на новото попълнение Джавад Ел Джемили. "Сините" разтвориха халфовата линия на Ботев с два паса. Асен Митков получи топката в центъра и видя напълно свободния си колега встрани от него. Джемили не беше срещнат от нито един футболист на Ботев, спечели около 20 метра с дрибъл и матира Ханкич с безпощаден удар извън наказателното поле.

В 82-рата минута Ботев организира контраатака. Самуел Акере отне от Роналдо и навлезе в полето на Левски. Последва подаване вдясно към свободния Фаустас Степонавичус. Литовецът отправи мощен удар в близкия ъгъл, с който Пламен Андреев се справи, изчиствайки в корнер. От ъгловия удар Ботев стигна до гол, който бе дело на Мартин Секулич. След карамбол топката достигна до хърватина, който не сбърка от няколко метра разстояние до голлинията.

Ентусиазмът на "канарчетата" бързо беше секнат от нов шедьовър на Ел Джемили. Защитата на Ботев не успя да изчисти топката, която пък стигна до халфа. Той я нагласи на удобния си ляв ъгъл и я прати в горния десен ъгъл на вратата зад Ханкич. Стражът на Ботев беше безпомощен, а с това попадение Левски си гарантира трите точки.

Така Левски натрупа самочувствие преди гостуването в четвъртък на северно македонския Шкупи в Скопие, където стартира участието с в Лигата на конференциите през този сезон. "Канарчетата" пък ще гонят първи успех при Генчев във визитата на Пирин в Благоевград.

БОТЕВ (Пд) 1:3 ЛЕВСКИ
0:1 Рикардиньо (56-д)
0:2 Ел Джемили (86)
1:2 Секулич (81)
1:3 Ел Джемили (86)

БОТЕВ (Пд): 1. Хидайет Ханкич, 44. Роберто Пунчец, 24. Йеспер ван Хеертум, 28. Янис Карабельов, 10. Красиан Колев, 15. Джеймс Ето’о, 16. Самюел Акере, 22. Реда Рабей, 17. Николай Минков, 31. Уме Емануел, 9. Мартин Секулич;

ЛЕВСКИ: 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 50. Кристиан Димитров, 33. Хосе Кордоба, 88. Марин Петков, 10. Ивелин Попов, 27. Асен Митков, 11. Джавад Ел Джемили, 7. Роналдо, 17. Уелтон, 9. Рикардиньо