Лудогорец триумфира с купата, мъката е за ЦСКА 1948

Лудогорец спечели турнира Sesame Купа на България! Отборът на Ивайло Петев удари ЦСКА 1948 с 3:1 във финала на състезанието. Попаденията за "орлите" вкараха бразилец и аржентинец, които се превърнаха в герои на двубоя - Кайо Видал (2) и Матиас Тисера. Почетният гол за "червените" беше дело на звездата Ивайло Чочев. Видал откри още в осмата минута, а в края на полувремето крилото на "зелените" удвои. Чочев върна един гол за тима от Бистрица, но в 81-ата минута Тисера сложи точка на спора. Така Лудогорец спечели за трети път купата, която е първа за клуба от 2014 г.

При пристигането на двата отбора на Националния стадион "Васил Левски" се случи инцидент с автобуса на "червените", който се удари в монумента, намиращ се точно пред сектор "А" на съоръжението в центъра на София.

Антирекорд по посещаемост на финала

На трибуните на "Васил Левски" се стекоха много малко фенове, което беляза нов антирекорд по посещаемост в мача за втория по значимост трофей в родния футбол. Предишният финал с най-малко зрители беше през 2008 година, когато Литекс и Черно море играха пред 2000 души.

В стартовия състав на Тодор Янчев започнаха трима чужденци - Елитон, Парвиз Умарбаев и Сидклей Перейра. Сред титулярите на "червените" беше голмайсторът Ивайло Чочев, който отново беше познатият лидер на своите, а атаката поведе централният нападател Александър Колев

Кирил Десподов изведе Лудогорец с капитанската лента и традиционно хвърли много сили, а в атакуващ план на звездата на "орлите" помагаха Спас Делев, Бърнард Текпетей и Игор Тиаго

"Орлите" започнаха мощно финала. Още във втората минута те пропуснаха да открият резултата. Игор Пластун отклони топката с пета след ъглов удар, но голмайсторът Игор Тиаго не успя да засече на метър пред голлинията. Силният натиск на Лудогорец продължи и след серия от корнери бранителят на ЦСКА 1948 Елитон трябваше да изчиства топката пред голлинията.

В осмата минута силното начало на шампионите даде резултат. Кирил Десподов центрира остро отдясно, националът Даниел Наумов изби с една ръка, но топката попадна у Кайо Видал. Бразилецът моментално намери мрежата и даде аванс на хората на Петев - 1:0 за Лудогорец

29 ЦСКА 1948 1:3 Лудогорец I

След попадението "зелените" забавиха малко темпото, но отново достигнаха до няколко опасни ситуации. Първо Спас Делев накара Даниел Наумов да спасява удар отблизо, но след това беше отсъдена засада на нисичкия нападател. В 15-ата минута Кирил Десподов потърси с балонно подаване Делев, който стреля с глава към вратата, на която липсваше Наумов, но Симеон Петров изчисти в ъглов удар. Малко след това Игор Пластун не уцели рамката на "червените" с глава от няколко метра.

В 19-ата минута Мануел Шоу потърси мрежата зад Даниел Наумов с красив удар, но анголският полузащитник не сполучи и топката профуча покрай целта. Последва затишие на терена, за да дойде изстрел покрай вратата на "червените" на Кайо Видал в 30-ата минута.

В 33-ата минута Георги Русев беше фаулиран пред наказателното поле на "орлите" и ЦСКА 1948 получи първа възможност да пробва дали Симон Слуга има ден на голлинията. Ивайло Чочев обаче шутира в стената, а след това Умарбаев прати топката в сектор "Г". След няколко минути Слуга изби силен и далечен удар на Чочев, което доведе до първи корнер в актива на символичните домакини. Лудогорец отговори с пропуск на Педро Нареси в 40-ата минута - бразилецът стреля в аут от границата на наказателното поле.

В 42-ата минута Кайо Видал покачи резултата на 2:0 за "зелените". Кирил Десподов получи топката от Педро Нареси, последва подаване на капитана към бразилеца и точен изстрел в мрежата зад Даниел Наумов. "Червените" претендираха, че са били разконцентрирани заради евентуално предстоящо изваждане на топката в тъч след падане на Игор Тиаго, което обаче не се случи, след като Педро Нареси продължи акцията на разградчани. Голът беше признат и Ивайло Чочев и колегите му подновиха играта при 2:0 за Лудогорец.

В самото начало на второто полувреме Александър Колев се размина с много красиво попадение. Централният нападател на ЦСКА 1948 посрещна центриране по атрактивен начин, но Симон Слуга плонжира и отклони топката в горната греда.

В 49-ата минута Кайо Видал асистира на Спас Делев и отблизо атакуващият футболист на Лудогорец намери мрежата с глава. Прегледът на ситуацията с VAR обаче показа, че малко по-рано Видал е бил в засада и попадението на "орлите" беше отменено.

В 59-ата минута интригата във финала се върна. Георги Русев проби отлично по лявото крило, възползва се от лоша реакция на отбраната на тима от Разград и намери неизбежния Ивайло Чочев на границата на вратарското поле. Последва точен удар на звездата на "червените" и резултатът беше намален.

Играчите на Тодор Янчев демонстрираха самочувствие в минутите след попадението на Чочев и това доведе до няколко опасни слизания към пеналтерията на "орлите". В 66-ата минута Елитон прати топката в мрежата с глава, след като получи пас от Георги Русев. Страничният съдия Иво Колев обаче вдигна флага си за засада, а след проверка с VAR беше потвърдено решението да се отмени попадението на ЦСКА 1948.

В 81-ата минута Лудогорец отново поведе с два гола разлика. Мануел Шоу намери Раи Насимиенто, който пък подаде на резервата Матиас Тисера. Отблизо аржентинецът матира Даниел Наумов и направи 3:1 за разградчани. Ситуацията мина през проверка с VAR за евентуална засада на Тисера, но в крайна сметка Драгомир Драганов посочи центъра - 3:1 за шампионите.

27 ЦСКА 1948 1:3 Лудогорец II

Точният удар на Тисера де факто уби интригата и въпреки десетминутното продължение, назначено от рефера, финалът вече се доиграваше. В оставащото време Даниел Наумов се отличи с две добри спасявания, а Алекс Колев отново се размина с великолепен гол, пращайки топката над целта със страхотен шут. Така купата отиде във витрината на Лудогорец

ЦСКА 1948 1:3 Лудогорец

0:1 Кайо Видал (8)
0:2 Кайо Видал (43)
1:2 Ивайло Чочев (59)
1:3 Матиас Тисера (81)

Стартовите състави:

ЦСКА 1948: 29. Даниел Наумов, 22. Реян Даскалов, 87. Симеон Петров, 14. Елитон, 16. Сидклей Перейра, 18. Ивайло Чочев, 28. Емил Ценов, 39. Парвиз Умарбаев, 10. Георги Русев, 99. Радослав Кирилов, 9. Александър Колев.

Лудогорец: 15. Симон Слуга, 9. Игор Тиаго, 11. Кирил Десподов, 16. Аслак фон Витри, 23. Мануел Шоу, 24. Оливие Вердон, 30. Педро Нареси, 32. Игор Пластун, 37. Бърнард Текпетей, 77. Кайо Видал, 90. Спас Делев.