След срещата на БФС с професионалните клубове

Спортинг не позволи на Бенфика да празнува на "Жозе Алваладе"

Голямото дерби на Лисабон между Спортинг и Бенфика не излъчи победител - 2:2. Домакините водеха с 2:0, но "орлите" стигнаха до равенството с гол в добавеното време на младока Жоао Невеш. Точката не беше достатъчна за тима на Роджер Шмит, за да ликува като шампион на стадиона на вечния си съперник.

В последния кръг Бенфика посреща Санта Клара и се нуждае от победа или равенство, за да узакони 38-ата си титла. При равен брой точки с Порто, "орлите" ще са шампиони заради по-добрата си голова разлика. Единственият вариант Порто да стъпи на върха е "драконите" да спечелят срещу Витория (Гимараеш), а Бенфика да загуби от Санта Клара.

Крайният резултат от дуела на "Жозе Алваладе" е разочароващ в по-голяма степен за Спортинг. Тимът на Рубен Аморим окончателно загуби шансовете си да завърши на трето място и ще трябва да се задоволи с участие в Лига Европа през следващия сезон за сметка на Брага, който ще играе в квалификациите на Шампионската лига.

Спортинг беше по-добрият отбор до почивката. Първото попадение падна чак в 39-ата минута, когато Тринкао се възползва от грешка в защитата на домакините, прояви търпение и прати топката под гредата за 1:0. В 44-ата минута 19-годишният защитник Усман Диоманде скочи най-високо в наказателното поле след центриране от корнер и удвои аванса на "лъвовете".

Интригата се върна в 71-ата минута, когато Алекс Грималдо качи топката на главата на Фредрик Аурснес и норвежецът матира Франко Исраел. В самия край на мача младата надежда на Бенфика Жоао Невеш отбеляза дебютния си гол в португалското първенство след голямо разбъркване пред вратата на Спортинг. По този начин гостите си гарантираха, че ще могат да ликуват с титлата дори и при равенство срещу Санта Клара на "Луж" в последния кръг.