Гюндоган разплака "червените дяволи" и доближи Манчестър Сити до мечтания требъл

Манчестър Сити спечели втори трофей за сезона, след като победи градския си съперник Манчестър Юнайтед с 2:1 на „Уембли“ в 142-рия финал на ФА Къп. Така първенецът в Премиър лийг е вече само на крачка от знаменития требъл, какъвто до момента са постигали единствено „червените дяволи“ в английския футбол. За да го постигне, тимът на Джосеп Гуардиола трябва да победи след седмица Интер във финала на Шампионската лига. Иначе капитанът Илкай Гюндоган бе с основен принос за това „гражданите“ да спечелят първото дерби на Манчестър във финал на Купата на Англия. Германецът откри резултата още в 13-ата секунда, отбелязвайки най-бързия гол в историята на ФА Къп. В 51-вата минута Гюндоган се разписа за втори път. Между тези две попадения Бруно Фернандеш (33') изравни от дузпа, вкарвайки първия гол във вратата на Сити в турнира през тази кампания. В добавеното време пък гредата спаси "гражданите". Това е седма Купа на Англия за „небесносините“ в тяхната история.

Пеп Гуардиола още вчера обяви, че на вратата ще започне Щефан Ортега. Кевин де Бройне и Джак Грийлиш се завърнаха сред титулярите след контузии. Очаквано Ерлинг Холанд водеше атаката на „гражданите“.

Манчестър Юнайтед беше без Антони и Антони Марсиал. При това положение Маркъс Рашфорд застана на върха на атаката, а Джейдън Санчо и Бруно Фернандеш го подпомагаха по фланговете.

Шампионите започнаха този двубой по мълниеносен начин и още в 13-ата секунда поведоха в резултата. След началния удар Гюндоган върна към Ортега, който изрита силно топката напред в половината на „червените дяволи“. Холанд продължи с глава, а Линдельоф, също с глава, се опита да я изчисти, но така асистира на Гюндоган, който със страхотен изстрел от въздуха отбеляза най-бързия гол във финал за ФА Къп.

Само три минути след това Сити можеше да удвои аванса си, след като Родриго засече на близката греда центриране на Де Бройне от фаул. Топката обаче се оплете във външната страната на мрежата.

Юнайтед малко поуспокои играта си след десетата минута, но въпреки това Сити продължи да контролира мача и да атакува далеч по-опасно. Холанд стреля над вратата в 21-вата минута, а в 28-ата удар на Де Бройне профуча на сантиметри встрани от целта. Буквално от нищото „червените дяволи“ получиха дузпа минута по-късно, след като Аарън-Уан Бисака опита подаване с глава в наказателното поле на Сити, след което топката срещна ръката на Грийлиш, която бе вдигната високо. ВАР забеляза ситуацията и сигнализира на рефера Пол Тиърни, който изгледа повторение и правилно отсъди дузпа. Бруно Фернандеш изпълни хладнокръвно от бялата точка и така с първия си точен удар Юнайтед изравни резултата.

66 Финал за ФА Къп 2023: Манчестър Сити 2:1 Манчестър Юнайтед

В 39-ата минута „гражданите“ също поискаха дузпа, след като Де Бройне падна в наказателното поле, след като Фред закачи крака му. Сигнал обаче не последва, а ВАР прецени, че тук няма грешка на Пол Тиърни.

Юнайтед имаше добра възможност за пълен обрат в 42-рата минута. Каземиро отклони с глава след центриране от корнер и топката стигна до Варан, който стреля от воле, но доста неточно.

Второто полувреме започна по подобен на първата част начин. В 51-вата минута Гюндоган отново изведе Сити напред след удар от воле. Де Бройне центрира от фаул около границата на наказателното поле, където германецът засече с десния крак от въздуха. Топката премина между телата на няколко играчи, тупна два пъти и влезе в ъгъла за 2:1.

В 62-рата минута шампионите организираха опасна атака, след като Гюндоган добре изведе Де Бройне отляво, но Де Хеа спаси с крак удара на белгиеца. Веднага след това Ерик тен Хаг включи в игра Гарначо, който замени Ериксен.

В 69-ата Рашфорд нанесе добър удар от границата на наказателното поле, след който топката профуча на сантиметри над напречната греда.

Две минути след това Гюндоган прати топката във вратата на Де Хеа за трети път, след като направи добавка след шут на Холанд, който бе избит от стража. Попадението обаче правилно бе отменено заради засада на германеца. Веднага след това Манчестър Юнайтед имаше чиста възможност. Гарначо стреля по диагонала малко след границата на наказателното поле, но топката профуча покрай далечната греда.

В 80-ата минута сантиметри не достигнаха на Аканджи да засече на далечната греда нещо средно между удар и центриране на Бернардо Силва.

Във втората минута на добавеното време късметът обърна гръб на Манчестър Юнайтед. След разбъркване пред вратата на Ортега, топката "кацна" върху напречната греда след удар на Варан, след което Родри изчисти непосредствено пред Мактоминей.

Снимки: Gettyimages