САЩ отново се провали на полуфинал на Световно по хокей

Националният отбор на САЩ по хокей на лед записа поредно шокиращо отпадане на полуфинали на Световно първенство, като този път стана жертва на Германия.

Бундестимът се наложи с 4:3 след продължения в двубой, в който беше почти тотално доминиран от съперника, но независимо от това демонстрира изумителна ефективност.

САЩ няма световна титла от 1933 година (ако не се брои тази от 1960-а, когато олимпийският турнир има роля и на световно), а не е бил на финал от 1956-а - оттогава американците са спечелили девет пъти бронзовите медали.

Те ще имат възможността да увеличат комплектите на десет, а в мача за трето място ще срещнат Латвия, която по-рано днес отстъпи на Канада.

Германия пък за първи път е на финал на Световното по хокей и ще опита да спечели титлата срещу могъщия тим на “кленовите листа”.

Американците започнаха перфектно срещата и загатнаха, че ще бъдат точно толкова убедителни срещу противника, колкото в предишните мачове в турнира. Още в 71 секунда на срещата Алекс Тъч откри резултата, а само 2:46 минути по-късно Роко Грималди удвои преднината им.

При числено предимство в 12:22 минута Фредерик Тифелс намали изоставането на германците, а в 16-ата минута те вече бяха изравнили чрез Максимилиан Субер.

Последва нов силен период за САЩ и ново повеждане в 8:47 минута от втората част, благодарение на попадение на Майкъл Ейсимонт. Германците прибегнаха до отчаяни мерки в края на третата третина, като вратарят им напусна леда, за да получат още един разиграващ играч. Това донесе позитиви и Марсел Нобелс  минута и 23 секунди преди последната сирена направи резултата 3:3.

САЩ доминираха изцяло и в продължението, а съперникът им няколко пъти се измъкна при слабо проведени смени в движение. Вратарят Матиас Нийдербергер увеличи броя на спасените си шайби на 30 и беше с основен принос за успеха.

Той стана факт с изненадваща и красива индивидуална акция на Тифелс, който беше точен за 4:3 само 2 минути и половина преди края.