КПС Варна с две титли в един ден

Отборите на КПС Варна за мъже и U15 спечелиха две титли в един ден. Това стана на Суперфиналите в двата шампионата в съответните възрасти, мачовете от които се играха на комплекс „Приморски“ във Варна.

За мъжките финали се бяха класирали три отбора от Варна – КПС, Комодор и Аква Спорт, както и Ботев 2000. За първи път в историята на българската водна топка се случиха две неща - отсъствие на състав от София сред медалистите и изцяло призова тройка от Варна в следния вид: КПС Варна, Комодор и Аква Спорт.

Преди финалите за 2023 г. шампиони от последните 10 сезона при мъжете са: 2013 – Локомотив НН, 2014 – ЦСКА, 2015 – ЦСКА, 2016 – Комодор, 2017, 2018 и 2019 – Локомотив НН, 2020 – КПС Варна, 2021 – ЦСКА, 2022 – КПС Варна.

В първия полуфинал между Аква Спорт и Комодор резултатът след първите две части беше равен – 5:5. След това играчитте на Аква взеха сериозен от и гола преди последните 8 минути – 9:6. В тях обаче отборът на Комодор реализира 6 гоола срещу 2 на съперника и с това спечели и мача с 12:11.

Вторият полуфинал между КПС Варна и Ботев 2000 се разви по коренно различен начин. Още в първата част шампионите натрупаха солидна преднина – 5:1, която след втората част нарадна до 6:1. Третата четвъртина завърши наравно 2:2, а щурмът на врачани в последната (2:0) им стигна само за по-почетна загуба с 5:8.

Във втория състезателен ден на шампионата в малкия финал за третото място Аква Спорт се наложи над Ботев 2000 с 12:10 (4:1, 2:1, 6:6, 0:2). Така отборът на Аква, воден от Стефан Георгиев спечели трети бронзов медал при четвъртото си поредно участие в Топ 4 на мъжкото първенство.

До края на третата част финалът между КПС Варна и Комодор вървеше гол за гол. Но шампионите успяха да наложат волята си в последните осем минути, като триумфираха в крайна сметка с 11:7 (3:2, 1:2, 3:2, 4:1). Така съставът, воден от Найден Найденов и Велимир Цветков дублира титлата си, която е трета от последните 4 първенства за клуба. А Комодор остана със среброто, воден от Николай Николов – Майката.

Двубоят предложи здрава и спортсменска битка за радост на публиката, изпълнила трибуните на басейни. Както и за приятелите на водната топка, които изгледаха целия финалния турнир чрез прякото предаване в интернет, организирано от БФВТ.

Индивидуалви призове в шампионата за мъже: Вратар – Станислав Райков (КПС Варна), нападател – Христо Антонов (КПС Варна), защитник – Калин Цветков (Ботев 2000), голмайстор – Горан Стефанов (Аква Спорт), най-полезен играч – Константин Бурназов (Комодор).

Паралелно с двубоите в Топ 4 на мъжете на комплекс „Приморски“ се играха и мачовете при 15-годишните. За финалната четворка се бяха класирали отборите на КПС Варна, Комодор, Арена Бургас и Черноморец. Тук, за разлика от мъжете регламентът е – мачове по системата всеки срещу всеки.

Резултати: КПС Варна – Комодор 12:6, Арена – Черноморец 10:10 (14:15 след дузпи), Комодор – Черноморец 9:6, КПС Варна – Арена 10:2, Арена – Комодор 5:13, КПС Варна – Черноморец 17:2.

Така в един ден КПС Варна вдигна и втора титла, отново под ръководството на Найденов и Цветков. А Комодор за втори път се окичи със сребърните медали. Черноморец е трети благодарение на победата след изпълнение на наказателни удари срещу съгражданите си от Арена Бургас.

Индивидуални призове при мъжете U15: нападател – Стефан Димитров (Комодор), Вратар – Мартин Атанасов (Арена), защитник – Стефан Далчев (Черноморец), голмайстор – Георги Венов (КПС Варна), най-полезен играч – Кристиян Желязков (КПС Варна).