Милан изтръгна победа в Торино и ще играе в ШЛ за сметка на Ювентус

Милан ще играе в Шампионската лига и през следващия сезон. Това стана ясно, след като доскорошният италиански шампион спечели с 1:0 директния сблъсък с Ювентус в Торино, с което приключи предпоследният, 37-и, кръг на Серия "А". Оливие Жиру (40’) отбеляза победното попадение и направи „росонерите“ недостижими за „бианконерите“, които бяха последният отбор с шансове да ги измести от топ 4.

Масимилиано Алегри направи цели пет промени след катастрофалната загуба с 1:4 срещу Емполи. Така в защита се завърна капитанът Данило, а в халфовата линия се появи Хуан Куадрадо. Най-много промени имаше в нападение, където този път играеха Федерико Киеза, Анхел Ди Мария и Мойс Кийн. Големият отсъстващ беше контузеният голмайстор Душан Влахович.

От друга страна, Стефано Пиоли се довери на същите 11 от изразителната победа с 5:1 над Сампдория. Така в предни позиции отново играеха Жуниор Месиас, Браим Диас, Рафаел Леао и Жиру, като повечето от тях се справиха блестящо срещу генуезците седмица по-рано.

Двубоят започна при спокойно темпо и лек превес за „росонерите“. В 9-ата минута Раде Крунич стреля с глава след центриране при корнер, с което прати топката покрай вратата. Три минути по-късно Месиас опита техничен удар, който отиде право в ръцете на Войчех Шчесни. Куадрадо почти веднага отвори с далечен шут, който обаче беше спасен от Майк Менян. В 22-ата минута Сандро Тонали се отчете с пропуск с глава. В 24-тата минута Кийн направи опасен пробив и потърси подаване малко преди аутлинията, но волето на Ди Мария беше крайно разочароващо. Секунди по-късно Киеза стреля от малък ъгъл, но неговият шут също прелетя над вратата. В 31-вата минута Кийн пробва шут по земя, който беше уловен от Менян. Осем минути след това Месиас стреля, като топката претърпя рикошет в Костич и излезе в корнер. В 40-ата минута капитанът на гостите Давиде Калабрия центрира чудесно към Жиру, който с глава даде аванс на своя тим.

В 55-ата минута Рабио отправи изстрел от дистанция, което не затрудни Менян. В 62-рата минута Жиру изпълни пряк свободен удар, който се оказа несполучлив. Следващото положение дойде в 70-ата минута, когато Киеза отправи неточен шут. При ответната атака резервата Алексис Салемакерс стреля от добра позиция, но Шчесни изби топката с крак. В 76-ата минута появилият се от пейката Самуел Айлинг-Джуниър отне топката и опита шут от огромно разстояние, като изпълнението му се оказа отчайващо. Малко по-късно Леао се впусна в контраатака, но ударът му не намери целта. В 84-тата минута Рабио също не успя да прати топката в очертанията на вратата. В добавеното време домакините пропиляха последната възможност за изравнително попадение при свой корнер и така трябваше да се примирят с поражението.

С този важен успех четвъртият в подреждането Милан събра 67 точки и дори ще има възможност да изпревари третия Интер (69 т.) в последния кръг. Ювентус пък допусна трета поредна загуба във всички турнири и остана на седмата позиция с 59 пункта, като след седмица ще се опита да си гарантира участие в Лига Европа. В противен случай торинският гранд ще трябва да се надява на класиране за Лигата на конференциите.

ЮВЕНТУС - МИЛАН 0:1

0:1 Жиру (40')

Ювентус: Шчесни, Гати, Бремер, Данило, Куадрадо, Локатели, Рабио, Костич, Ди Мария, Кийн, Киеза

Милан: Менян, Калабрия, Тиау, Томори, Ернандес, Крунич, Тонали, Месиас, Диас, Леао, Жиру

Снимки: Gettyimages