Цолов остана далеч от точките в основния старт на "Каталуния"

Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов завърши на 19-то място основната надпревара от петия кръг за сезон 2023, който се проведе на пистата „Каталуния“ край Барселона.

Пилотът на АРТ Гран При стартира от 19-та позиция на стартовата решетка, след проблемите си от петъчната квалификация, но загуби четири позиции в първите завои. Цолов остана от външната страна на първата крива, което позволи на Кайо Колет, Кейлън Фредерик, Томи Смит и Оли Грей да го изпреварят.

Впоследствие българският състезател прогресира с две места, след контакта между Леонардо Форнароли и Люк Браунинг на четвъртия завой, който практически извади и двамата от надпреварата. Заради този удар и спрелия на пистата болид на Браунинг състезанието бе неутрализирано с колата за сигурност.

След нейното оттегляне в края на шестия тур Никола успя да спечели още едно място, изпреварвайки Смит в спирането за първия завой в десетата обиколка. След като се справи с австралиеца Българския лъв бързо догони и Грей, но не успя да атакува британския състезател на Карлин, тъй като през цялото време той разполагаше с DRS, благодарение на наличието на съотборника на Никола Фредерик, който се движеше непосредствено пред Грей.

Все пак Цолов прогресира с още едно място преди финала, но това се случи, след контакт между втория му съотборник Грегоар Соси и Оливър Гьоте, след който Соси спука гума и потъна до дъното на класирането. Така българският състезател завърши уикенда на „Каталуния“ с 19-та позиция в основната надпревара.

Победата в състезанието бе за стартиралия от полпозишъна испанец Пепе Марти, който не срещна никакви проблеми в хода на дистанцията от 25 обиколки и триумфира с 4.4 секунди пред Франко Колапинто. Тройката допълни шведският състезател Дино Беганович, който обаче ще бъде разследван заради един инцидент с Цолов още преди старта. Двамата ще трябва да се явят пред комисарите заради инцидент между тях в алеята пред боксовете.

В генералното класиране лидер с 92 точки продължава да бъде четвъртият от днешното състезание Габриел Бортолето, втори с пасив от 24 пункта е днешният победител Марти, а тройката с изоставане от 31 точки от лидера допълва Беганович. Никола Цолов продължава да има нулев точков актив, като той заема 20-та позиция в общото подреждане.

Сезон 2023 във Формула 3 продължава след месец със стартовете на пистата „Ред Бул Ринг“ в Австрия.

Снимки: twitter.com/ARTGP