Българките спечелиха рекордните 13 медала на Европейско първенство по художествена гимнастика

Българските състезателки доминираха напълно и спечелиха рекордните 13 медала на 39-ото Европейско първенство по художествена гимнастика в Баку. Боряна Калейн, Стилияна Николова, Ева Брезалиева и ансамблите за жени и за девойки завоюваха пет златни, пет сребърни и три бронзови отличия. Така страната ни завършва на първо място в класирането по медали, пред Италия и Израел.

България е на второ място във вечната ранглиста по спечелени отличия от първенства на Стария континент след Русия със 132 медала - 58 златни 30 сребърни и 44 бронзови.

В първия ден от надпреварата в Баку ансамбълът на България за девойки в състав Андреа Иванова, Ева Емилова, Цветейоана Пейчева, Красимира Иванова, Габриела Пеева и Ванеса Емилова стана шампион на финалите с пет въжета и с пет топки, а освен това има и сребърни отличия в многобоя.

Пет медала за България на финалите на отделните уреди при жените на Европейското в Баку

Боряна Калейн е абсолютната европейска шампионка след 29 години, Стилияна Николова взе бронз в многобоя, а ансамбълът на България за донесе абсолютна европейска титла за страната ни след 33 години.

Абсолютните шампионки в многобоя Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова взеха днес второ отличие - сребро на пет обръча на финалите на отделните уреди при ансамблите, а на три ленти и две топки допуснаха грешки и завършиха пети.

Ансамбълът на България спечели сребърен медал на финала с 5  обръча на Европейското първенство в Баку
Ансамбълът на България спечели сребърен медал на финала с 5 обръча на Европейското първенство в Баку

България в състав Боряна Калейн, Стилияна Николова, Ева Брезалиева и ансамбъл жени защити отборната си титла от Тел Авив 2022.

Лидерките на националния тим Калейн и Николова завършват с по четири медала. Боряна Калейн има злато в многобоя, злато отборно, сребро на бухалки и бронз на обръч, а Николова злато отборно, бронз в многобоя, сребро на финала на топка и бронз на лента.

Боряна Калейн донесе първа европейска титла за България в многобоя от 29 години насам

Дебютанката Ева Брезалиева завоюва сребро на финала на лента. Тя участва само на този уред единствено на шампионата.

"Всички български състезателки, 14 на брой, станаха европейски шампионки! Всичките 14 състезателки (жени и девойки), които участваха на Европейското първенство в Баку се прибират със златни медали! Браво на нас! Време е за малко отдих и отново работа!", написа президентът на БФХГ Илиана Раева във Фейсбук като равносметка на българското участие.

Илиана Раева: Честито на всички, които ни подкрепят!

Европейското първенство беше закрито с кратка церемония и домакините предадоха щафетата на Унгария. 40-о издание на континенталния шампионат ще се проведе от 22 до 26 май 2024-а в унгарската столица Будапеща.

Снимка: Анна Недкова