Левски развали празника на Ботев (Пловдив) пред 18 000 на "Колежа"

Левски развали празника на Ботев (Пловдив) при откриването на новопостроения стадион "Христо Ботев". "Сините" победиха пловдивчани с 1:0 пред 18 000 души, които създадоха уникална атмосфера. Рикардиньо (65) смълча всички фенове на Ботев след грешка в защитата на домакините, като минута преди това Антоан Бароан се отчете с ужасяващ пропуск на метър от голлинията, пращайки топката в гредата.. Двата тима откриха "Колежа" с мача помежду си от 28-ия кръг на efbet Лига, а кметът на Пловдив Здравко Димитров преряза лентата. След 3425 дни трибуните на "Колежа" най-после оживяха, а емоцията беше страхотна. Димки, факли, светлинно шоу, заря, както и дронове направиха запомняща се атмосферата. Началният съдийски сигнал на срещата се забави с 10 минути именно поради доста гъстата мъгла, която се образува след запалването на димките от страна на "жълто-черните" фенове. С началото на второто полувреме мачът отново беше прекъснат за повече от 10 минути заради нова порция дим от факли и последвала пищна заря. Това и принуди главния съдия Никола Попов да даде цели 15 минути добавено време. Действията по трибуните изместиха погледа от случващото се на терена, където липсваха много голови положения. По-сериозните такива бяха създадени през втората част, когато Бароан направи на практика невъзможен пропуск след пас на Николай Минков, а при последвалата атака на Левски Рикардиньо преодоля Хидайет Ханкич.

45 Ботев (Пловдив) 0:1 Левски I

Левски погледна първи към вратата на противника и в 5-ата минута Ивелин Попов стреля в аут. Веднага след това двубоят отново беше прекъснат за около минута заради нова порция дим от запалените факли. Ботев отговори неточен шут на Абдулайе Траоре.

50 Ботев (Пловдив) 0:1 Левски II

В 10-ата минута Уелтон влезе към наказателното поле с дрибъл от левия фланг, след което стреля с десния си крак, но и при този случай топката излезе в аут. Три минути по-късно Рикардиньо отклони към Филип Кръстев. Халфът не се поколеба и пробва шут от далечна дистанция, който беше неточен.

В 15-ата минута Абдулайе Траоре показа техниката си, преодолявайки двама футболисти на Левски. Последва мощен удар от около 20 метра, който прелетя над напречната греда. В следващите минути случващото се по-трибуните бе по-интересно от това, което двата тима представиха на терена. И Ботев, и Левски опитваха атаки, които бяха прекъсвани в зародиш.

В 36-ата минута феновете на стадион "Христо Ботев" станаха свидетели на поредния неточен удар. Роналдо отклони топката към връхлитащия Уелтон, който стреля твърде неточно. В 39-ата минута Па Конате видя свободния Джеймс Ето'о, който заложи на силата вместо на точността и прати топката в сектора с фенове.

В последната минута на първото полувреме Филип Кръстев отправи снаряд към вратата на Ботев и само късметът помогна на Хидайет Ханкич, защото топката премина на сантиметри от горната греда.

Второто полувреме започна така, както и първото. Главният съдия Никола Попов трябваше да спре мача, за да може димът, образувал се от новозапалените факли в сектора на Ботев да се разнесе. На почивката пък имаше страхотно светлинно шоу, съпроводено от музика, а дронове изписаха "Колежа" във въздуха.

Докато футболистите чакаха сигнал от Никола Попов за подновяване на играта, беше запалена и заря зад Трибуна "Юг". Тя продължи повече от пет минути и възхити с пищността си.

В 65-ата минута Левски откри резултата чрез Рикардиньо. Секунди по-рано обаче Николай Минков проби по десния фланг, влезе в наказателното поле, стигна до аутлинията и подаде към втора греда, където Антоан Бароан направи невъзможен пропуск с удар в гредата от метър разстояние. Секунди по-късно Роналдо изскочи зад гърба на защитата на Ботев, но беше пресрещнат от Ханкич. Топката полетя във въздуха и беше посрещната от Рикардиньо, който я пое към празната врата и я насочи в мрежата.

Голът подейства вдъхновяващо за "сините", които организираха нова добра атака в 69-ата минута, завършила със спасяване на Ханкич след удар на Уелтон, а при добавката Филип Кръстев стреля високо над вратата.

В 77-ата минута и Пламен Андреев трябваше да се намесва. Футболистите на Левски позволиха на Николай Минков да стреля спокойно от границата на наказателното поле. Топката беше коварна, но младият вратар на столичани се справи.

В заключителните минути на редовното време Траоре стреля в аут. Главният съдия Никола Попов даде цели 15 минути добавено време на среща, в които обаче футболистите на Левски не допуснаха домакините да застрашат вратата зад Пламен Андреев, с изключение на една ситуация, при която домакините искаха дузпа за игра с ръка на Асен Чандъров след центриране на Николай Минков и така Левски се поздрави с ценния успех.

БОТЕВ - ЛЕВСКИ 0:1
0:1 Рикардиньо (65)

БОТЕВ: 13. Ханкич, 3. Конате, 44. Пунчец, 18. Супрайен, 24. Ван Хертъм, 15. Етоо, 26. Думбия, 31. Емануел, 6. Мертенс, 17. Минков, 19. Траоре

ЛЕВСКИ: 1. Андреев, 2. Петрис, 5. Ван дер Каап, 23. Сундберг, 6. Цунами, 8. Краев, 30. Кръстев, 18. Роналдо, 17. Уелтон, 10. Попов, 9. Рикардиньо

Снимки: Борислав Цветанов | Снимки: Борислав Трошев